Înmatriculări în județul Buzău, aprilie 2025

Noi83-11,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare505+26,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.550+13,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri59

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 78 noinov 24: 444 rulate, prima înmatricularedec 24: 64 noidec 24: 368 rulate, prima înmatriculareian 25: 108 noiian 25: 398 rulate, prima înmatricularefeb 25: 76 noifeb 25: 463 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 437 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 505 rulate, prima înmatricularemai 25: 85 noimai 25: 413 rulate, prima înmatriculareiun 25: 56 noiiun 25: 373 rulate, prima înmatriculareiul 25: 81 noiiul 25: 440 rulate, prima înmatriculareaug 25: 139 noiaug 25: 431 rulate, prima înmatricularesep 25: 113 noisep 25: 469 rulate, prima înmatriculareoct 25: 136 noioct 25: 536 rulate, prima înmatricularenov 25: 128 noinov 25: 520 rulate, prima înmatricularedec 25: 124 noidec 25: 442 rulate, prima înmatriculareian 26: 58 noiian 26: 331 rulate, prima înmatricularefeb 26: 55 noifeb 26: 380 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 614 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 393 rulate, prima înmatricularemai 26: 63 noimai 26: 310 rulate, prima înmatriculareiun 26: 89 noiiun 26: 399 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 374 rulate, prima înmatriculareaug 26: 68 noiaug 26: 378 rulate, prima înmatricularesep 26: 96 noisep 26: 436 rulate, prima înmatriculareoct 26: 98 noioct 26: 480 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2478444
dec 2464368
ian 25108398
feb 2576463
mar 2589437
apr 2583505
mai 2585413
iun 2556373
iul 2581440
aug 25139431
sep 25113469
oct 25136536
nov 25128520
dec 25124442
ian 2658331
feb 2655380
mar 2679614
apr 2661393
mai 2663310
iun 2689399
iul 2667374
aug 2668378
sep 2696436
oct 2698480

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 15 rulate, prima înmatriculare2008: 30 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 27 rulate, prima înmatriculare2011: 46 rulate, prima înmatriculare2012: 41 rulate, prima înmatriculare2013: 29 rulate, prima înmatriculare2014: 22 rulate, prima înmatriculare2015: 25 rulate, prima înmatriculare2016: 42 rulate, prima înmatriculare2017: 20 rulate, prima înmatriculare2018: 23 rulate, prima înmatriculare2019: 26 rulate, prima înmatriculare2020: 31 rulate, prima înmatriculare2021: 22 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 10 rulate, prima înmatriculare2024: 51 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 32 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200104
200202
2003010
2004013
200507
2006014
2007015
2008030
2009033
2010027
2011046
2012041
2013029
2014022
2015025
2016042
2017020
2018023
2019026
2020031
2021022
202206
2023010
2024514
2025320

