Înmatriculări în județul Prahova, martie 2026

Noi165-7,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.203+1,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.231-14,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri240

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 193 noinov 24: 1.044 rulate, prima înmatricularedec 24: 183 noidec 24: 1.068 rulate, prima înmatriculareian 25: 263 noiian 25: 1.062 rulate, prima înmatricularefeb 25: 188 noifeb 25: 1.106 rulate, prima înmatricularemar 25: 179 noimar 25: 1.186 rulate, prima înmatriculareapr 25: 161 noiapr 25: 1.202 rulate, prima înmatricularemai 25: 150 noimai 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareiun 25: 164 noiiun 25: 1.123 rulate, prima înmatriculareiul 25: 394 noiiul 25: 1.241 rulate, prima înmatriculareaug 25: 297 noiaug 25: 1.141 rulate, prima înmatricularesep 25: 270 noisep 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareoct 25: 215 noioct 25: 1.332 rulate, prima înmatricularenov 25: 220 noinov 25: 1.193 rulate, prima înmatricularedec 25: 415 noidec 25: 1.247 rulate, prima înmatriculareian 26: 89 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 153 noifeb 26: 1.052 rulate, prima înmatricularemar 26: 165 noimar 26: 1.203 rulate, prima înmatriculareapr 26: 146 noiapr 26: 1.072 rulate, prima înmatricularemai 26: 182 noimai 26: 1.046 rulate, prima înmatriculareiun 26: 320 noiiun 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareiul 26: 203 noiiul 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 26: 154 noiaug 26: 999 rulate, prima înmatricularesep 26: 145 noisep 26: 1.049 rulate, prima înmatriculareoct 26: 244 noioct 26: 1.083 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241931.044
dec 241831.068
ian 252631.062
feb 251881.106
mar 251791.186
apr 251611.202
mai 251501.203
iun 251641.123
iul 253941.241
aug 252971.141
sep 252701.203
oct 252151.332
nov 252201.193
dec 254151.247
ian 2689934
feb 261531.052
mar 261651.203
apr 261461.072
mai 261821.046
iun 263201.018
iul 262031.119
aug 26154999
sep 261451.049
oct 262441.083

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 16 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 28 rulate, prima înmatriculare2008: 41 rulate, prima înmatriculare2009: 58 rulate, prima înmatriculare2010: 58 rulate, prima înmatriculare2011: 87 rulate, prima înmatriculare2012: 96 rulate, prima înmatriculare2013: 1 noi2013: 79 rulate, prima înmatriculare2014: 98 rulate, prima înmatriculare2015: 102 rulate, prima înmatriculare2016: 94 rulate, prima înmatriculare2017: 76 rulate, prima înmatriculare2018: 75 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 52 rulate, prima înmatriculare2020: 53 rulate, prima înmatriculare2021: 64 rulate, prima înmatriculare2022: 58 rulate, prima înmatriculare2023: 19 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 17 rulate, prima înmatriculare2025: 142 noi2025: 4 rulate, prima înmatriculare2026: 18 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002016
200200
200300
200406
2005010
2006012
2007028
2008041
2009058
2010058
2011087
2012096
2013179
2014098
20150102
