Înmatriculări în județul Harghita, martie 2026

Noi93-5,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare491-11,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.064+27,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri102

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 88 noinov 24: 398 rulate, prima înmatricularedec 24: 107 noidec 24: 533 rulate, prima înmatriculareian 25: 111 noiian 25: 326 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 511 rulate, prima înmatricularemar 25: 98 noimar 25: 553 rulate, prima înmatriculareapr 25: 106 noiapr 25: 606 rulate, prima înmatricularemai 25: 96 noimai 25: 526 rulate, prima înmatriculareiun 25: 136 noiiun 25: 515 rulate, prima înmatriculareiul 25: 100 noiiul 25: 646 rulate, prima înmatriculareaug 25: 185 noiaug 25: 478 rulate, prima înmatricularesep 25: 123 noisep 25: 540 rulate, prima înmatriculareoct 25: 126 noioct 25: 523 rulate, prima înmatricularenov 25: 234 noinov 25: 456 rulate, prima înmatricularedec 25: 234 noidec 25: 532 rulate, prima înmatriculareian 26: 47 noiian 26: 376 rulate, prima înmatricularefeb 26: 88 noifeb 26: 530 rulate, prima înmatricularemar 26: 93 noimar 26: 491 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 444 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 420 rulate, prima înmatriculareiun 26: 176 noiiun 26: 458 rulate, prima înmatriculareiul 26: 149 noiiul 26: 520 rulate, prima înmatriculareaug 26: 54 noiaug 26: 428 rulate, prima înmatricularesep 26: 86 noisep 26: 442 rulate, prima înmatriculareoct 26: 122 noioct 26: 427 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2488398
dec 24107533
ian 25111326
feb 25164511
mar 2598553
apr 25106606
mai 2596526
iun 25136515
iul 25100646
aug 25185478
sep 25123540
oct 25126523
nov 25234456
dec 25234532
ian 2647376
feb 2688530
mar 2693491
apr 2698444
mai 26116420
iun 26176458
iul 26149520
aug 2654428
sep 2686442
oct 26122427

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2002: 17 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 11 rulate, prima înmatriculare2007: 11 rulate, prima înmatriculare2008: 24 rulate, prima înmatriculare2009: 30 rulate, prima înmatriculare2010: 39 rulate, prima înmatriculare2011: 50 rulate, prima înmatriculare2012: 33 rulate, prima înmatriculare2013: 32 rulate, prima înmatriculare2014: 39 rulate, prima înmatriculare2015: 31 rulate, prima înmatriculare2016: 27 rulate, prima înmatriculare2017: 35 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 12 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 57 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare2026: 34 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002017
200204
200304
2004010
2005010
2006011
2007011
2008024
2009030
2010039
2011050
2012033
2013032
2014039
2015031
2016027
2017035
2018021
2019020
2020013
2021012
202209
202304
202423
2025572
2026340

