Înmatriculări în județul Buzău, martie 2026

Noi79-11,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare614+40,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.671+28,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri93

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 78 noinov 24: 444 rulate, prima înmatricularedec 24: 64 noidec 24: 368 rulate, prima înmatriculareian 25: 108 noiian 25: 398 rulate, prima înmatricularefeb 25: 76 noifeb 25: 463 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 437 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 505 rulate, prima înmatricularemai 25: 85 noimai 25: 413 rulate, prima înmatriculareiun 25: 56 noiiun 25: 373 rulate, prima înmatriculareiul 25: 81 noiiul 25: 440 rulate, prima înmatriculareaug 25: 139 noiaug 25: 431 rulate, prima înmatricularesep 25: 113 noisep 25: 469 rulate, prima înmatriculareoct 25: 136 noioct 25: 536 rulate, prima înmatricularenov 25: 128 noinov 25: 520 rulate, prima înmatricularedec 25: 124 noidec 25: 442 rulate, prima înmatriculareian 26: 58 noiian 26: 331 rulate, prima înmatricularefeb 26: 55 noifeb 26: 380 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 614 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 393 rulate, prima înmatricularemai 26: 63 noimai 26: 310 rulate, prima înmatriculareiun 26: 89 noiiun 26: 399 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 374 rulate, prima înmatriculareaug 26: 68 noiaug 26: 378 rulate, prima înmatricularesep 26: 96 noisep 26: 436 rulate, prima înmatriculareoct 26: 98 noioct 26: 480 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2478444
dec 2464368
ian 25108398
feb 2576463
mar 2589437
apr 2583505
mai 2585413
iun 2556373
iul 2581440
aug 25139431
sep 25113469
oct 25136536
nov 25128520
dec 25124442
ian 2658331
feb 2655380
mar 2679614
apr 2661393
mai 2663310
iun 2689399
iul 2667374
aug 2668378
sep 2696436
oct 2698480

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2002: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 20 rulate, prima înmatriculare2007: 19 rulate, prima înmatriculare2008: 36 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 59 rulate, prima înmatriculare2012: 60 rulate, prima înmatriculare2013: 46 rulate, prima înmatriculare2014: 46 rulate, prima înmatriculare2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 37 rulate, prima înmatriculare2017: 25 rulate, prima înmatriculare2018: 30 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 25 rulate, prima înmatriculare2021: 23 rulate, prima înmatriculare2022: 14 rulate, prima înmatriculare2023: 11 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 6 rulate, prima înmatriculare2025: 69 noi2025: 4 rulate, prima înmatriculare2026: 8 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200205
200202
200304
200405
2005018
2006020
2007019
2008036
2009032
2010040
2011059
2012060
2013046
2014046
2015030
2016037
2017025
2018030
2019017
2020025
2021023
2022014
2023011
202426
2025694
202680