2016094
2017076
2018075
2019152
2020053
2021064
2022058
2023019
2024317
20251424
2026180

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20114,7%
RENAULT18413,5%
BMW14510,6%
SKODA967,0%
AUDI916,7%
FORD876,4%
MERCEDES-BENZ866,3%
DACIA795,8%
PEUGEOT604,4%
HYUNDAI413,0%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO382,8%
NISSAN312,3%
OPEL312,3%
TOYOTA282,0%
SEAT181,3%
KIA171,2%
CITROEN120,9%
SUZUKI120,9%
MAZDA110,8%
TESLA110,8%
BYD100,7%
LAND ROVER100,7%
MG90,7%
CHERY70,5%
HONDA60,4%
MINI60,4%
MITSUBISHI60,4%
CUPRA50,4%
LEXUS50,4%
PORSCHE40,3%
DS30,2%
JAGUAR30,2%
SSANGYONG30,2%
ALFA ROMEO20,1%
BENTLEY20,1%
CHEVROLET20,1%
GEELY20,1%
JEEP20,1%
FIAT10,1%
JAECOO10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF674,9%
RENAULT MEGANE584,3%
VOLKSWAGEN PASSAT513,7%
SKODA OCTAVIA493,6%
BMW SERIA 5402,9%
DACIA DUSTER352,6%
BMW SERIA 3312,3%
RENAULT CLIO312,3%
AUDI A4292,1%
RENAULT KADJAR251,8%
Toate (239)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS231,7%
NISSAN QASHQAI231,7%
BMW X3201,5%
FORD KUGA201,5%
AUDI A6191,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN191,4%
DACIA LOGAN181,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C181,3%
PEUGEOT 3008171,2%
SKODA FABIA171,2%
HYUNDAI TUCSON161,2%
RENAULT SCENIC161,2%
VOLKSWAGEN POLO161,2%
SKODA SUPERB151,1%
RENAULT TALISMAN141,0%
BMW SERIA 4131,0%
AUDI A5120,9%
PEUGEOT 308120,9%
BMW X5110,8%
FORD FIESTA110,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A110,8%
RENAULT CAPTUR110,8%
TOYOTA COROLLA110,8%
AUDI A3100,7%
AUDI Q5100,7%
DACIA SANDERO100,7%
MERCEDES-BENZ GLC100,7%
OPEL ASTRA100,7%
PEUGEOT 2008100,7%
VOLVO XC60100,7%
KIA SPORTAGE90,7%
MERCEDES-BENZ CLA90,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E90,7%
VOLKSWAGEN TOURAN90,7%
BMW SERIA 180,6%
DACIA LODGY80,6%
FORD MONDEO80,6%
SEAT IBIZA80,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG80,6%
VOLVO V4080,6%
FORD PUMA70,5%
HYUNDAI KONA70,5%
PEUGEOT 50870,5%
RENAULT ESPACE70,5%
HYUNDAI I4060,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S60,4%
MG ZS60,4%
OPEL CORSA60,4%
RENAULT ARKANA60,4%
RENAULT LAGUNA60,4%
SKODA KODIAQ60,4%
SUZUKI S-CROSS60,4%
BMW X150,4%
CITROEN C350,4%
HYUNDAI I3050,4%
KIA CEED50,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE50,4%
PEUGEOT 500850,4%
SEAT LEON50,4%
TESLA MODEL Y50,4%
VOLKSWAGEN T-ROC50,4%
VOLVO V6050,4%
VOLVO XC4050,4%
AUDI Q340,3%
BYD SEAL U40,3%
CHERY TIGGO440,3%
CUPRA FORMENTOR40,3%
FORD C-MAX40,3%
HONDA CIVIC40,3%
MAZDA 340,3%
MERCEDES-BENZ VITO40,3%
MINI ONE40,3%
OPEL ZAFIRA TOURER40,3%
PEUGEOT 20840,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
SKODA KAROQ40,3%
SKODA RAPID40,3%
TESLA MODEL 340,3%
TOYOTA RAV440,3%
VOLKSWAGEN ARTEON40,3%
VOLKSWAGEN JETTA40,3%
VOLKSWAGEN SHARAN40,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,3%
BMW SERIA 230,2%
BMW SERIA 730,2%
BYD SEALION 530,2%
DACIA SPRING30,2%
MAZDA 630,2%
MAZDA CX-3030,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,2%
MERCEDES-BENZ GLE30,2%
OPEL MOKKA30,2%
PEUGEOT 20730,2%
SUZUKI VITARA30,2%
TOYOTA C-HR30,2%
TOYOTA YARIS30,2%
TOYOTA YARIS CROSS30,2%
VOLKSWAGEN CC30,2%
