Înmatriculări în județul Sălaj, aprilie 2025

Noi15-42,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare549+10,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări536+7,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri46

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 27 rulate, prima înmatriculare2007: 35 rulate, prima înmatriculare2008: 42 rulate, prima înmatriculare2009: 43 rulate, prima înmatriculare2010: 48 rulate, prima înmatriculare2011: 63 rulate, prima înmatriculare2012: 32 rulate, prima înmatriculare2013: 19 rulate, prima înmatriculare2014: 33 rulate, prima înmatriculare2015: 33 rulate, prima înmatriculare2016: 25 rulate, prima înmatriculare2017: 27 rulate, prima înmatriculare2018: 18 rulate, prima înmatriculare2019: 15 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 9 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 6 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200108
200105
200206
2003010
2004011
2005021
2006027
2007035
2008042
2009043
2010048
2011063
2012032
2013019
2014033
2015033
2016025
2017027
2018018
2019015
2020014
202106
202204
202302
202492
202560

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13323,6%
BMW7012,4%
AUDI6211,0%
DACIA335,9%
MERCEDES-BENZ305,3%
FORD295,1%
RENAULT285,0%
VOLVO254,4%
SKODA244,3%
NISSAN223,9%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL142,5%
SEAT142,5%
TOYOTA122,1%
HYUNDAI91,6%
PEUGEOT91,6%
MITSUBISHI81,4%
SUZUKI71,2%
CITROEN50,9%
JEEP50,9%
MAZDA50,9%
CHEVROLET30,5%
FIAT30,5%
KIA30,5%
HONDA20,4%
PORSCHE20,4%
DODGE10,2%
MASERATI10,2%
MINI10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT397,0%
AUDI A4295,2%
VOLKSWAGEN GOLF264,7%
BMW SERIA 3223,9%
DACIA DUSTER193,4%
VOLKSWAGEN POLO193,4%
BMW X3162,9%
NISSAN QASHQAI152,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN142,5%
FORD FOCUS122,1%
Toate (147)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA122,1%
BMW SERIA 5112,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,8%
VOLKSWAGEN TOURAN101,8%
AUDI Q591,6%
RENAULT MEGANE81,4%
VOLVO XC6081,4%
AUDI Q371,3%
DACIA LOGAN71,3%
BMW X561,1%
NISSAN JUKE61,1%
SKODA FABIA61,1%
VOLKSWAGEN CADDY61,1%
AUDI A350,9%
AUDI A650,9%
BMW SERIA 150,9%
BMW X150,9%
MERCEDES-BENZ GLC50,9%
OPEL CORSA50,9%
RENAULT KADJAR50,9%
SEAT LEON50,9%
VOLKSWAGEN SHARAN50,9%
AUDI Q740,7%
DACIA SANDERO40,7%
FORD MONDEO40,7%
MITSUBISHI ASX40,7%
RENAULT SCENIC40,7%
TOYOTA C-HR40,7%
TOYOTA RAV440,7%
VOLVO XC9040,7%
FORD C-MAX30,5%
FORD FIESTA30,5%
HYUNDAI TUCSON30,5%
JEEP GRAND CHEROKEE30,5%
MAZDA 330,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,5%
MERCEDES-BENZ ML30,5%
OPEL ASTRA30,5%
OPEL MERIVA30,5%
PEUGEOT 30830,5%
SEAT IBIZA30,5%
SUZUKI GRAND VITARA30,5%
SUZUKI VITARA30,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,5%
VOLVO S9030,5%
VOLVO V4030,5%
AUDI A520,4%
BMW SERIA 420,4%
CHEVROLET CAPTIVA20,4%
CITROEN C4 PICASSO20,4%
DACIA DOKKER20,4%
FORD GALAXY20,4%
FORD KUGA20,4%
FORD TRANSIT CUSTOM20,4%
HYUNDAI I3020,4%
HYUNDAI IX3520,4%
KIA SPORTAGE20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,4%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,4%
PEUGEOT 50820,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT ESPACE20,4%
RENAULT TRAFIC20,4%
SEAT ALHAMBRA20,4%
SKODA SUPERB20,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,4%
VOLVO V5020,4%
VOLVO V7020,4%
AUDI A110,2%
BMW X610,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C510,2%
DACIA LODGY10,2%
DODGE CALIBER10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD FUSION10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA PRELUDE10,2%
HYUNDAI GALLOPER10,2%
HYUNDAI I2010,2%
JEEP AVENGER10,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA RIO10,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ EQB10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 500810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT CLIO10,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT ARONA10,2%
SEAT MII10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA YETI10,2%
SMART FORTWO10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
TESLA MODEL X10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA PROACE10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN LT10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLVO S8010,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18733,2%
Medii (D)11119,7%
Compacte (C)10318,3%
Mici (B)5910,5%
Monovolume (MPV)5910,5%
Mari și de lux (E)305,3%
Neclasificate50,9%
Mini (A)40,7%
Sport30,5%
Utilitare30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare54997,3%
Noi152,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină42875,9%
Benzină9817,4%
Hibrid315,5%
Electric40,7%
GPL30,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică51992,0%
Companie458,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28951,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10919,3%
Berlină8014,2%
Berlină cu hayon7813,8%
Cupeu50,9%
Cabriolet30,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9617,0%
75-109 kW25645,4%
110-149 kW17030,1%
150-219 kW335,9%
220 kW și peste61,1%
Necompletat30,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc91,6%
1000-1399 cmc6211,0%
1400-1599 cmc13123,2%
1600-1999 cmc30153,4%
2000-2999 cmc569,9%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat40,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16631,0%
BMW6311,8%
AUDI427,8%
OPEL376,9%
FORD336,2%
DACIA285,2%
MERCEDES-BENZ275,0%
RENAULT213,9%
SKODA203,7%
SEAT122,2%
Toate (29)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO122,2%
PEUGEOT91,7%
TOYOTA81,5%
LAND ROVER71,3%
NISSAN71,3%
SMART71,3%
MAZDA61,1%
CITROEN50,9%
MITSUBISHI40,7%
CHEVROLET30,6%
FIAT30,6%
HYUNDAI30,6%
KIA30,6%
SUZUKI30,6%
JEEP20,4%
MINI20,4%
ALFA ROMEO10,2%
HONDA10,2%
TESLA10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3882,6%
Export817,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1021,7%
OPEL817,4%
AUDI510,9%
SEAT510,9%
FORD48,7%
MAZDA24,3%
MERCEDES-BENZ24,3%
RENAULT24,3%
SKODA24,3%
FIAT12,2%
Toate (15)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI12,2%
NISSAN12,2%
PEUGEOT12,2%
ROVER12,2%
TOYOTA12,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.