Noi 385 -62,2% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.934 -8,2% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 2.991 -0,6% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 1.153 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 5.000 nov 24: 625 noi nov 24: 1.895 rulate, prima înmatriculare dec 24: 1.589 noi dec 24: 1.972 rulate, prima înmatriculare ian 25: 726 noi ian 25: 1.681 rulate, prima înmatriculare feb 25: 744 noi feb 25: 2.165 rulate, prima înmatriculare mar 25: 532 noi mar 25: 2.252 rulate, prima înmatriculare apr 25: 569 noi apr 25: 2.349 rulate, prima înmatriculare mai 25: 631 noi mai 25: 2.263 rulate, prima înmatriculare iun 25: 581 noi iun 25: 2.339 rulate, prima înmatriculare iul 25: 976 noi iul 25: 2.465 rulate, prima înmatriculare aug 25: 1.018 noi aug 25: 2.107 rulate, prima înmatriculare sep 25: 1.140 noi sep 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare oct 25: 906 noi oct 25: 2.614 rulate, prima înmatriculare nov 25: 1.021 noi nov 25: 2.389 rulate, prima înmatriculare dec 25: 2.638 noi dec 25: 2.101 rulate, prima înmatriculare ian 26: 255 noi ian 26: 1.801 rulate, prima înmatriculare feb 26: 583 noi feb 26: 2.265 rulate, prima înmatriculare mar 26: 454 noi mar 26: 2.312 rulate, prima înmatriculare apr 26: 367 noi apr 26: 2.080 rulate, prima înmatriculare mai 26: 389 noi mai 26: 1.921 rulate, prima înmatriculare iun 26: 964 noi iun 26: 2.049 rulate, prima înmatriculare iul 26: 536 noi iul 26: 2.102 rulate, prima înmatriculare aug 26: 385 noi aug 26: 1.934 rulate, prima înmatriculare sep 26: 671 noi sep 26: 2.112 rulate, prima înmatriculare oct 26: 597 noi oct 26: 2.032 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 625 1.895 dec 24 1.589 1.972 ian 25 726 1.681 feb 25 744 2.165 mar 25 532 2.252 apr 25 569 2.349 mai 25 631 2.263 iun 25 581 2.339 iul 25 976 2.465 aug 25 1.018 2.107 sep 25 1.140 2.255 oct 25 906 2.614 nov 25 1.021 2.389 dec 25 2.638 2.101 ian 26 255 1.801 feb 26 583 2.265 mar 26 454 2.312 apr 26 367 2.080 mai 26 389 1.921 iun 26 964 2.049 iul 26 536 2.102 aug 26 385 1.934 sep 26 671 2.112 oct 26 597 2.032
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 < 2002: 5 rulate, prima înmatriculare 2002: 3 rulate, prima înmatriculare 2003: 5 rulate, prima înmatriculare 2004: 13 rulate, prima înmatriculare 2005: 15 rulate, prima înmatriculare 2006: 13 rulate, prima înmatriculare 2007: 24 rulate, prima înmatriculare 2008: 31 rulate, prima înmatriculare 2009: 45 rulate, prima înmatriculare 2010: 64 rulate, prima înmatriculare 2011: 103 rulate, prima înmatriculare 2012: 103 rulate, prima înmatriculare 2013: 161 rulate, prima înmatriculare 2014: 160 rulate, prima înmatriculare 2015: 183 rulate, prima înmatriculare 2016: 245 rulate, prima înmatriculare 2017: 211 rulate, prima înmatriculare 2018: 140 rulate, prima înmatriculare 2019: 139 rulate, prima înmatriculare 2020: 100 rulate, prima înmatriculare 2021: 67 rulate, prima înmatriculare 2022: 63 rulate, prima înmatriculare 2023: 30 rulate, prima înmatriculare 2024: 1 noi 2024: 7 rulate, prima înmatriculare 2025: 82 noi 2025: 4 rulate, prima înmatriculare 2026: 302 noi < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 5 2002 0 3 2003 0 5 2004 0 13 2005 0 15 2006 0 13 2007 0 24 2008 0 31 2009 0 45 2010 0 64 2011 0 103 2012 0 103 2013 0 161 2014 0 160 2015 0 183 2016 0 245 2017 0 211 2018 0 140 2019 0 139 2020 0 100 2021 0 67 2022 0 63 2023 0 30 2024 1 7 2025 82 4 2026 302 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă MEGANE 634 27,3% CLIO 418 18,0% KADJAR 272 11,7% CAPTUR 172 7,4% SCENIC 152 6,6% TALISMAN 118 5,1% ARKANA 114 4,9% KOLEOS 96 4,1% ESPACE 49 2,1% LAGUNA 47 2,0%
Toate (28) Modele: valoare, vehicule, cotă TRAFIC 41 1,8% AUSTRAL 38 1,6% KANGOO 34 1,5% SYMBIOZ 31 1,3% 4 28 1,2% ZOE 26 1,1% 5 12 0,5% TWINGO 9 0,4% RAFALE 8 0,3% MODUS 7 0,3% MASTER 4 0,2% FLUENCE 3 0,1% DUSTER 1 0,0% LATITUDE 1 0,0% Model necompletat 1 0,0% RENAULT 1 0,0% THALIA 1 0,0% WIND 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 760 32,8% Compacte (C) 637 27,5% Mici (B) 464 20,0% Monovolume (MPV) 276 11,9% Medii (D) 166 7,2% Mini (A) 10 0,4% Utilitare 4 0,2% Neclasificate 2 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 382 16,5% Argeș 210 9,1% Prahova 139 6,0% Cluj 83 3,6% Bacău 76 3,3% Ilfov 69 3,0% Timiș 67 2,9% Brașov 66 2,8% Dâmbovița 66 2,8% Iași 64 2,8%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Bihor 62 2,7% Maramureș 60 2,6% Galați 57 2,5% Olt 57 2,5% Dolj 49 2,1% Mureș 49 2,1% Vrancea 49 2,1% Neamț 48 2,1% Satu Mare 46 2,0% Hunedoara 43 1,9% Suceava 42 1,8% Vâlcea 42 1,8% Arad 39 1,7% Sibiu 39 1,7% Gorj 36 1,6% Alba 34 1,5% Botoșani 34 1,5% Constanța 34 1,5% Brăila 33 1,4% Vaslui 28 1,2% Buzău 26 1,1% Harghita 25 1,1% Caraș-Severin 24 1,0% Ialomița 23 1,0% Teleorman 22 0,9% Giurgiu 20 0,9% Sălaj 20 0,9% Bistrița-Năsăud 17 0,7% Covasna 11 0,5% Călărași 10 0,4% Mehedinți 10 0,4% Tulcea 8 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.934 83,4% Noi 385 16,6%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.375 59,3% Benzină 567 24,5% Hibrid 264 11,4% Electric 78 3,4% GPL 35 1,5%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.840 79,3% Companie 478 20,6% Persoană străină 1 0,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.042 44,9% Berlină cu hayon 1.022 44,1% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 125 5,4% Berlină 96 4,1% Cabriolet 26 1,1% Cupeu 8 0,3%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 625 27,0% 75-109 kW 1.329 57,3% 110-149 kW 287 12,4% 150-219 kW 8 0,3% Necompletat 70 3,0%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 139 6,0% 1000-1399 cmc 453 19,5% 1400-1599 cmc 1.305 56,3% 1600-1999 cmc 337 14,5% 2000-2999 cmc 7 0,3% Necompletat 78 3,4%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.