Înmatriculări în județul Satu Mare, martie 2026

Noi45-8,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare583-26,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări798-1,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri155

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 18 rulate, prima înmatriculare2007: 37 rulate, prima înmatriculare2008: 31 rulate, prima înmatriculare2009: 34 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 44 rulate, prima înmatriculare2012: 42 rulate, prima înmatriculare2013: 34 rulate, prima înmatriculare2014: 27 rulate, prima înmatriculare2015: 31 rulate, prima înmatriculare2016: 35 rulate, prima înmatriculare2017: 31 rulate, prima înmatriculare2018: 32 rulate, prima înmatriculare2019: 23 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 26 rulate, prima înmatriculare2022: 25 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 9 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 28 noi2025: 7 rulate, prima înmatriculare2026: 14 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002014
200200
200307
200406
2005012
2006018
2007037
2008031
2009034
2010033
2011044
2012042
2013034
2014027
2015031
2016035
2017031
2018032
2019023
2020020
2021026
2022025
202319
202425
2025287
2026140

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12620,1%
AUDI7111,3%
BMW6810,8%
FORD508,0%
MERCEDES-BENZ457,2%
DACIA325,1%
RENAULT284,5%
OPEL264,1%
SKODA213,3%
TOYOTA203,2%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI193,0%
PEUGEOT172,7%
VOLVO162,5%
NISSAN132,1%
MAZDA91,4%
SEAT91,4%
CITROEN61,0%
FIAT61,0%
KIA50,8%
BYD40,6%
JAGUAR40,6%
MITSUBISHI40,6%
PORSCHE40,6%
HONDA30,5%
LAND ROVER30,5%
ALFA ROMEO20,3%
JEEP20,3%
MG20,3%
MINI20,3%
TESLA20,3%
CHERY10,2%
CUPRA10,2%
GEELY10,2%
GWM10,2%
LEXUS10,2%
LYNK&CO10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%
SUZUKI10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF335,4%
VOLKSWAGEN PASSAT274,4%
AUDI A4264,2%
FORD FOCUS162,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN162,6%
BMW SERIA 3152,4%
DACIA DUSTER152,4%
AUDI A6122,0%
BMW SERIA 5122,0%
VOLKSWAGEN POLO122,0%
Toate (197)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X3111,8%
SKODA OCTAVIA111,8%
VOLKSWAGEN TOURAN111,8%
AUDI Q5101,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS101,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E91,5%
OPEL ASTRA91,5%
VOLVO XC6091,5%
BMW SERIA 171,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B71,1%
MERCEDES-BENZ GLE71,1%
AUDI A361,0%
FORD FIESTA61,0%
MERCEDES-BENZ GLC61,0%
NISSAN QASHQAI61,0%
SEAT IBIZA61,0%
TOYOTA RAV461,0%
AUDI A550,8%
AUDI Q350,8%
BMW SERIA 450,8%
DACIA SANDERO50,8%
HYUNDAI TUCSON50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,8%
RENAULT MEGANE50,8%
SKODA FABIA50,8%
BMW X140,7%
BMW X540,7%
DACIA BIGSTER40,7%
DACIA LOGAN40,7%
FORD PUMA40,7%
HYUNDAI IX3540,7%
PEUGEOT 300840,7%
PEUGEOT 30840,7%
RENAULT CLIO40,7%
RENAULT SCENIC40,7%
TOYOTA C-HR40,7%
FORD C-MAX30,5%
FORD GALAXY30,5%
FORD KUGA30,5%
FORD MONDEO30,5%
MAZDA 330,5%
MAZDA 630,5%
MITSUBISHI ASX30,5%
OPEL ZAFIRA TOURER30,5%
PEUGEOT 50830,5%
RENAULT KADJAR30,5%
RENAULT TALISMAN30,5%
SKODA SUPERB30,5%
TOYOTA COROLLA30,5%
VOLKSWAGEN SHARAN30,5%
BMW SERIA 720,3%
CITROEN C320,3%
CITROEN C4 CACTUS20,3%
DACIA DOKKER20,3%
FIAT 50020,3%
FORD B-MAX20,3%
FORD TRANSIT CUSTOM20,3%
HONDA CR-V20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI KONA20,3%
