Înmatriculări în județul Maramureș, aprilie 2025

Noi84-34,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.019+27,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.234+8,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri126

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2001: 16 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 15 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 40 rulate, prima înmatriculare2006: 51 rulate, prima înmatriculare2007: 49 rulate, prima înmatriculare2008: 65 rulate, prima înmatriculare2009: 66 rulate, prima înmatriculare2010: 79 rulate, prima înmatriculare2011: 88 rulate, prima înmatriculare2012: 67 rulate, prima înmatriculare2013: 64 rulate, prima înmatriculare2014: 57 rulate, prima înmatriculare2015: 55 rulate, prima înmatriculare2016: 59 rulate, prima înmatriculare2017: 40 rulate, prima înmatriculare2018: 43 rulate, prima înmatriculare2019: 33 rulate, prima înmatriculare2020: 36 rulate, prima înmatriculare2021: 28 rulate, prima înmatriculare2022: 15 rulate, prima înmatriculare2023: 12 rulate, prima înmatriculare2024: 47 noi2024: 8 rulate, prima înmatriculare2025: 37 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001016
200106
2002015
2003015
2004012
2005040
2006051
2007049
2008065
2009066
2010079
2011088
2012067
2013064
2014057
2015055
2016059
2017040
2018043
2019033
2020036
2021028
2022015
2023012
2024478
2025370

