Înmatriculări în județul Satu Mare, aprilie 2025

Noi45-66,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare753+15,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări804-0,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri491

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 19 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 38 rulate, prima înmatriculare2007: 36 rulate, prima înmatriculare2008: 41 rulate, prima înmatriculare2009: 49 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 52 rulate, prima înmatriculare2012: 48 rulate, prima înmatriculare2013: 44 rulate, prima înmatriculare2014: 45 rulate, prima înmatriculare2015: 46 rulate, prima înmatriculare2016: 34 rulate, prima înmatriculare2017: 33 rulate, prima înmatriculare2018: 33 rulate, prima înmatriculare2019: 49 rulate, prima înmatriculare2020: 29 rulate, prima înmatriculare2021: 26 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 14 rulate, prima înmatriculare2024: 23 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 22 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001019
200104
200205
2003018
2004019
2005018
2006038
2007036
2008041
2009049
2010040
2011052
2012048
2013044
2014045
2015046
2016034
2017033
2018033
2019049
2020029
2021026
202209
2023014
2024234
2025220

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17321,7%
AUDI8310,4%
BMW769,5%
FORD637,9%
MERCEDES-BENZ536,6%
RENAULT455,6%
DACIA344,3%
OPEL324,0%
SKODA324,0%
NISSAN253,1%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO253,1%
TOYOTA172,1%
KIA162,0%
SEAT162,0%
HYUNDAI151,9%
PEUGEOT151,9%
CITROEN121,5%
SUZUKI111,4%
MITSUBISHI101,3%
MAZDA91,1%
FIAT70,9%
PORSCHE50,6%
TESLA50,6%
LAND ROVER40,5%
CHEVROLET20,3%
HONDA20,3%
SSANGYONG20,3%
SUBARU20,3%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
LYNK&CO10,1%
MG10,1%
MINI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF476,0%
VOLKSWAGEN PASSAT445,6%
AUDI A4293,7%
BMW SERIA 3232,9%
VOLKSWAGEN POLO232,9%
BMW SERIA 5202,5%
FORD FOCUS202,5%
AUDI Q5151,9%
VOLVO XC60151,9%
DACIA DUSTER141,8%
Toate (220)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6131,6%
NISSAN QASHQAI131,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN131,6%
SKODA OCTAVIA121,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS121,5%
FORD KUGA111,4%
RENAULT MEGANE111,4%
DACIA LOGAN101,3%
SKODA FABIA91,1%
KIA SPORTAGE81,0%
BMW X370,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,9%
OPEL ASTRA70,9%
RENAULT KADJAR70,9%
SUZUKI GRAND VITARA70,9%
VOLKSWAGEN SHARAN70,9%
VOLKSWAGEN TOURAN70,9%
AUDI A560,8%
BMW SERIA 160,8%
BMW X560,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,8%
NISSAN X-TRAIL60,8%
VOLKSWAGEN CADDY60,8%
AUDI A350,6%
DACIA LODGY50,6%
DACIA SANDERO50,6%
FORD C-MAX50,6%
FORD FIESTA50,6%
FORD MONDEO50,6%
HYUNDAI TUCSON50,6%
KIA CEED50,6%
MERCEDES-BENZ GLC50,6%
OPEL MERIVA50,6%
PEUGEOT 50850,6%
RENAULT SCENIC50,6%
TESLA MODEL 350,6%
TOYOTA RAV450,6%
AUDI Q340,5%
MERCEDES-BENZ CLA40,5%
MERCEDES-BENZ GLE40,5%
MITSUBISHI OUTLANDER40,5%
OPEL MOVANO40,5%
SEAT ALHAMBRA40,5%
SEAT LEON40,5%
SKODA KODIAQ40,5%
BMW X130,4%
CITROEN C4 PICASSO30,4%
FORD GALAXY30,4%
FORD S-MAX30,4%
MAZDA 230,4%
MERCEDES-BENZ VITO30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
OPEL CORSA30,4%
OPEL VIVARO30,4%
PEUGEOT 30830,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
SEAT IBIZA30,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
VOLVO XC4030,4%
AUDI Q220,3%
AUDI TT20,3%
BMW SERIA 220,3%
BMW X420,3%
BMW X620,3%
CITROEN C420,3%
FIAT 50020,3%
