Înmatriculări în județul Alba, aprilie 2025

Noi48-60,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare732+21,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.089-3,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri107

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 103 noinov 24: 606 rulate, prima înmatricularedec 24: 89 noidec 24: 658 rulate, prima înmatriculareian 25: 78 noiian 25: 681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 67 noifeb 25: 745 rulate, prima înmatricularemar 25: 44 noimar 25: 745 rulate, prima înmatriculareapr 25: 48 noiapr 25: 732 rulate, prima înmatricularemai 25: 46 noimai 25: 704 rulate, prima înmatriculareiun 25: 44 noiiun 25: 682 rulate, prima înmatriculareiul 25: 101 noiiul 25: 820 rulate, prima înmatriculareaug 25: 105 noiaug 25: 655 rulate, prima înmatricularesep 25: 60 noisep 25: 657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 96 noioct 25: 722 rulate, prima înmatricularenov 25: 91 noinov 25: 674 rulate, prima înmatricularedec 25: 131 noidec 25: 570 rulate, prima înmatriculareian 26: 55 noiian 26: 690 rulate, prima înmatricularefeb 26: 47 noifeb 26: 647 rulate, prima înmatricularemar 26: 72 noimar 26: 671 rulate, prima înmatriculareapr 26: 67 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 73 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 88 noiiun 26: 656 rulate, prima înmatriculareiul 26: 59 noiiul 26: 653 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 583 rulate, prima înmatricularesep 26: 83 noisep 26: 654 rulate, prima înmatriculareoct 26: 113 noioct 26: 598 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103606
dec 2489658
ian 2578681
feb 2567745
mar 2544745
apr 2548732
mai 2546704
iun 2544682
iul 25101820
aug 25105655
sep 2560657
oct 2596722
nov 2591674
dec 25131570
ian 2655690
feb 2647647
mar 2672671
apr 2667627
mai 2673603
iun 2688656
iul 2659653
aug 2650583
sep 2683654
oct 26113598

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 13 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 19 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 28 rulate, prima înmatriculare2006: 39 rulate, prima înmatriculare2007: 48 rulate, prima înmatriculare2008: 50 rulate, prima înmatriculare2009: 55 rulate, prima înmatriculare2010: 57 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 53 rulate, prima înmatriculare2013: 42 rulate, prima înmatriculare2014: 47 rulate, prima înmatriculare2015: 27 rulate, prima înmatriculare2016: 31 rulate, prima înmatriculare2017: 26 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 27 rulate, prima înmatriculare2020: 29 rulate, prima înmatriculare2021: 23 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 27 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 21 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001013
200108
200206
2003019
2004017
2005028
2006039
2007048
2008050
2009055
2010057
2011049
2012053
2013042
2014047
2015027
2016031
2017026
2018024
2019027
2020029
2021023
202206
202305
2024273
2025210