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11817,0%
BMW10114,6%
DACIA588,4%
AUDI537,6%
NISSAN517,4%
RENAULT507,2%
MERCEDES-BENZ446,3%
SKODA415,9%
FORD355,1%
OPEL202,9%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT202,9%
TOYOTA162,3%
VOLVO131,9%
KIA111,6%
SUZUKI111,6%
HYUNDAI81,2%
CITROEN71,0%
SEAT71,0%
MAZDA50,7%
FIAT30,4%
MITSUBISHI30,4%
BYD20,3%
GEELY20,3%
LAND ROVER20,3%
ALFA ROMEO10,1%
ASTON MARTIN10,1%
CHERY10,1%
CHEVROLET10,1%
DODGE10,1%
HONDA10,1%
JEEP10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LEAPMOTOR10,1%
MG10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT375,3%
DACIA DUSTER344,9%
BMW SERIA 3314,5%
VOLKSWAGEN GOLF263,8%
BMW SERIA 5253,6%
NISSAN JUKE253,6%
NISSAN QASHQAI223,2%
SKODA OCTAVIA223,2%
AUDI A4202,9%
RENAULT MEGANE172,5%
Toate (184)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN162,3%
FORD FOCUS142,0%
BMW SERIA 1121,7%
BMW X3121,7%
DACIA LOGAN111,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,4%
KIA SPORTAGE91,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E91,3%
AUDI A681,2%
AUDI Q581,2%
AUDI A571,0%
FORD KUGA71,0%
MERCEDES-BENZ GLE71,0%
PEUGEOT 300871,0%
VOLKSWAGEN TOURAN71,0%
RENAULT KADJAR60,9%
TOYOTA YARIS CROSS60,9%
BMW X550,7%
DACIA LODGY50,7%
DACIA SANDERO50,7%
OPEL ASTRA50,7%
PEUGEOT 30850,7%
RENAULT CLIO50,7%
SUZUKI VITARA50,7%
VOLKSWAGEN CC50,7%
AUDI A340,6%
BMW X140,6%
MERCEDES-BENZ VITO40,6%
OPEL CORSA40,6%
RENAULT SCENIC40,6%
SKODA SUPERB40,6%
VOLVO XC6040,6%
BMW SERIA 730,4%
BMW X630,4%
FORD FIESTA30,4%
FORD MONDEO30,4%
HYUNDAI IX3530,4%
RENAULT ARKANA30,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
SKODA FABIA30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
SKODA ROOMSTER30,4%
SUZUKI S-CROSS30,4%
VOLKSWAGEN POLO30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
VOLVO V4030,4%
AUDI Q720,3%
BMW X420,3%
CITROEN C4 CACTUS20,3%
DACIA DOKKER20,3%
FORD C-MAX20,3%
GEELY CITYRAY20,3%
HYUNDAI KONA20,3%
HYUNDAI TUCSON20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL ZAFIRA TOURER20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 500820,3%
RENAULT ESPACE20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SEAT LEON20,3%
SKODA KAMIQ20,3%
SKODA RAPID20,3%
SUZUKI GRAND VITARA20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
TOYOTA LAND CRUISER20,3%
TOYOTA RAV420,3%
VOLKSWAGEN ARTEON20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO XC4020,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ASTON MARTIN DBX10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X210,1%
BYD ATTO 310,1%
BYD DOLPHIN SURF10,1%
CHERY TIGGO410,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN DS410,1%
CITROEN DS510,1%
DACIA BIGSTER10,1%
DODGE AVENGER10,1%
FIAT 60010,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TRANSIT10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI I4010,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
KIA CERATO10,1%
KIA SORENTO10,1%
LAMBORGHINI HURACAN10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
LEAPMOTOR T0310,1%
MAZDA 310,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA CX-310,1%
MAZDA CX-3010,1%
MAZDA CX-710,1%
MERCEDES-BENZ CITAN10,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MERCEDES-BENZ EQS10,1%
MERCEDES-BENZ GLB10,1%
MERCEDES-BENZ GLK10,1%
MERCEDES-BENZ GLS10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MG HS10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27139,1%
Compacte (C)13619,6%
Medii (D)12317,7%
Monovolume (MPV)578,2%
Mari și de lux (E)517,4%
Mici (B)456,5%
Sport40,6%
Utilitare30,4%
Mini (A)20,3%
Neclasificate10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare61488,6%
Noi7911,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină39857,4%
Benzină17124,7%
Hibrid11416,5%
Electric60,9%
GPL40,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică58284,0%
Companie11116,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break32546,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14621,1%
Berlină11216,2%
Berlină cu hayon9714,0%
Cupeu81,2%
Cabriolet50,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10915,7%
75-109 kW31645,6%
110-149 kW18927,3%
150-219 kW588,4%
220 kW și peste152,2%
Necompletat60,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc202,9%
1000-1399 cmc7811,3%
1400-1599 cmc23033,2%
1600-1999 cmc28641,3%
2000-2999 cmc689,8%
3000 cmc și peste50,7%
Necompletat60,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN35721,4%
BMW18311,0%
DACIA17410,4%
SKODA1428,5%
OPEL1156,9%
FORD1036,2%
AUDI975,8%
RENAULT945,6%
MERCEDES-BENZ784,7%
HYUNDAI492,9%
Toate (45)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT342,0%
SEAT271,6%
TOYOTA241,4%
CITROEN191,1%
NISSAN191,1%
KIA171,0%
SUZUKI171,0%
MAZDA161,0%
FIAT140,8%
MITSUBISHI130,8%
CHEVROLET120,7%
VOLVO100,6%
DAEWOO70,4%
LAND ROVER70,4%
PORSCHE60,4%
HONDA50,3%
TESLA40,2%
ALFA ROMEO30,2%
SAAB30,2%
CUPRA20,1%
DODGE20,1%
MINI20,1%
SMART20,1%
SSANGYONG20,1%
SUBARU20,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
LYNK&CO10,1%
MG10,1%
OLTENA10,1%
POLSKI FIAT10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6772,0%
Export2628,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1617,2%
DACIA1516,1%
BMW1010,8%
VOLKSWAGEN88,6%
MERCEDES-BENZ77,5%
SKODA77,5%
DAEWOO44,3%
AUDI33,2%
HYUNDAI33,2%
PEUGEOT33,2%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT33,2%
SEAT33,2%
TOYOTA33,2%
CITROEN22,2%
FORD22,2%
ALFA ROMEO11,1%
DAIHATSU11,1%
FIAT11,1%
PORSCHE11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.