Înmatriculări RENAULT, aprilie 2025

Noi569-30,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare2.349+21,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări3.367+9,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri593

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.0004.0005.000nov 24: 625 noinov 24: 1.895 rulate, prima înmatricularedec 24: 1.589 noidec 24: 1.972 rulate, prima înmatriculareian 25: 726 noiian 25: 1.681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 744 noifeb 25: 2.165 rulate, prima înmatricularemar 25: 532 noimar 25: 2.252 rulate, prima înmatriculareapr 25: 569 noiapr 25: 2.349 rulate, prima înmatricularemai 25: 631 noimai 25: 2.263 rulate, prima înmatriculareiun 25: 581 noiiun 25: 2.339 rulate, prima înmatriculareiul 25: 976 noiiul 25: 2.465 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.018 noiaug 25: 2.107 rulate, prima înmatricularesep 25: 1.140 noisep 25: 2.255 rulate, prima înmatriculareoct 25: 906 noioct 25: 2.614 rulate, prima înmatricularenov 25: 1.021 noinov 25: 2.389 rulate, prima înmatricularedec 25: 2.638 noidec 25: 2.101 rulate, prima înmatriculareian 26: 255 noiian 26: 1.801 rulate, prima înmatricularefeb 26: 583 noifeb 26: 2.265 rulate, prima înmatricularemar 26: 454 noimar 26: 2.312 rulate, prima înmatriculareapr 26: 367 noiapr 26: 2.080 rulate, prima înmatricularemai 26: 389 noimai 26: 1.921 rulate, prima înmatriculareiun 26: 964 noiiun 26: 2.049 rulate, prima înmatriculareiul 26: 536 noiiul 26: 2.102 rulate, prima înmatriculareaug 26: 385 noiaug 26: 1.934 rulate, prima înmatricularesep 26: 671 noisep 26: 2.112 rulate, prima înmatriculareoct 26: 597 noioct 26: 2.032 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 246251.895
dec 241.5891.972
ian 257261.681
feb 257442.165
mar 255322.252
apr 255692.349
mai 256312.263
iun 255812.339
iul 259762.465
aug 251.0182.107
sep 251.1402.255
oct 259062.614
nov 251.0212.389
dec 252.6382.101
ian 262551.801
feb 265832.265
mar 264542.312
apr 263672.080
mai 263891.921
iun 269642.049
iul 265362.102
aug 263851.934
sep 266712.112
oct 265972.032

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 2001: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 40 rulate, prima înmatriculare2006: 41 rulate, prima înmatriculare2007: 37 rulate, prima înmatriculare2008: 65 rulate, prima înmatriculare2009: 79 rulate, prima înmatriculare2010: 108 rulate, prima înmatriculare2011: 156 rulate, prima înmatriculare2012: 223 rulate, prima înmatriculare2013: 209 rulate, prima înmatriculare2014: 162 rulate, prima înmatriculare2015: 229 rulate, prima înmatriculare2016: 252 rulate, prima înmatriculare2017: 187 rulate, prima înmatriculare2018: 166 rulate, prima înmatriculare2019: 167 rulate, prima înmatriculare2020: 97 rulate, prima înmatriculare2021: 61 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi2022: 16 rulate, prima înmatriculare2023: 4 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 258 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 304 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200107
200102
2002010
200309
2004017
2005040
2006041
2007037
2008065
2009079
20100108
20110156
20120223
20130209
20140162
20150229
20160252
20170187
20180166
20190167
2020097
2021061
2022316
202345
20242584
20253040

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
MEGANE84829,1%
CLIO55619,1%
KADJAR2699,2%
SCENIC2388,2%
CAPTUR1605,5%
TALISMAN1585,4%
KOLEOS1143,9%
ARKANA1073,7%
ESPACE822,8%
LAGUNA822,8%
Toate (28)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUSTRAL682,3%
KANGOO592,0%
TRAFIC401,4%
SYMBIOZ351,2%
ZOE210,7%
RAFALE170,6%
TWINGO170,6%
5140,5%
MODUS110,4%
FLUENCE90,3%
LATITUDE40,1%
MASTER30,1%
1210,0%
12TL10,0%
AVANTIME10,0%
NUOVO ESPACE10,0%
SAMSUNG10,0%
SYMBOL10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)85829,4%
SUV77026,4%
Mici (B)60320,7%
Monovolume (MPV)41914,4%
Medii (D)2448,4%
Mini (A)170,6%
Neclasificate40,1%
Utilitare30,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București45715,7%
Argeș2749,4%
Prahova1585,4%
Brașov1143,9%
Cluj1133,9%
Timiș1113,8%
Ilfov993,4%
Iași983,4%
Maramureș933,2%
Dolj852,9%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Olt702,4%
Bacău672,3%
Dâmbovița632,2%
Galați632,2%
Bihor622,1%
Hunedoara602,1%
Vrancea582,0%
Sibiu551,9%
Constanța531,8%
Gorj521,8%
Buzău501,7%
Brăila481,6%
Mureș471,6%
Suceava471,6%
Satu Mare451,5%
Alba411,4%
Arad401,4%
Neamț391,3%
Vâlcea391,3%
Harghita351,2%
Teleorman311,1%
Mehedinți301,0%
Sălaj281,0%
Botoșani270,9%
Vaslui270,9%
Ialomița260,9%
Călărași240,8%
Caraș-Severin220,8%
Tulcea180,6%
Bistrița-Năsăud170,6%
Giurgiu170,6%
Covasna150,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare2.34980,5%
Noi56919,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină2.02169,3%
Benzină52918,1%
Hibrid29410,1%
Electric481,6%
GPL260,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2.31779,4%
Companie60120,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1.28143,9%
Berlină cu hayon1.21241,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2157,4%
Berlină1695,8%
Cabriolet210,7%
Cupeu200,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW95132,6%
75-109 kW1.49951,4%
110-149 kW41714,3%
150-219 kW90,3%
Necompletat421,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1786,1%
1000-1399 cmc43014,7%
1400-1599 cmc1.85163,4%
1600-1999 cmc39913,7%
2000-2999 cmc120,4%
Necompletat481,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București53615,9%
Argeș2086,2%
Prahova1675,0%
Ilfov1624,8%
Timiș1253,7%
Iași1173,5%
Bacău1133,4%
Constanța1023,0%
Buzău1013,0%
Cluj982,9%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Brașov892,6%
Dolj882,6%
Dâmbovița862,6%
Galați742,2%
Mureș732,2%
Olt722,1%
Maramureș682,0%
Gorj672,0%
Neamț662,0%
Teleorman631,9%
Brăila621,8%
Giurgiu621,8%
Hunedoara611,8%
Bihor581,7%
Suceava571,7%
Vâlcea541,6%
Călărași501,5%
Arad471,4%
Ialomița471,4%
Alba431,3%
Sibiu421,2%
Vrancea361,1%
Vaslui351,0%
Harghita341,0%
Botoșani310,9%
Caraș-Severin300,9%
Tulcea290,9%
Satu Mare260,8%
Covasna250,7%
Bistrița-Năsăud230,7%
Sălaj210,6%
Mehedinți190,6%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export42772,0%
Dezmembrare16628,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.