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16220,8%
AUDI8010,3%
BMW769,7%
DACIA567,2%
SKODA476,0%
FORD455,8%
MERCEDES-BENZ445,6%
RENAULT415,3%
OPEL364,6%
SUZUKI293,7%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI283,6%
VOLVO212,7%
NISSAN182,3%
SEAT151,9%
PEUGEOT141,8%
TOYOTA121,5%
KIA81,0%
MITSUBISHI70,9%
CITROEN50,6%
MAZDA50,6%
FIAT40,5%
MINI40,5%
JEEP30,4%
SSANGYONG30,4%
TESLA30,4%
CHEVROLET20,3%
CUPRA20,3%
JAGUAR20,3%
LAND ROVER20,3%
ALFA ROMEO10,1%
DAIHATSU10,1%
LADA10,1%
MARUTI10,1%
MG10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF577,3%
AUDI A4384,9%
VOLKSWAGEN PASSAT283,6%
SKODA OCTAVIA273,5%
BMW SERIA 3233,0%
DACIA DUSTER233,0%
VOLKSWAGEN POLO192,4%
DACIA LOGAN182,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN182,3%
BMW SERIA 1141,8%
Toate (191)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS141,8%
SUZUKI GRAND VITARA141,8%
AUDI A3131,7%
FORD FIESTA131,7%
RENAULT MEGANE131,7%
DACIA SANDERO111,4%
AUDI A6101,3%
BMW SERIA 5101,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A101,3%
NISSAN QASHQAI101,3%
BMW X391,2%
HYUNDAI TUCSON91,2%
OPEL ASTRA91,2%
SEAT LEON91,2%
VOLVO XC6091,2%
OPEL CORSA81,0%
AUDI A570,9%
BMW X170,9%
RENAULT SCENIC70,9%
SKODA FABIA70,9%
VOLKSWAGEN TOURAN70,9%
AUDI Q560,8%
HYUNDAI IX3560,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,8%
RENAULT CLIO60,8%
VOLKSWAGEN CADDY60,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,8%
HYUNDAI I3050,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,6%
MERCEDES-BENZ GLC50,6%
OPEL INSIGNIA50,6%
PEUGEOT 300850,6%
SKODA SUPERB50,6%
SUZUKI JIMNY50,6%
VOLKSWAGEN SHARAN50,6%
KIA SPORTAGE40,5%
NISSAN QASHQAI+240,5%
SEAT IBIZA40,5%
SKODA KAROQ40,5%
VOLKSWAGEN CC40,5%
VOLVO XC9040,5%
AUDI Q330,4%
BMW X430,4%
FORD GRAND C-MAX30,4%
FORD KUGA30,4%
HYUNDAI KONA30,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
RENAULT ESPACE30,4%
RENAULT KADJAR30,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
SUZUKI S-CROSS30,4%
TESLA MODEL 330,4%
TOYOTA C-HR30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
VOLVO V4030,4%
DACIA LODGY20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD FUSION20,3%
FORD GALAXY20,3%
FORD MONDEO20,3%
HYUNDAI I4020,3%
JEEP GRAND CHEROKEE20,3%
KIA CEED20,3%
MAZDA 620,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MITSUBISHI COLT20,3%
OPEL MOKKA20,3%
OPEL SIGNUM20,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 500820,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA RAV420,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO S6020,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
BMW M210,1%
BMW M810,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X210,1%
BMW X510,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
CUPRA TERRAMAR10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT IDEA10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD KA10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
JAGUAR E-PACE10,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
KIA CARENS10,1%
KIA XCEED10,1%
LADA 4X410,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
MARUTI ALTO10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA 310,1%
MAZDA CX-510,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%
MG HS10,1%
MINI CLUBMAN10,1%
MINI COOPER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22829,2%
Compacte (C)19925,5%
Medii (D)13317,1%
Mici (B)10713,7%
Monovolume (MPV)668,5%
Mari și de lux (E)314,0%
Mini (A)60,8%
Sport60,8%
Neclasificate40,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare73293,8%
Noi486,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină49563,5%
Benzină20926,8%
Hibrid607,7%
GPL121,5%
Electric40,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică71992,2%
Companie617,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break40451,8%
Berlină cu hayon14518,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12315,8%
Berlină9211,8%
Cupeu131,7%
Cabriolet30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15620,0%
75-109 kW36246,4%
110-149 kW19725,3%
150-219 kW445,6%
220 kW și peste172,2%
Necompletat40,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc374,7%
1000-1399 cmc10713,7%
1400-1599 cmc18724,0%
1600-1999 cmc37648,2%
2000-2999 cmc678,6%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat40,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27725,4%
DACIA948,6%
AUDI938,5%
BMW928,4%
FORD706,4%
MERCEDES-BENZ676,2%
OPEL645,9%
SKODA645,9%
RENAULT433,9%
SUZUKI312,8%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT272,5%
HYUNDAI262,4%
PEUGEOT211,9%
NISSAN151,4%
MITSUBISHI141,3%
MAZDA121,1%
TOYOTA100,9%
CITROEN90,8%
FIAT80,7%
LAND ROVER60,6%
VOLVO60,6%
CHEVROLET50,5%
KIA50,5%
JEEP40,4%
MINI40,4%
ALFA ROMEO30,3%
SMART30,3%
DAEWOO20,2%
DAIHATSU20,2%
HONDA20,2%
LADA20,2%
PORSCHE20,2%
CADILLAC10,1%
JAGUAR10,1%
MASERATI10,1%
MCC10,1%
MG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export7065,4%
Dezmembrare3734,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2220,6%
VOLKSWAGEN1413,1%
AUDI1110,3%
BMW98,4%
OPEL98,4%
RENAULT98,4%
MERCEDES-BENZ54,7%
FORD43,7%
CUPRA32,8%
PEUGEOT32,8%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO21,9%
FIAT21,9%
HYUNDAI21,9%
SKODA21,9%
BENTLEY10,9%
CITROEN10,9%
FERRARI10,9%
HONDA10,9%
LAND ROVER10,9%
MAZDA10,9%
NISSAN10,9%
PORSCHE10,9%
SEAT10,9%
VOLVO10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.