JAGUAR XJ20,3%
KIA CEED20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MG ZS20,3%
NISSAN MICRA20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL CORSA20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL VIVARO20,3%
PEUGEOT 20820,3%
RENAULT ARKANA20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
TOYOTA LAND CRUISER20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A710,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q810,2%
AUDI RS Q810,2%
AUDI SQ510,2%
BMW I410,2%
BMW X210,2%
BMW X410,2%
BMW X610,2%
BMW X710,2%
BYD DOLPHIN SURF10,2%
BYD SEAL10,2%
BYD SEAL U10,2%
BYD SEALION 710,2%
CHERY TIGGO410,2%
CITROEN C5 X10,2%
CITROEN JUMPY10,2%
CUPRA TERRAMAR10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DACIA LODGY10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PANDA10,2%
FORD EXPLORER10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
FORD TRANSIT10,2%
GEELY STARRAY10,2%
GWM HOVER 510,2%
HONDA ACCORD10,2%
HYUNDAI GALLOPER10,2%
HYUNDAI GRAND SANTA FE10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IX2010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JAGUAR S-TYPE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP PATRIOT10,2%
KIA NIRO10,2%
KIA SOUL10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEXUS NX10,2%
LYNK&CO 0110,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA 6E10,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV20332,3%
Compacte (C)11618,5%
Medii (D)10817,2%
Monovolume (MPV)7511,9%
Mici (B)589,2%
Mari și de lux (E)426,7%
Neclasificate142,2%
Mini (A)50,8%
Utilitare40,6%
Sport30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare58392,8%
Noi457,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină36458,0%
Benzină15124,0%
Hibrid8613,7%
GPL152,4%
Electric121,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică55287,9%
Companie7612,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31349,8%
Berlină cu hayon11918,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11217,8%
Berlină7612,1%
Cabriolet50,8%
Cupeu30,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10116,1%
75-109 kW27343,5%
110-149 kW17527,9%
150-219 kW508,0%
220 kW și peste182,9%
Necompletat111,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc233,7%
1000-1399 cmc8112,9%
1400-1599 cmc14623,2%
1600-1999 cmc28845,9%
2000-2999 cmc7111,3%
3000 cmc și peste71,1%
Necompletat121,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18823,6%
BMW9011,3%
AUDI658,1%
FORD658,1%
OPEL658,1%
MERCEDES-BENZ607,5%
DACIA516,4%
RENAULT496,1%
SKODA253,1%
PEUGEOT182,3%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI111,4%
SEAT111,4%
TOYOTA91,1%
VOLVO91,1%
MITSUBISHI70,9%
NISSAN70,9%
SUZUKI70,9%
FIAT60,8%
KIA60,8%
LAND ROVER60,8%
JEEP50,6%
MAZDA50,6%
CHEVROLET40,5%
CITROEN40,5%
ALFA ROMEO30,4%
JAGUAR30,4%
LAMBORGHINI30,4%
MINI30,4%
PORSCHE30,4%
HONDA20,3%
TESLA20,3%
BYD10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10769,0%
Export4730,3%
Înmatriculat pentru export10,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3925,2%
FORD1811,6%
DACIA1610,3%
AUDI127,7%
OPEL117,1%
BMW106,5%
MERCEDES-BENZ106,5%
RENAULT85,2%
SKODA63,9%
MAZDA53,2%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET31,9%
PEUGEOT31,9%
CITROEN21,3%
SEAT21,3%
ALFA ROMEO10,6%
DAEWOO10,6%
DODGE10,6%
FIAT10,6%
KIA10,6%
LANCIA10,6%
MINI10,6%
MITSUBISHI10,6%
PORSCHE10,6%
SUZUKI10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.