VOLVO XC9030,2%
AUDI A720,1%
AUDI Q220,1%
BENTLEY FLYING SPUR20,1%
BMW X420,1%
BMW X620,1%
CITROEN C4 CACTUS20,1%
CITROEN C5 AIRCROSS20,1%
DACIA BIGSTER20,1%
DACIA DOKKER20,1%
DS DS720,1%
FORD GALAXY20,1%
FORD TOURNEO COURIER20,1%
FORD TRANSIT20,1%
GEELY CITYRAY20,1%
HYUNDAI I2020,1%
HYUNDAI IX3520,1%
HYUNDAI SANTA FE20,1%
JAGUAR XF20,1%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,1%
LEXUS NX20,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,1%
MINI COOPER20,1%
MITSUBISHI ASX20,1%
NISSAN JUKE20,1%
NISSAN QASHQAI+220,1%
NISSAN X-TRAIL20,1%
OPEL INSIGNIA20,1%
OPEL VIVARO20,1%
OPEL ZAFIRA20,1%
PORSCHE CAYENNE20,1%
RENAULT TWINGO20,1%
SEAT ALHAMBRA20,1%
SEAT ALTEA20,1%
SUZUKI GRAND VITARA20,1%
TESLA MODEL S20,1%
TOYOTA AYGO20,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,1%
VOLVO S6020,1%
VOLVO V7020,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV45032,9%
Compacte (C)33724,6%
Medii (D)22416,4%
Mici (B)14910,9%
Monovolume (MPV)926,7%
Mari și de lux (E)886,4%
Neclasificate90,7%
Mini (A)80,6%
Sport60,4%
Utilitare50,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.20387,9%
Noi16512,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină75154,9%
Benzină33824,7%
Hibrid22116,2%
Electric342,5%
GPL241,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.15984,7%
Companie20915,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break63746,6%
Berlină cu hayon25518,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)24317,8%
Berlină21315,6%
Cupeu131,0%
Cabriolet70,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22116,2%
75-109 kW62145,4%
110-149 kW37527,4%
150-219 kW866,3%
220 kW și peste322,3%
Necompletat332,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc664,8%
1000-1399 cmc18813,7%
1400-1599 cmc46834,2%
1600-1999 cmc49936,5%
2000-2999 cmc997,2%
3000 cmc și peste141,0%
Necompletat342,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN38017,0%
DACIA2169,7%
BMW2029,1%
FORD1687,5%
SKODA1677,5%
OPEL1637,3%
AUDI1577,0%
RENAULT1536,9%
MERCEDES-BENZ1014,5%
PEUGEOT763,4%
Toate (46)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT522,3%
HYUNDAI492,2%
TOYOTA472,1%
CITROEN311,4%
SUZUKI291,3%
MAZDA281,3%
VOLVO261,2%
KIA221,0%
NISSAN200,9%
FIAT170,8%
LAND ROVER150,7%
MITSUBISHI150,7%
CHEVROLET110,5%
MINI90,4%
JEEP80,4%
ALFA ROMEO70,3%
PORSCHE70,3%
DAEWOO60,3%
HONDA60,3%
SMART60,3%
JAGUAR50,2%
TESLA50,2%
SSANGYONG40,2%
SUBARU40,2%
CUPRA30,1%
SAAB30,1%
DAIHATSU20,1%
MASERATI20,1%
ROVER20,1%
ARO10,0%
ASTON MARTIN10,0%
BENTLEY10,0%
BYD10,0%
LEXUS10,0%
MG10,0%
ROLLS-ROYCE10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare17271,7%
Export6828,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4016,7%
OPEL3615,0%
DACIA2610,8%
FORD187,5%
RENAULT177,1%
MERCEDES-BENZ156,2%
AUDI125,0%
SKODA125,0%
BMW114,6%
FIAT83,3%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN62,5%
SEAT62,5%
DAEWOO52,1%
PEUGEOT41,7%
TOYOTA41,7%
CHEVROLET20,8%
DAIHATSU20,8%
HYUNDAI20,8%
MITSUBISHI20,8%
NISSAN20,8%
PORSCHE20,8%
SUZUKI20,8%
VOLVO20,8%
ALFA ROMEO10,4%
JAGUAR10,4%
KIA10,4%
LANCIA10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.