Înmatriculări în județul Vâlcea, aprilie 2025

Noi80-36,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare663+26,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.090+0,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri43

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 127 noinov 24: 570 rulate, prima înmatricularedec 24: 98 noidec 24: 604 rulate, prima înmatriculareian 25: 135 noiian 25: 605 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 739 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 726 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 663 rulate, prima înmatricularemai 25: 63 noimai 25: 606 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 608 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 160 noiaug 25: 555 rulate, prima înmatricularesep 25: 116 noisep 25: 593 rulate, prima înmatriculareoct 25: 114 noioct 25: 771 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 582 rulate, prima înmatricularedec 25: 209 noidec 25: 499 rulate, prima înmatriculareian 26: 94 noiian 26: 504 rulate, prima înmatricularefeb 26: 107 noifeb 26: 614 rulate, prima înmatricularemar 26: 130 noimar 26: 540 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 492 rulate, prima înmatricularemai 26: 122 noimai 26: 459 rulate, prima înmatriculareiun 26: 127 noiiun 26: 514 rulate, prima înmatriculareiul 26: 110 noiiul 26: 529 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 132 noisep 26: 510 rulate, prima înmatriculareoct 26: 132 noioct 26: 519 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127570
dec 2498604
ian 25135605
feb 25112739
mar 2583726
apr 2580663
mai 2563606
iun 2584608
iul 25170668
aug 25160555
sep 25116593
oct 25114771
nov 25159582
dec 25209499
ian 2694504
feb 26107614
mar 26130540
apr 2684492
mai 26122459
iun 26127514
iul 26110529
aug 2675482
sep 26132510
oct 26132519

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 24 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 33 rulate, prima înmatriculare2008: 49 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 46 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 53 rulate, prima înmatriculare2013: 38 rulate, prima înmatriculare2014: 35 rulate, prima înmatriculare2015: 38 rulate, prima înmatriculare2016: 30 rulate, prima înmatriculare2017: 32 rulate, prima înmatriculare2018: 32 rulate, prima înmatriculare2019: 30 rulate, prima înmatriculare2020: 28 rulate, prima înmatriculare2021: 28 rulate, prima înmatriculare2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 32 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 47 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200107
200103
200203
200305
2004019
2005024
2006019
2007033
2008049
2009039
2010046
2011049
2012053
2013038
2014035
2015038
2016030
2017032
2018032
2019030
2020028
2021028
2022010
202318
2024325
2025470

