Înmatriculări SKODA, august 2026

Noi845+5,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.244-19,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări3.421-3,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri725

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.0004.000nov 24: 778 noinov 24: 1.628 rulate, prima înmatricularedec 24: 1.156 noidec 24: 1.617 rulate, prima înmatriculareian 25: 892 noiian 25: 1.508 rulate, prima înmatricularefeb 25: 878 noifeb 25: 1.757 rulate, prima înmatricularemar 25: 869 noimar 25: 1.957 rulate, prima înmatriculareapr 25: 842 noiapr 25: 1.905 rulate, prima înmatricularemai 25: 909 noimai 25: 1.781 rulate, prima înmatriculareiun 25: 938 noiiun 25: 1.698 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1.259 noiiul 25: 1.774 rulate, prima înmatriculareaug 25: 798 noiaug 25: 1.543 rulate, prima înmatricularesep 25: 896 noisep 25: 1.603 rulate, prima înmatriculareoct 25: 873 noioct 25: 1.743 rulate, prima înmatricularenov 25: 997 noinov 25: 1.670 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.148 noidec 25: 1.589 rulate, prima înmatriculareian 26: 690 noiian 26: 1.342 rulate, prima înmatricularefeb 26: 865 noifeb 26: 1.572 rulate, prima înmatricularemar 26: 990 noimar 26: 1.672 rulate, prima înmatriculareapr 26: 775 noiapr 26: 1.416 rulate, prima înmatricularemai 26: 910 noimai 26: 1.331 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1.244 noiiun 26: 1.346 rulate, prima înmatriculareiul 26: 802 noiiul 26: 1.385 rulate, prima înmatriculareaug 26: 845 noiaug 26: 1.244 rulate, prima înmatricularesep 26: 795 noisep 26: 1.317 rulate, prima înmatriculareoct 26: 810 noioct 26: 1.363 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 247781.628
dec 241.1561.617
ian 258921.508
feb 258781.757
mar 258691.957
apr 258421.905
mai 259091.781
iun 259381.698
iul 251.2591.774
aug 257981.543
sep 258961.603
oct 258731.743
nov 259971.670
dec 251.1481.589
ian 266901.342
feb 268651.572
mar 269901.672
apr 267751.416
mai 269101.331
iun 261.2441.346
iul 268021.385
aug 268451.244
sep 267951.317
oct 268101.363

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000< 2002: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 25 rulate, prima înmatriculare2007: 39 rulate, prima înmatriculare2008: 42 rulate, prima înmatriculare2009: 53 rulate, prima înmatriculare2010: 53 rulate, prima înmatriculare2011: 85 rulate, prima înmatriculare2012: 66 rulate, prima înmatriculare2013: 73 rulate, prima înmatriculare2014: 98 rulate, prima înmatriculare2015: 87 rulate, prima înmatriculare2016: 73 rulate, prima înmatriculare2017: 94 rulate, prima înmatriculare2018: 73 rulate, prima înmatriculare2019: 72 rulate, prima înmatriculare2020: 63 rulate, prima înmatriculare2021: 63 rulate, prima înmatriculare2022: 95 rulate, prima înmatriculare2023: 57 rulate, prima înmatriculare2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 26 noi2025: 6 rulate, prima înmatriculare2026: 819 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200201
200202
200303
200407
200509
2006025
2007039
2008042
2009053
2010053
2011085
2012066
2013073
2014098
2015087
2016073
2017094
2018073
2019072
2020063
2021063
2022095
2023057
202405
2025266
20268190

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
OCTAVIA91243,7%
FABIA24911,9%
KODIAQ23711,3%
SUPERB21410,2%
SCALA20910,0%
KAROQ1065,1%
RAPID472,2%
KAMIQ442,1%
YETI351,7%
ROOMSTER201,0%
Toate (13)
Modele: valoare, vehicule, cotă
ENYAQ80,4%
CITIGO40,2%
ELROQ40,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)91243,7%
Mici (B)50524,2%
SUV43420,8%
Medii (D)21410,2%
Monovolume (MPV)201,0%
Mini (A)40,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București65531,4%
Ilfov1537,3%
Cluj773,7%
Prahova733,5%
Bihor633,0%
Brașov582,8%
Mureș582,8%
Timiș522,5%
Argeș472,2%
Bacău452,2%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Sibiu442,1%
Suceava432,1%
Constanța422,0%
Iași422,0%
Covasna412,0%
Dâmbovița361,7%
Dolj341,6%
Olt341,6%
Arad331,6%
Vâlcea321,5%
Galați301,4%
Neamț301,4%
Harghita291,4%
Alba281,3%
Maramureș271,3%
Satu Mare261,2%
Brăila241,1%
Buzău231,1%
Bistrița-Năsăud221,1%
Hunedoara221,1%
Giurgiu180,9%
Gorj180,9%
Vaslui170,8%
Sălaj160,8%
Botoșani150,7%
Călărași130,6%
Ialomița130,6%
Vrancea130,6%
Caraș-Severin120,6%
Tulcea120,6%
Teleorman110,5%
Mehedinți80,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.24459,6%
Noi84540,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.20357,6%
Benzină68532,8%
Hibrid1889,0%
Electric120,6%
GNC/GNL10,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.26160,4%
Companie82839,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1.14054,6%
Berlină49123,5%
Berlină cu hayon43520,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)231,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW26812,8%
75-109 kW76236,5%
110-149 kW96646,2%
150-219 kW803,8%
Necompletat130,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc28213,5%
1000-1399 cmc1969,4%
1400-1599 cmc59528,5%
1600-1999 cmc1.00448,1%
Necompletat120,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București51415,0%
Constanța1865,4%
Prahova1765,1%
Ilfov1594,6%
Cluj1464,3%
Brașov1143,3%
Argeș1113,2%
Iași1063,1%
Buzău1023,0%
Timiș992,9%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău952,8%
Bihor922,7%
Teleorman852,5%
Olt792,3%
Galați752,2%
Giurgiu732,1%
Suceava722,1%
Dolj712,1%
Călărași621,8%
Dâmbovița611,8%
Neamț601,8%
Sibiu571,7%
Mureș561,6%
Vaslui561,6%
Covasna551,6%
Ialomița551,6%
Alba531,5%
Hunedoara511,5%
Brăila501,5%
Vâlcea501,5%
Harghita471,4%
Tulcea411,2%
Vrancea411,2%
Gorj401,2%
Arad361,1%
Botoșani341,0%
Maramureș341,0%
Caraș-Severin320,9%
Mehedinți300,9%
Satu Mare260,8%
Bistrița-Năsăud210,6%
Sălaj180,5%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare70096,6%
Export243,3%
Înmatriculat pentru export10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.