Înmatriculări în județul Botoșani, aprilie 2025

Noi26-46,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare584+11,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări869-0,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri61

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 41 noinov 24: 528 rulate, prima înmatricularedec 24: 38 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 63 noiian 25: 588 rulate, prima înmatricularefeb 25: 52 noifeb 25: 606 rulate, prima înmatricularemar 25: 27 noimar 25: 580 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 584 rulate, prima înmatricularemai 25: 36 noimai 25: 619 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 587 rulate, prima înmatriculareiul 25: 66 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 61 noiaug 25: 573 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 567 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 634 rulate, prima înmatricularenov 25: 52 noinov 25: 544 rulate, prima înmatricularedec 25: 45 noidec 25: 549 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 558 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 630 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 603 rulate, prima înmatriculareapr 26: 26 noiapr 26: 508 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 439 rulate, prima înmatriculareiun 26: 54 noiiun 26: 523 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 522 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 511 rulate, prima înmatricularesep 26: 54 noisep 26: 542 rulate, prima înmatriculareoct 26: 71 noioct 26: 500 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2441528
dec 2438625
ian 2563588
feb 2552606
mar 2527580
apr 2526584
mai 2536619
iun 2536587
iul 2566668
aug 2561573
sep 2556567
oct 2540634
nov 2552544
dec 2545549
ian 2623558
feb 2626630
mar 2635603
apr 2626508
mai 2635439
iun 2654523
iul 2628522
aug 2626511
sep 2654542
oct 2671500

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 22 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 33 rulate, prima înmatriculare2007: 43 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 42 rulate, prima înmatriculare2010: 37 rulate, prima înmatriculare2011: 55 rulate, prima înmatriculare2012: 47 rulate, prima înmatriculare2013: 39 rulate, prima înmatriculare2014: 39 rulate, prima înmatriculare2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 20 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 19 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 13 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 13 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200109
200100
200205
200308
2004022
2005023
2006033
2007043
2008043
2009042
2010037
2011055
2012047
2013039
2014039
2015030
2016020
2017024
2018015
2019019
202007
2021014
202204
202303
2024133
2025130

