Înmatriculări în județul Sibiu, martie 2026

Noi109+31,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare905+2,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.357+10,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri213

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 131 noinov 24: 803 rulate, prima înmatricularedec 24: 113 noidec 24: 813 rulate, prima înmatriculareian 25: 131 noiian 25: 730 rulate, prima înmatricularefeb 25: 104 noifeb 25: 913 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 885 rulate, prima înmatriculareapr 25: 87 noiapr 25: 884 rulate, prima înmatricularemai 25: 94 noimai 25: 868 rulate, prima înmatriculareiun 25: 103 noiiun 25: 829 rulate, prima înmatriculareiul 25: 188 noiiul 25: 926 rulate, prima înmatriculareaug 25: 217 noiaug 25: 726 rulate, prima înmatricularesep 25: 220 noisep 25: 872 rulate, prima înmatriculareoct 25: 142 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 165 noinov 25: 937 rulate, prima înmatricularedec 25: 253 noidec 25: 822 rulate, prima înmatriculareian 26: 78 noiian 26: 779 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 931 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 905 rulate, prima înmatriculareapr 26: 120 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 746 rulate, prima înmatriculareiun 26: 186 noiiun 26: 783 rulate, prima înmatriculareiul 26: 107 noiiul 26: 739 rulate, prima înmatriculareaug 26: 108 noiaug 26: 710 rulate, prima înmatricularesep 26: 144 noisep 26: 712 rulate, prima înmatriculareoct 26: 189 noioct 26: 746 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24131803
dec 24113813
ian 25131730
feb 25104913
mar 2583885
apr 2587884
mai 2594868
iun 25103829
iul 25188926
aug 25217726
sep 25220872
oct 25142955
nov 25165937
dec 25253822
ian 2678779
feb 2698931
mar 26109905
apr 26120764
mai 26132746
iun 26186783
iul 26107739
aug 26108710
sep 26144712
oct 26189746

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2002: 19 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 22 rulate, prima înmatriculare2005: 31 rulate, prima înmatriculare2006: 33 rulate, prima înmatriculare2007: 39 rulate, prima înmatriculare2008: 42 rulate, prima înmatriculare2009: 58 rulate, prima înmatriculare2010: 52 rulate, prima înmatriculare2011: 69 rulate, prima înmatriculare2012: 56 rulate, prima înmatriculare2013: 50 rulate, prima înmatriculare2014: 62 rulate, prima înmatriculare2015: 49 rulate, prima înmatriculare2016: 45 rulate, prima înmatriculare2017: 1 noi2017: 43 rulate, prima înmatriculare2018: 39 rulate, prima înmatriculare2019: 40 rulate, prima înmatriculare2020: 34 rulate, prima înmatriculare2021: 42 rulate, prima înmatriculare2022: 28 rulate, prima înmatriculare2023: 14 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 11 rulate, prima înmatriculare2025: 87 noi2025: 10 rulate, prima înmatriculare2026: 18 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002019
200208
200309
2004022
2005031
2006033
2007039
2008042
2009058
2010052
2011069
2012056
2013050
2014062
2015049
2016045
2017143
2018039
2019040
2020034
2021042
2022028
2023014
2024311
20258710
2026180

