Înmatriculări în județul Vaslui, aprilie 2025

Noi36-40,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare408+9,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări898+7,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri47

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 25 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 32 rulate, prima înmatriculare2009: 30 rulate, prima înmatriculare2010: 23 rulate, prima înmatriculare2011: 32 rulate, prima înmatriculare2012: 36 rulate, prima înmatriculare2013: 23 rulate, prima înmatriculare2014: 19 rulate, prima înmatriculare2015: 28 rulate, prima înmatriculare2016: 31 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 8 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 19 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 18 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 18 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200103
200203
200308
2004016
200508
2006025
2007016
2008032
2009030
2010023
2011032
2012036
2013023
2014019
2015028
2016031
2017013
201808
2019020
2020019
202109
202201
202301
2024181
2025180

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8018,0%
AUDI5111,5%
BMW4610,4%
FORD286,3%
RENAULT276,1%
DACIA245,4%
OPEL204,5%
SKODA194,3%
VOLVO184,1%
MERCEDES-BENZ173,8%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI163,6%
KIA143,2%
NISSAN132,9%
TOYOTA132,9%
PEUGEOT122,7%
MAZDA61,4%
MITSUBISHI61,4%
CITROEN51,1%
SEAT51,1%
LAND ROVER40,9%
TESLA30,7%
JAGUAR20,5%
LEXUS20,5%
SSANGYONG20,5%
SUZUKI20,5%
CHRYSLER10,2%
DFSK10,2%
DR10,2%
DS10,2%
FIAT10,2%
HONDA10,2%
INFINITI10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4286,3%
VOLKSWAGEN PASSAT255,7%
VOLKSWAGEN GOLF204,5%
BMW SERIA 5153,4%
DACIA LOGAN143,2%
BMW SERIA 3122,7%
FORD FOCUS112,5%
NISSAN QASHQAI112,5%
HYUNDAI TUCSON102,3%
RENAULT MEGANE102,3%
Toate (148)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA92,0%
DACIA DUSTER81,8%
VOLKSWAGEN POLO81,8%
OPEL ASTRA71,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,6%
VOLVO XC6071,6%
AUDI A661,4%
HYUNDAI I3061,4%
KIA SPORTAGE61,4%
BMW X351,1%
RENAULT KADJAR51,1%
VOLKSWAGEN TOURAN51,1%
AUDI A540,9%
AUDI Q340,9%
AUDI Q540,9%
BMW SERIA 140,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,9%
PEUGEOT 30840,9%
RENAULT SCENIC40,9%
SKODA FABIA40,9%
TOYOTA C-HR40,9%
VOLKSWAGEN SHARAN40,9%
VOLVO XC9040,9%
AUDI A330,7%
BMW X130,7%
FORD C-MAX30,7%
FORD KUGA30,7%
KIA CEED30,7%
OPEL ANTARA30,7%
OPEL INSIGNIA30,7%
OPEL ZAFIRA30,7%
TOYOTA YARIS CROSS30,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,7%
VOLVO V4030,7%
BMW SERIA 720,5%
BMW X520,5%
DACIA SANDERO20,5%
FORD FIESTA20,5%
FORD GALAXY20,5%
FORD MONDEO20,5%
FORD TRANSIT20,5%
KIA PICANTO20,5%
KIA XCEED20,5%
MAZDA 320,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,5%
MERCEDES-BENZ ML20,5%
MITSUBISHI OUTLANDER20,5%
OPEL CORSA20,5%
PEUGEOT 40720,5%
RENAULT ESPACE20,5%
SEAT CORDOBA20,5%
SKODA KODIAQ20,5%
SKODA SUPERB20,5%
TESLA MODEL 320,5%
TOYOTA COROLLA20,5%
TOYOTA YARIS20,5%
VOLKSWAGEN CC20,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,5%
VOLVO S9020,5%
AUDI A110,2%
AUDI Q810,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X410,2%
CHRYSLER VOYAGER10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN DS510,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DFSK E510,2%
DR 5,010,2%
DS DS710,2%
FIAT BARCHETTA10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD S-MAX10,2%
HONDA CIVIC10,2%
INFINITI Q5010,2%
JAGUAR XE10,2%
JAGUAR XF10,2%
KIA VENGA10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEXUS CT10,2%
LEXUS IS10,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA CX-6010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VANEO10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI GALANT10,2%
MITSUBISHI GRANDIS10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT CLIO10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA SCALA10,2%
SKODA YETI10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
TESLA MODEL S10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA RAV410,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO V6010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV12728,6%
Compacte (C)9721,8%
Medii (D)9421,2%
Monovolume (MPV)439,7%
Mici (B)429,5%
Mari și de lux (E)296,5%
Neclasificate40,9%
Mini (A)30,7%
Utilitare30,7%
Sport20,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare40891,9%
Noi368,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină29867,1%
Benzină9421,2%
Hibrid409,0%
GPL92,0%
Electric30,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică41894,1%
Companie265,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break19844,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9220,7%
Berlină8018,0%
Berlină cu hayon6815,3%
Cabriolet30,7%
Cupeu30,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6815,3%
75-109 kW20947,1%
110-149 kW13630,6%
150-219 kW225,0%
220 kW și peste61,4%
Necompletat30,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc122,7%
1000-1399 cmc439,7%
1400-1599 cmc12929,1%
1600-1999 cmc20345,7%
2000-2999 cmc5311,9%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat30,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20923,3%
BMW9610,7%
AUDI849,4%
DACIA778,6%
OPEL637,0%
FORD596,6%
MERCEDES-BENZ475,2%
SKODA434,8%
RENAULT353,9%
SEAT212,3%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA192,1%
SUZUKI161,8%
PEUGEOT141,6%
HYUNDAI131,4%
LAND ROVER131,4%
CITROEN111,2%
KIA101,1%
FIAT91,0%
NISSAN80,9%
VOLVO70,8%
SMART60,7%
CHEVROLET50,6%
MAZDA50,6%
LEXUS40,4%
MITSUBISHI40,4%
JAGUAR30,3%
ALFA ROMEO20,2%
DAEWOO20,2%
MASERATI20,2%
MINI20,2%
ARO10,1%
CHRYSLER10,1%
HONDA10,1%
IVECO10,1%
JEEP10,1%
MG10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%
SPARTAN10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export2757,4%
Dezmembrare2042,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1021,3%
BMW510,6%
FORD510,6%
AUDI48,5%
MERCEDES-BENZ48,5%
DACIA36,4%
OPEL36,4%
DAEWOO24,3%
PEUGEOT24,3%
SKODA24,3%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT12,1%
HONDA12,1%
JAGUAR12,1%
KIA12,1%
MAZDA12,1%
NISSAN12,1%
TOYOTA12,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.