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA13623,3%
VOLKSWAGEN7212,3%
AUDI467,9%
SKODA457,7%
FORD305,1%
OPEL305,1%
HYUNDAI274,6%
BMW254,3%
TOYOTA193,3%
NISSAN172,9%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT172,9%
SUZUKI172,9%
BYD152,6%
MERCEDES-BENZ132,2%
VOLVO111,9%
PEUGEOT91,5%
KIA81,4%
MITSUBISHI81,4%
MAZDA61,0%
SEAT40,7%
CITROEN30,5%
CUPRA30,5%
DAIHATSU30,5%
LAND ROVER30,5%
MG30,5%
CHERY20,3%
FIAT20,3%
HONDA20,3%
SSANGYONG20,3%
ALFA ROMEO10,2%
LADA10,2%
LEXUS10,2%
SHUANGHUAN10,2%
SUBARU10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER6811,7%
DACIA SANDERO284,8%
SKODA OCTAVIA264,5%
AUDI A4223,8%
DACIA LOGAN213,6%
VOLKSWAGEN GOLF183,1%
NISSAN QASHQAI142,4%
HYUNDAI TUCSON132,2%
OPEL ASTRA132,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN132,2%
Toate (167)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA BIGSTER111,9%
SUZUKI GRAND VITARA101,7%
FORD FOCUS91,5%
VOLKSWAGEN PASSAT91,5%
SKODA FABIA81,4%
AUDI Q571,2%
OPEL CORSA71,2%
VOLKSWAGEN POLO71,2%
VOLKSWAGEN TOURAN71,2%
BMW SERIA 361,0%
BYD DOLPHIN SURF61,0%
AUDI A650,9%
MITSUBISHI OUTLANDER50,9%
TOYOTA COROLLA50,9%
BMW SERIA 540,7%
DACIA DOKKER40,7%
FORD TRANSIT40,7%
HYUNDAI IX3540,7%
OPEL VIVARO40,7%
RENAULT CLIO40,7%
RENAULT KADJAR40,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,7%
VOLVO XC6040,7%
AUDI A330,5%
AUDI A530,5%
BMW SERIA 130,5%
BMW X330,5%
BYD SEALION 730,5%
FORD KUGA30,5%
FORD S-MAX30,5%
KIA CEED30,5%
KIA SPORTAGE30,5%
MAZDA 330,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
OPEL ZAFIRA TOURER30,5%
RENAULT MEGANE30,5%
SEAT LEON30,5%
SKODA KODIAQ30,5%
SKODA SUPERB30,5%
SUZUKI JIMNY30,5%
TOYOTA C-HR30,5%
TOYOTA RAV430,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,5%
AUDI Q320,3%
BMW X420,3%
BMW X520,3%
BMW X620,3%
BYD ATTO 220,3%
BYD SEALION 520,3%
CITROEN C420,3%
CUPRA FORMENTOR20,3%
DACIA JOGGER20,3%
DACIA LODGY20,3%
DAIHATSU TERIOS20,3%
FORD ECOSPORT20,3%
FORD MONDEO20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI KONA20,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MAZDA 520,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
MG ZS20,3%
MITSUBISHI LANCER20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
PEUGEOT 20820,3%
PEUGEOT 500820,3%
RENAULT TRAFIC20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA YETI20,3%
TOYOTA PROACE20,3%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,3%
VOLVO V6020,3%
ALFA ROMEO JUNIOR10,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q710,2%
AUDI SQ510,2%
AUDI TT10,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW X DRIVE 35I10,2%
BYD SEAL10,2%
BYD SEAL U10,2%
CHERY TIGGO710,2%
CHERY TIGGO810,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CUPRA LEON10,2%
DAIHATSU SIRION10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT BARCHETTA10,2%
FORD EXPLORER10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD KA+10,2%
FORD PUMA10,2%
HONDA FR-V10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI GALLOPER10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I4010,2%
KIA PICANTO10,2%
KIA XCEED10,2%
LADA NIVIA 4X410,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LEXUS ES10,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,2%
MERCEDES-BENZ SL10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG HS10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 50810,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT MASTER10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SHUANGHUAN CEO10,2%
SKODA RAPID10,2%
SSANGYONG REXTON10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SIDEKICK10,2%
SUZUKI SX410,2%
SUZUKI VITARA10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV24642,1%
Compacte (C)10618,2%
Mici (B)9215,8%
Medii (D)528,9%
Monovolume (MPV)528,9%
Mari și de lux (E)122,1%
Mini (A)71,2%
Utilitare71,2%
Neclasificate61,0%
Sport40,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare49184,1%
Noi9315,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină28548,8%
Benzină20034,2%
Hibrid7112,2%
Electric162,7%
GPL122,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică50185,8%
Companie8314,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break30752,6%
Berlină cu hayon13022,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10718,3%
Berlină376,3%
Cabriolet20,3%
Cupeu10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12321,1%
75-109 kW29049,7%
110-149 kW12922,1%
150-219 kW193,3%
220 kW și peste71,2%
Necompletat162,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc315,3%
1000-1399 cmc12220,9%
1400-1599 cmc18131,0%
1600-1999 cmc19032,5%
2000-2999 cmc417,0%
3000 cmc și peste30,5%
Necompletat162,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22421,1%
DACIA12311,6%
OPEL10910,2%
AUDI817,6%
SKODA767,1%
FORD615,7%
SUZUKI545,1%
BMW494,6%
RENAULT434,0%
MERCEDES-BENZ343,2%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA343,2%
MAZDA212,0%
PEUGEOT191,8%
HYUNDAI181,7%
NISSAN181,7%
SEAT141,3%
MITSUBISHI121,1%
VOLVO111,0%
KIA90,8%
LAND ROVER80,8%
HONDA70,7%
CITROEN60,6%
DAIHATSU60,6%
CHEVROLET50,5%
JEEP40,4%
FIAT30,3%
LADA30,3%
SMART30,3%
DAEWOO20,2%
PORSCHE20,2%
ALFA ROMEO10,1%
GEELY10,1%
MASERATI10,1%
MINI10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export7068,6%
Dezmembrare3231,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4645,1%
VOLKSWAGEN98,8%
AUDI65,9%
OPEL65,9%
TOYOTA54,9%
DAEWOO32,9%
FORD32,9%
MERCEDES-BENZ32,9%
PEUGEOT32,9%
RENAULT32,9%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA32,9%
FIAT22,0%
MAZDA22,0%
SEAT22,0%
BENTLEY11,0%
BMW11,0%
CHEVROLET11,0%
CITROEN11,0%
HYUNDAI11,0%
STEYR PUCH11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.