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11219,0%
BMW6010,2%
DACIA508,5%
RENAULT508,5%
AUDI467,8%
MERCEDES-BENZ417,0%
SKODA406,8%
HYUNDAI254,3%
OPEL244,1%
NISSAN223,7%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD213,6%
TOYOTA172,9%
VOLVO152,6%
SUZUKI91,5%
PEUGEOT81,4%
SEAT71,2%
MAZDA61,0%
CITROEN50,9%
KIA50,9%
SSANGYONG50,9%
LAND ROVER40,7%
TESLA30,5%
GEELY20,3%
LEXUS20,3%
MG20,3%
ALFA ROMEO10,2%
CUPRA10,2%
DODGE10,2%
FIAT10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
PORSCHE10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF315,3%
VOLKSWAGEN PASSAT315,3%
DACIA DUSTER254,3%
SKODA OCTAVIA233,9%
BMW SERIA 3213,6%
BMW SERIA 5172,9%
NISSAN QASHQAI172,9%
RENAULT CLIO172,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN162,7%
AUDI A4142,4%
Toate (148)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN122,0%
OPEL ASTRA122,0%
RENAULT MEGANE122,0%
HYUNDAI TUCSON111,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E111,9%
RENAULT KADJAR91,5%
AUDI A381,4%
BMW X381,4%
DACIA SANDERO81,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,4%
AUDI A671,2%
AUDI Q571,2%
FORD FOCUS71,2%
MERCEDES-BENZ GLC71,2%
VOLKSWAGEN POLO71,2%
VOLKSWAGEN TOURAN71,2%
VOLVO XC6071,2%
FORD KUGA61,0%
SKODA FABIA61,0%
TOYOTA RAV461,0%
BMW SERIA 150,9%
PEUGEOT 300850,9%
VOLKSWAGEN CC50,9%
DACIA LODGY40,7%
HYUNDAI I2040,7%
HYUNDAI I3040,7%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE40,7%
MERCEDES-BENZ GLE40,7%
NISSAN QASHQAI+240,7%
OPEL CORSA40,7%
SKODA SUPERB40,7%
SSANGYONG KORANDO40,7%
AUDI A530,5%
BMW SERIA 430,5%
HYUNDAI IX3530,5%
KIA CEED30,5%
OPEL ANTARA30,5%
RENAULT SCENIC30,5%
SEAT LEON30,5%
SUZUKI VITARA30,5%
TOYOTA YARIS CROSS30,5%
VOLKSWAGEN CADDY30,5%
VOLKSWAGEN TAIGO30,5%
AUDI A720,3%
BMW X120,3%
BMW X520,3%
BMW X620,3%
CITROEN C320,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD FIESTA20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
MAZDA CX-3020,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 500820,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT TRAFIC20,3%
SEAT EXEO20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SKODA ROOMSTER20,3%
SUZUKI SWACE20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO V5020,3%
VOLVO XC4020,3%
ALFA ROMEO GIULIA10,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
AUDI Q810,2%
AUDI S510,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C510,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DODGE CALIBER10,2%
FIAT FIORINO10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TRANSIT10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
GEELY COOLRAY10,2%
GEELY STARRAY10,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
HYUNDAI VELOSTER10,2%
JAGUAR XE10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
LEXUS RX10,2%
LEXUS UX10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ EQA10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MG EHS10,2%
MG MG310,2%
NISSAN JUKE10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL MOVANO10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 30710,2%
PORSCHE 91110,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT TARRACO10,2%
SKODA RAPID10,2%
SSANGYONG REXTON10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA HIGHLANDER10,2%
TOYOTA LAND CRUISER10,2%
TOYOTA PROACE10,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLVO S8010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV20835,4%
Compacte (C)13122,3%
Medii (D)9115,5%
Mici (B)6811,6%
Monovolume (MPV)427,1%
Mari și de lux (E)396,6%
Sport50,9%
Utilitare30,5%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare50585,9%
Noi8314,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină34759,0%
Benzină14424,5%
Hibrid7713,1%
GPL152,6%
Electric50,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică50285,4%
Companie8614,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28748,8%
Berlină cu hayon10818,4%
Berlină9516,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9315,8%
Cupeu30,5%
Cabriolet20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11519,6%
75-109 kW23740,3%
110-149 kW19733,5%
150-219 kW254,3%
220 kW și peste101,7%
Necompletat40,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc305,1%
1000-1399 cmc6210,5%
1400-1599 cmc19132,5%
1600-1999 cmc23339,6%
2000-2999 cmc6611,2%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat50,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN32320,8%
DACIA17311,2%
BMW16010,3%
OPEL1157,4%
SKODA1157,4%
AUDI1046,7%
RENAULT1016,5%
FORD996,4%
MERCEDES-BENZ704,5%
SEAT312,0%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA312,0%
HYUNDAI281,8%
NISSAN211,4%
PEUGEOT201,3%
FIAT161,0%
LAND ROVER161,0%
MAZDA161,0%
VOLVO161,0%
SUZUKI151,0%
CHEVROLET120,8%
KIA110,7%
CITROEN100,6%
MITSUBISHI80,5%
DAEWOO70,5%
PORSCHE70,5%
HONDA60,4%
SMART30,2%
JAGUAR20,1%
MINI20,1%
SUBARU20,1%
ALFA ROMEO10,1%
DAIHATSU10,1%
JEEP10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
MCC10,1%
TRABANT10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4067,8%
Export1932,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW813,6%
OPEL813,6%
VOLKSWAGEN711,9%
FIAT58,5%
AUDI46,8%
DAEWOO46,8%
FORD46,8%
MERCEDES-BENZ46,8%
DACIA35,1%
RENAULT35,1%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN23,4%
SKODA23,4%
HYUNDAI11,7%
OLTCIT11,7%
SEAT11,7%
SMART11,7%
SUZUKI11,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.