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16515,0%
AUDI13111,9%
BMW1009,1%
RENAULT938,4%
MERCEDES-BENZ827,4%
FORD746,7%
DACIA696,3%
NISSAN433,9%
CITROEN353,2%
SKODA353,2%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT312,8%
VOLVO302,7%
HYUNDAI252,3%
OPEL252,3%
TOYOTA252,3%
SEAT232,1%
SUZUKI222,0%
KIA161,5%
FIAT151,4%
MAZDA111,0%
MITSUBISHI111,0%
LAND ROVER50,5%
JEEP40,4%
SUBARU40,4%
HONDA30,3%
JAGUAR30,3%
PORSCHE30,3%
ALFA ROMEO20,2%
LEAPMOTOR20,2%
LEXUS20,2%
MINI20,2%
SSANGYONG20,2%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DFSK10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
LADA10,1%
MG10,1%
POLESTAR10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4514,6%
DACIA DUSTER454,1%
VOLKSWAGEN GOLF333,0%
VOLKSWAGEN PASSAT312,8%
BMW SERIA 3292,6%
FORD FOCUS272,5%
NISSAN QASHQAI272,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN272,5%
RENAULT MEGANE232,1%
AUDI A3211,9%
Toate (236)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA191,7%
AUDI A6181,6%
BMW X3181,6%
AUDI Q5171,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E171,5%
VOLKSWAGEN POLO171,5%
VOLKSWAGEN TOURAN171,5%
VOLVO XC60171,5%
DACIA SANDERO151,4%
BMW SERIA 5131,2%
FORD KUGA131,2%
RENAULT SCENIC131,2%
AUDI A5121,1%
BMW X1111,0%
KIA SPORTAGE111,0%
RENAULT CLIO111,0%
RENAULT KADJAR111,0%
HYUNDAI TUCSON100,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C100,9%
MERCEDES-BENZ GLE90,8%
SUZUKI GRAND VITARA90,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG90,8%
CITROEN C380,7%
FORD FIESTA80,7%
MERCEDES-BENZ CLA80,7%
MERCEDES-BENZ GLC80,7%
PEUGEOT 30880,7%
BMW SERIA 170,6%
BMW X570,6%
RENAULT CAPTUR70,6%
RENAULT ESPACE70,6%
CITROEN C460,5%
CITROEN C4 PICASSO60,5%
SEAT LEON60,5%
SKODA SUPERB60,5%
TOYOTA RAV460,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,5%
AUDI Q350,5%
BMW SERIA 250,5%
DACIA LOGAN50,5%
FORD GALAXY50,5%
FORD MONDEO50,5%
MAZDA 350,5%
NISSAN JUKE50,5%
OPEL ASTRA50,5%
PEUGEOT 30750,5%
RENAULT TALISMAN50,5%
SEAT ALTEA50,5%
SEAT IBIZA50,5%
TOYOTA YARIS50,5%
VOLKSWAGEN CC50,5%
HYUNDAI IX3540,4%
HYUNDAI KONA40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,4%
MERCEDES-BENZ ML40,4%
MITSUBISHI ASX40,4%
NISSAN QASHQAI+240,4%
PEUGEOT 50840,4%
SEAT EXEO40,4%
SKODA FABIA40,4%
SUZUKI S-CROSS40,4%
TOYOTA COROLLA40,4%
VOLKSWAGEN CADDY40,4%
BMW SERIA 730,3%
CITROEN BERLINGO30,3%
FIAT 50030,3%
FORD C-MAX30,3%
FORD PUMA30,3%
FORD TRANSIT30,3%
KIA CEED30,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,3%
MITSUBISHI PAJERO30,3%
NISSAN PATROL30,3%
OPEL ANTARA30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
PEUGEOT 300830,3%
PEUGEOT 500830,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
SKODA KODIAQ30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
TOYOTA AURIS30,3%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLVO V6030,3%
VOLVO XC9030,3%
AUDI A120,2%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW X420,2%
BMW Z420,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
CITROEN C520,2%
CITROEN DS520,2%
DACIA DOKKER20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT BRAVO20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FIAT TIPO20,2%
FORD S-MAX20,2%
HYUNDAI GALLOPER20,2%
HYUNDAI I3020,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
JAGUAR F-PACE20,2%
JEEP COMPASS20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
LEAPMOTOR T0320,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-3020,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
NISSAN MICRA20,2%
OPEL CORSA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL VIVARO20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 20820,2%
PORSCHE 91120,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT SYMBIOZ20,2%
RENAULT ZOE20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI SX420,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA C-HR20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV39535,8%
Compacte (C)22720,6%
Medii (D)17916,2%
Monovolume (MPV)1069,6%
Mici (B)1039,3%
Mari și de lux (E)605,4%
Mini (A)111,0%
Sport80,7%
Utilitare80,7%
Neclasificate60,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.01992,4%
Noi847,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină79972,4%
Benzină18616,9%
Hibrid978,8%
GPL141,3%
Electric70,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.00691,2%
Companie978,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break52347,4%
Berlină cu hayon22120,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19918,0%
Berlină13612,3%
Cabriolet151,4%
Cupeu90,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18917,1%
75-109 kW51346,5%
110-149 kW30227,4%
150-219 kW726,5%
220 kW și peste201,8%
Necompletat70,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc393,5%
1000-1399 cmc11910,8%
1400-1599 cmc28826,1%
1600-1999 cmc50045,3%
2000-2999 cmc14713,3%
3000 cmc și peste30,3%
Necompletat70,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27522,3%
AUDI13110,6%
BMW1139,2%
FORD977,9%
DACIA846,8%
MERCEDES-BENZ705,7%
RENAULT685,5%
SKODA675,4%
OPEL373,0%
TOYOTA322,6%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT312,5%
SUZUKI262,1%
SEAT221,8%
MAZDA201,6%
NISSAN171,4%
CITROEN161,3%
FIAT161,3%
MITSUBISHI161,3%
VOLVO161,3%
HYUNDAI151,2%
LAND ROVER121,0%
KIA100,8%
JEEP80,6%
ALFA ROMEO70,6%
HONDA30,2%
SMART30,2%
CHEVROLET20,2%
PORSCHE20,2%
SUBARU20,2%
TESLA20,2%
APICOLA10,1%
ARO10,1%
CUPRA10,1%
DAF10,1%
GMC10,1%
INFINITI10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MAN10,1%
MASERATI10,1%
MG10,1%
MINI10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export9676,2%
Dezmembrare3023,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1814,3%
AUDI1713,5%
MERCEDES-BENZ1612,7%
BMW129,5%
FORD129,5%
RENAULT75,6%
DACIA54,0%
FIAT54,0%
HYUNDAI43,2%
LAND ROVER43,2%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT43,2%
OPEL32,4%
SKODA32,4%
DODGE21,6%
NISSAN21,6%
ALFA ROMEO10,8%
CADILLAC10,8%
CITROEN10,8%
KIA10,8%
MAZDA10,8%
MINI10,8%
PORSCHE10,8%
ROVER10,8%
SEAT10,8%
SUZUKI10,8%
TOYOTA10,8%
VOLVO10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.