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14419,4%
AUDI8912,0%
BMW8110,9%
DACIA7910,6%
MERCEDES-BENZ445,9%
SKODA445,9%
RENAULT395,2%
FORD304,0%
NISSAN233,1%
OPEL233,1%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI192,6%
TOYOTA172,3%
SEAT162,2%
SUZUKI141,9%
PEUGEOT121,6%
FIAT101,3%
VOLVO101,3%
CITROEN60,8%
LAND ROVER50,7%
HONDA40,5%
KIA40,5%
MAZDA40,5%
MINI30,4%
CHEVROLET20,3%
CUPRA20,3%
DS20,3%
JAGUAR20,3%
JEEP20,3%
LEXUS20,3%
MG20,3%
MITSUBISHI20,3%
SMART20,3%
SSANGYONG20,3%
TESLA20,3%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF385,2%
DACIA DUSTER364,9%
AUDI A4354,8%
VOLKSWAGEN PASSAT273,7%
SKODA OCTAVIA243,3%
BMW SERIA 3182,5%
BMW SERIA 5182,5%
DACIA LOGAN172,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN162,2%
AUDI A3141,9%
Toate (194)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 1141,9%
DACIA SANDERO131,8%
BMW X3121,6%
VOLKSWAGEN POLO121,6%
AUDI A6111,5%
AUDI Q5111,5%
OPEL ASTRA111,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER111,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,4%
NISSAN QASHQAI101,4%
RENAULT MEGANE101,4%
FORD FOCUS91,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,1%
SKODA FABIA71,0%
VOLKSWAGEN TOUAREG71,0%
VOLKSWAGEN TOURAN71,0%
FORD FIESTA60,8%
HYUNDAI TUCSON60,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,8%
RENAULT CLIO60,8%
SEAT LEON60,8%
SKODA SUPERB60,8%
DACIA SPRING50,7%
FORD MONDEO50,7%
MERCEDES-BENZ CLA50,7%
NISSAN QASHQAI+250,7%
RENAULT KOLEOS50,7%
AUDI A840,5%
AUDI Q840,5%
BMW SERIA 740,5%
BMW X440,5%
DACIA LODGY40,5%
HYUNDAI I2040,5%
HYUNDAI I3040,5%
MERCEDES-BENZ GLC40,5%
RENAULT CAPTUR40,5%
RENAULT KADJAR40,5%
SEAT IBIZA40,5%
SUZUKI GRAND VITARA40,5%
SUZUKI VITARA40,5%
VOLKSWAGEN CADDY40,5%
VOLKSWAGEN CC40,5%
BMW X130,4%
FIAT PUNTO30,4%
HONDA CR-V30,4%
OPEL CORSA30,4%
PEUGEOT 200830,4%
RENAULT SCENIC30,4%
RENAULT TALISMAN30,4%
SEAT ALTEA30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
TOYOTA RAV430,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
AUDI A120,3%
AUDI A520,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW X620,3%
CUPRA FORMENTOR20,3%
DACIA DOKKER20,3%
DACIA JOGGER20,3%
DS DS720,3%
FIAT DOBLO20,3%
FORD S-MAX20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HYUNDAI IONIQ20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA 620,3%
MERCEDES-BENZ VIANO20,3%
MG ZS20,3%
MINI COOPER20,3%
NISSAN JUKE20,3%
NISSAN PULSAR20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL GRANDLAND20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 30720,3%
PEUGEOT 40720,3%
SKODA ROOMSTER20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
SUZUKI S-CROSS20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TOYOTA AURIS20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN ARTEON20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO XC4020,3%
VOLVO XC6020,3%
VOLVO XC9020,3%
AUDI A710,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q310,1%
AUDI S510,1%
BMW I310,1%
BMW I410,1%
BMW X210,1%
BMW X510,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C510,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT DUCATO10,1%
FIAT SPIDER10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD KUGA10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI GETZ10,1%
HYUNDAI KONA10,1%
JAGUAR S-TYPE10,1%
JAGUAR XF10,1%
KIA CARENS10,1%
KIA CEED10,1%
KIA NIRO10,1%
KIA SPORTAGE10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,1%
LEXUS IS10,1%
LEXUS RX10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ CLE10,1%
MERCEDES-BENZ EQA10,1%
MERCEDES-BENZ EQS10,1%
MERCEDES-BENZ GLE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV21629,1%
Compacte (C)17423,4%
Medii (D)12216,4%
Mici (B)8811,8%
Monovolume (MPV)628,3%
Mari și de lux (E)506,7%
Mini (A)111,5%
Neclasificate101,3%
Utilitare60,8%
Sport40,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare66389,2%
Noi8010,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină45361,0%
Benzină16221,8%
Hibrid9612,9%
GPL212,8%
Electric111,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică64286,4%
Companie10113,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34045,8%
Berlină cu hayon14018,8%
Berlină13317,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11215,1%
Cabriolet101,3%
Cupeu81,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14920,1%
75-109 kW30440,9%
110-149 kW20627,7%
150-219 kW608,1%
220 kW și peste131,7%
Necompletat111,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc324,3%
1000-1399 cmc8010,8%
1400-1599 cmc22229,9%
1600-1999 cmc31842,8%
2000-2999 cmc7610,2%
3000 cmc și peste40,5%
Necompletat111,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23621,7%
BMW12411,4%
DACIA12211,2%
AUDI958,7%
FORD807,3%
OPEL726,6%
SKODA656,0%
RENAULT545,0%
MERCEDES-BENZ413,8%
SUZUKI262,4%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT242,2%
HYUNDAI171,6%
SEAT161,5%
CITROEN111,0%
NISSAN111,0%
TOYOTA111,0%
LAND ROVER100,9%
FIAT80,7%
VOLVO80,7%
HONDA70,6%
PORSCHE70,6%
KIA60,6%
SMART60,6%
CHEVROLET50,5%
JEEP50,5%
DAEWOO40,4%
MAZDA30,3%
ALFA ROMEO20,2%
MITSUBISHI20,2%
TRABANT20,2%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
ISUZU10,1%
LADA10,1%
MASERATI10,1%
MG10,1%
MINI10,1%
SANTANA10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export3172,1%
Dezmembrare1227,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1739,5%
AUDI614,0%
BMW49,3%
FIAT24,7%
PEUGEOT24,7%
PORSCHE24,7%
CHEVROLET12,3%
DACIA12,3%
FORD12,3%
HYUNDAI12,3%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MASERATI12,3%
MERCEDES-BENZ12,3%
OPEL12,3%
RENAULT12,3%
SEAT12,3%
SKODA12,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.