FORD PUMA20,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MERCEDES-BENZ GLB20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
MERCEDES-BENZ VIANO20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
MITSUBISHI PAJERO20,3%
NISSAN JUKE20,3%
OPEL CROSSLAND20,3%
OPEL MOKKA20,3%
OPEL ZAFIRA TOURER20,3%
PEUGEOT 200820,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT CLIO20,3%
RENAULT ESPACE20,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT MODUS20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA AYGO20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN ARTEON20,3%
VOLVO V5020,3%
AUDI A710,1%
AUDI COUPE10,1%
AUDI Q710,1%
AUDI RS510,1%
AUDI RS710,1%
AUDI S510,1%
BMW I410,1%
BMW M310,1%
BMW Z310,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET MATIZ10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 SPACETOURER10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS410,1%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DS DS310,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT X 1/910,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD KA10,1%
FORD MAVERICK10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TOURNEO COURIER10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
FORD TRANSIT10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI KONA10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV25031,3%
Compacte (C)15319,2%
Medii (D)13316,7%
Monovolume (MPV)9411,8%
Mici (B)799,9%
Mari și de lux (E)455,6%
Neclasificate141,8%
Mini (A)111,4%
Sport111,4%
Utilitare81,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare75394,4%
Noi455,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină51965,0%
Benzină20425,6%
Hibrid556,9%
GPL111,4%
Electric91,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică72190,4%
Companie779,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break40851,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15419,3%
Berlină cu hayon12315,4%
Berlină9511,9%
Cupeu101,3%
Cabriolet81,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13917,4%
75-109 kW36645,9%
110-149 kW21927,4%
150-219 kW445,5%
220 kW și peste222,8%
Necompletat81,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc354,4%
1000-1399 cmc10413,0%
1400-1599 cmc19023,8%
1600-1999 cmc35344,2%
2000-2999 cmc9812,3%
3000 cmc și peste91,1%
Necompletat91,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22027,4%
BMW799,8%
AUDI749,2%
OPEL617,6%
DACIA526,5%
MERCEDES-BENZ496,1%
FORD465,7%
SKODA374,6%
RENAULT263,2%
PEUGEOT182,2%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA162,0%
MAZDA131,6%
NISSAN131,6%
SEAT131,6%
CITROEN101,2%
FIAT81,0%
VOLVO81,0%
LAND ROVER70,9%
MITSUBISHI70,9%
HYUNDAI60,7%
KIA60,7%
PORSCHE60,7%
CHEVROLET40,5%
SUZUKI40,5%
ALFA ROMEO30,4%
JAGUAR30,4%
MINI30,4%
DAEWOO20,2%
SMART20,2%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
FERRARI10,1%
HONDA10,1%
JEEP10,1%
MCC10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export43989,4%
Dezmembrare5210,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA20441,5%
VOLKSWAGEN469,4%
AUDI418,4%
MERCEDES-BENZ418,4%
BMW387,7%
OPEL214,3%
FORD153,1%
RENAULT112,2%
LAND ROVER81,6%
PEUGEOT71,4%
Toate (37)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA51,0%
SKODA51,0%
FIAT40,8%
HYUNDAI40,8%
SEAT40,8%
TOYOTA40,8%
KIA30,6%
LAMBORGHINI30,6%
PORSCHE30,6%
CHEVROLET20,4%
CITROEN20,4%
MASERATI20,4%
MINI20,4%
MITSUBISHI20,4%
TESLA20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CADILLAC10,2%
DAEWOO10,2%
FERRARI10,2%
HONDA10,2%
JEEP10,2%
NISSAN10,2%
ROLLS-ROYCE10,2%
STEYR PUCH10,2%
SUBARU10,2%
SUZUKI10,2%
VOLVO10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.