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16226,6%
AUDI6711,0%
BMW6711,0%
MERCEDES-BENZ304,9%
DACIA294,8%
RENAULT274,4%
SKODA274,4%
OPEL243,9%
VOLVO233,8%
FORD213,4%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN213,4%
SEAT172,8%
PEUGEOT152,5%
HYUNDAI142,3%
TOYOTA111,8%
KIA91,5%
MAZDA81,3%
SUZUKI61,0%
MITSUBISHI50,8%
FIAT40,7%
MG40,7%
LAND ROVER30,5%
PORSCHE30,5%
JAGUAR20,3%
SMART20,3%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
CITROEN10,2%
DS10,2%
HONDA10,2%
LEXUS10,2%
MINI10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF416,7%
VOLKSWAGEN PASSAT345,6%
AUDI A4304,9%
VOLKSWAGEN TOURAN203,3%
BMW SERIA 3183,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN183,0%
DACIA DUSTER162,6%
NISSAN QASHQAI162,6%
BMW SERIA 5152,5%
SKODA OCTAVIA132,1%
Toate (166)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO122,0%
VOLVO XC60122,0%
AUDI A6111,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS111,8%
BMW X391,5%
OPEL ASTRA91,5%
SEAT IBIZA91,5%
FORD FOCUS81,3%
RENAULT MEGANE81,3%
AUDI A371,1%
KIA SPORTAGE71,1%
VOLKSWAGEN SHARAN71,1%
AUDI A561,0%
DACIA LOGAN61,0%
FORD KUGA61,0%
HYUNDAI TUCSON61,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,0%
AUDI Q550,8%
BMW SERIA 150,8%
OPEL CORSA50,8%
SKODA FABIA50,8%
AUDI Q340,7%
BMW X540,7%
DACIA SANDERO40,7%
HYUNDAI IX3540,7%
MERCEDES-BENZ ML40,7%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,7%
PEUGEOT 30740,7%
RENAULT LAGUNA40,7%
RENAULT SCENIC40,7%
SEAT LEON40,7%
TOYOTA RAV440,7%
VOLKSWAGEN CADDY40,7%
VOLVO V6040,7%
VOLVO XC9040,7%
BMW SERIA 230,5%
BMW X130,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,5%
MG ZS30,5%
MITSUBISHI ASX30,5%
NISSAN JUKE30,5%
OPEL INSIGNIA30,5%
OPEL ZAFIRA30,5%
RENAULT KADJAR30,5%
RENAULT KOLEOS30,5%
SKODA KODIAQ30,5%
SKODA SUPERB30,5%
VOLKSWAGEN BORA30,5%
AUDI A820,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X620,3%
DACIA LODGY20,3%
FORD FIESTA20,3%
FORD MONDEO20,3%
HYUNDAI KONA20,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA MX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
PEUGEOT 30820,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SKODA ROOMSTER20,3%
SMART FORFOUR20,3%
SUZUKI GRAND VITARA20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO V5020,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI Q710,2%
AUDI TT10,2%
BMW 5ER10,2%
BMW IX10,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW X210,2%
BMW X410,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN JUMPY10,2%
DACIA SPRING10,2%
DS DS710,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT QUBO10,2%
FIAT SCUDO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD S-MAX10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI I4010,2%
JAGUAR XE10,2%
JAGUAR XF10,2%
KIA CEED10,2%
KIA SORENTO10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEXUS NX10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA MX-3010,2%
MERCEDES-BENZ 19010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MG HS10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT BIPPER10,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT MASTER10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18229,8%
Compacte (C)13221,6%
Medii (D)12019,7%
Monovolume (MPV)7011,5%
Mici (B)548,9%
Mari și de lux (E)376,1%
Sport50,8%
Utilitare50,8%
Mini (A)30,5%
Neclasificate20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare58495,7%
Noi264,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină46375,9%
Benzină9615,7%
Hibrid376,1%
GPL101,6%
Electric40,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică57393,9%
Companie376,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break32152,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11819,3%
Berlină cu hayon8013,1%
Berlină7512,3%
Cabriolet122,0%
Cupeu40,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9415,4%
75-109 kW31952,3%
110-149 kW14623,9%
150-219 kW416,7%
220 kW și peste61,0%
Necompletat40,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc91,5%
1000-1399 cmc559,0%
1400-1599 cmc16426,9%
1600-1999 cmc30550,0%
2000-2999 cmc6911,3%
3000 cmc și peste40,7%
Necompletat40,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24027,6%
AUDI13015,0%
BMW10211,7%
OPEL526,0%
MERCEDES-BENZ515,9%
FORD465,3%
DACIA404,6%
RENAULT313,6%
SKODA273,1%
TOYOTA212,4%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT161,8%
SEAT131,5%
HYUNDAI121,4%
VOLVO121,4%
FIAT101,2%
CITROEN70,8%
MAZDA70,8%
LAND ROVER60,7%
NISSAN60,7%
SUZUKI60,7%
KIA40,5%
DODGE30,3%
HONDA30,3%
JEEP30,3%
PORSCHE30,3%
SMART30,3%
SUBARU30,3%
CHEVROLET20,2%
LANCIA20,2%
MITSUBISHI20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DAEWOO10,1%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
MECATIM10,1%
MINI10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5386,9%
Export813,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1016,4%
OPEL1016,4%
VOLKSWAGEN1016,4%
MERCEDES-BENZ69,8%
FORD58,2%
BMW46,6%
FIAT34,9%
PEUGEOT23,3%
RENAULT23,3%
SEAT23,3%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
ALFA ROMEO11,6%
AUDI11,6%
DAEWOO11,6%
HYUNDAI11,6%
MAZDA11,6%
PORSCHE11,6%
VOLVO11,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.