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15615,4%
BMW12111,9%
AUDI11311,1%
MERCEDES-BENZ898,8%
DACIA868,5%
RENAULT575,6%
FORD434,2%
OPEL434,2%
SKODA393,8%
HYUNDAI313,1%
Toate (44)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN272,7%
SUZUKI232,3%
PEUGEOT181,8%
SEAT181,8%
TOYOTA161,6%
VOLVO151,5%
KIA131,3%
TESLA121,2%
LAND ROVER90,9%
MG90,9%
CITROEN80,8%
JEEP60,6%
MAZDA60,6%
MITSUBISHI60,6%
SSANGYONG60,6%
BYD50,5%
CHERY50,5%
FIAT50,5%
MINI50,5%
HONDA40,4%
PORSCHE40,4%
DS20,2%
LEXUS20,2%
SAAB20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DODGE10,1%
GEELY10,1%
INFINITI10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
LYNK&CO10,1%
MASERATI10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4444,4%
VOLKSWAGEN GOLF383,8%
BMW SERIA 3323,2%
DACIA DUSTER292,9%
DACIA SANDERO262,6%
BMW SERIA 5252,5%
VOLKSWAGEN PASSAT232,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN232,3%
BMW X3222,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E222,2%
Toate (249)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA202,0%
OPEL ASTRA191,9%
AUDI A6161,6%
AUDI Q5161,6%
DACIA LOGAN161,6%
FORD FOCUS161,6%
RENAULT MEGANE151,5%
VOLKSWAGEN TOURAN151,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C141,4%
NISSAN QASHQAI141,4%
AUDI A3131,3%
RENAULT CLIO121,2%
VOLKSWAGEN POLO121,2%
BMW SERIA 1111,1%
SUZUKI GRAND VITARA111,1%
HYUNDAI TUCSON101,0%
AUDI A590,9%
MERCEDES-BENZ GLC90,9%
RENAULT KOLEOS90,9%
BMW X180,8%
OPEL INSIGNIA80,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS80,8%
FORD FIESTA70,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,7%
TESLA MODEL 370,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER70,7%
AUDI Q360,6%
FORD MONDEO60,6%
HYUNDAI I3060,6%
MG ZS60,6%
SEAT LEON60,6%
SKODA FABIA60,6%
DACIA LODGY50,5%
FORD KUGA50,5%
HYUNDAI I2050,5%
MERCEDES-BENZ CLA50,5%
MERCEDES-BENZ GLE50,5%
NISSAN JUKE50,5%
RENAULT KADJAR50,5%
TOYOTA C-HR50,5%
VOLKSWAGEN SHARAN50,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,5%
VOLVO XC6050,5%
BMW X440,4%
DACIA DOKKER40,4%
HYUNDAI KONA40,4%
LAND ROVER FREELANDER40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,4%
MERCEDES-BENZ ML40,4%
OPEL CORSA40,4%
OPEL MOKKA40,4%
RENAULT SCENIC40,4%
RENAULT TALISMAN40,4%
SEAT ALHAMBRA40,4%
SKODA SUPERB40,4%
SUZUKI S-CROSS40,4%
TOYOTA RAV440,4%
VOLKSWAGEN CADDY40,4%
BMW SERIA 430,3%
CITROEN C330,3%
DACIA BIGSTER30,3%
KIA SPORTAGE30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,3%
PEUGEOT 200830,3%
PEUGEOT 300830,3%
PEUGEOT 30830,3%
PEUGEOT 50830,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
SEAT IBIZA30,3%
SKODA KAROQ30,3%
SKODA RAPID30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
TESLA MODEL Y30,3%
VOLVO XC9030,3%
AUDI A720,2%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 620,2%
BMW X520,2%
BMW X620,2%
CHERY TIGGO420,2%
CHERY TIGGO820,2%
DACIA JOGGER20,2%
DS DS720,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HYUNDAI IX3520,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
KIA RIO20,2%
KIA SORENTO20,2%
KIA XCEED20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ EQE20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MG MG320,2%
MINI COUNTRYMAN20,2%
MINI ONE20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL MERIVA20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 20820,2%
PORSCHE 91120,2%
SEAT TOLEDO20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
SSANGYONG TORRES20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
TESLA MODEL S20,2%
TOYOTA AYGO X20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN ID 420,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S310,1%
AUDI TT10,1%
BMW I510,1%
BMW IX10,1%
BMW M310,1%
BMW M410,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X210,1%
BMW XM10,1%
BYD ATTO 310,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV35535,0%
Compacte (C)19218,9%
Medii (D)15715,5%
Mici (B)11911,7%
Monovolume (MPV)868,5%
Mari și de lux (E)757,4%
Neclasificate121,2%
Sport101,0%
Mini (A)50,5%
Utilitare30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare90589,3%
Noi10910,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină55454,6%
Benzină27827,4%
Hibrid13313,1%
Electric313,1%
GPL181,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică86385,1%
Companie15114,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break51951,2%
Berlină cu hayon18718,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15515,3%
Berlină13513,3%
Cupeu131,3%
Cabriolet50,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16516,3%
75-109 kW42041,4%
110-149 kW30029,6%
150-219 kW797,8%
220 kW și peste202,0%
Necompletat303,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc444,3%
1000-1399 cmc13313,1%
1400-1599 cmc24924,6%
1600-1999 cmc44143,5%
2000-2999 cmc11010,8%
3000 cmc și peste60,6%
Necompletat313,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25218,6%
BMW14911,0%
DACIA1249,1%
AUDI1128,3%
SKODA936,9%
OPEL886,5%
MERCEDES-BENZ856,3%
FORD765,6%
RENAULT705,2%
HYUNDAI423,1%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI332,4%
TOYOTA302,2%
PEUGEOT241,8%
NISSAN211,5%
SEAT151,1%
MAZDA141,0%
VOLVO141,0%
KIA131,0%
JEEP120,9%
LAND ROVER120,9%
CITROEN110,8%
MITSUBISHI110,8%
FIAT90,7%
MINI70,5%
PORSCHE50,4%
ALFA ROMEO40,3%
CHEVROLET40,3%
DAEWOO40,3%
HONDA40,3%
LEXUS30,2%
SMART30,2%
MG20,1%
SUBARU20,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
HUMMER10,1%
JAECOO10,1%
JAGUAR10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare15673,2%
Export5626,3%
Înmatriculat pentru export10,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL3616,9%
VOLKSWAGEN3315,5%
FORD209,4%
AUDI188,5%
DACIA188,5%
SKODA157,0%
BMW115,2%
FIAT73,3%
HYUNDAI62,8%
MERCEDES-BENZ62,8%
Toate (30)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT62,8%
DAEWOO52,3%
RENAULT52,3%
CITROEN31,4%
KIA31,4%
SEAT31,4%
TOYOTA31,4%
MAZDA20,9%
VOLVO20,9%
CHEVROLET10,5%
DODGE10,5%
JAGUAR10,5%
JEEP10,5%
LAND ROVER10,5%
LINCOLN10,5%
MITSUBISHI10,5%
NISSAN10,5%
PORSCHE10,5%
ROVER10,5%
SUZUKI10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.