Înmatriculări în județul Caraș-Severin, aprilie 2025

Noi30-49,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare498+15,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări589-8,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri69

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 40 noinov 24: 454 rulate, prima înmatricularedec 24: 80 noidec 24: 489 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 noiian 25: 471 rulate, prima înmatricularefeb 25: 46 noifeb 25: 522 rulate, prima înmatricularemar 25: 42 noimar 25: 576 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 498 rulate, prima înmatricularemai 25: 43 noimai 25: 475 rulate, prima înmatriculareiun 25: 39 noiiun 25: 441 rulate, prima înmatriculareiul 25: 71 noiiul 25: 560 rulate, prima înmatriculareaug 25: 68 noiaug 25: 505 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 486 rulate, prima înmatriculareoct 25: 43 noioct 25: 587 rulate, prima înmatricularenov 25: 58 noinov 25: 504 rulate, prima înmatricularedec 25: 84 noidec 25: 413 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 388 rulate, prima înmatricularefeb 26: 29 noifeb 26: 441 rulate, prima înmatricularemar 26: 42 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 21 noiapr 26: 396 rulate, prima înmatricularemai 26: 34 noimai 26: 400 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 415 rulate, prima înmatriculareiul 26: 45 noiiul 26: 430 rulate, prima înmatriculareaug 26: 29 noiaug 26: 419 rulate, prima înmatricularesep 26: 35 noisep 26: 400 rulate, prima înmatriculareoct 26: 50 noioct 26: 419 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440454
dec 2480489
ian 2569471
feb 2546522
mar 2542576
apr 2530498
mai 2543475
iun 2539441
iul 2571560
aug 2568505
sep 2541486
oct 2543587
nov 2558504
dec 2584413
ian 2618388
feb 2629441
mar 2642477
apr 2621396
mai 2634400
iun 2648415
iul 2645430
aug 2629419
sep 2635400
oct 2650419

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2001: 17 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 20 rulate, prima înmatriculare2006: 29 rulate, prima înmatriculare2007: 36 rulate, prima înmatriculare2008: 34 rulate, prima înmatriculare2009: 35 rulate, prima înmatriculare2010: 31 rulate, prima înmatriculare2011: 47 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 34 rulate, prima înmatriculare2014: 26 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 18 rulate, prima înmatriculare2017: 22 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 15 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 11 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 17 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001017
200107
200207
2003011
2004013
2005020
2006029
2007036
2008034
2009035
2010031
2011047
2012035
2013034
2014026
2015023
2016018
2017022
2018014
2019015
2020010
202106
202204
202322
2024111
2025171

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10720,3%
BMW509,5%
AUDI499,3%
OPEL336,2%
FORD295,5%
DACIA285,3%
SKODA285,3%
MERCEDES-BENZ224,2%
RENAULT224,2%
NISSAN193,6%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT163,0%
SEAT152,8%
VOLVO142,7%
KIA132,5%
SUZUKI122,3%
HYUNDAI112,1%
CITROEN91,7%
MAZDA91,7%
MITSUBISHI61,1%
FIAT50,9%
TOYOTA50,9%
CHEVROLET40,8%
LAND ROVER30,6%
LEXUS30,6%
PORSCHE30,6%
ALFA ROMEO20,4%
MINI20,4%
SUBARU20,4%
HONDA10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
MG10,2%
SMART10,2%
SSANGYONG10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF417,8%
AUDI A4203,8%
BMW SERIA 3183,4%
VOLKSWAGEN PASSAT173,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN122,3%
AUDI A6112,1%
DACIA DUSTER112,1%
DACIA SANDERO112,1%
NISSAN QASHQAI112,1%
OPEL ASTRA112,1%
Toate (179)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA FABIA112,1%
SKODA OCTAVIA112,1%
VOLKSWAGEN POLO112,1%
BMW SERIA 591,7%
AUDI A381,5%
RENAULT CLIO71,3%
SUZUKI GRAND VITARA71,3%
VOLKSWAGEN SHARAN71,3%
BMW X161,1%
KIA SPORTAGE61,1%
OPEL CORSA61,1%
RENAULT SCENIC61,1%
CITROEN JUMPY50,9%
DACIA LOGAN50,9%
FORD C-MAX50,9%
FORD KUGA50,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,9%
SEAT IBIZA50,9%
VOLKSWAGEN TOURAN50,9%
VOLVO XC6050,9%
AUDI A540,8%
AUDI Q540,8%
BMW SERIA 140,8%
BMW X540,8%
CHEVROLET CAPTIVA40,8%
FORD FIESTA40,8%
FORD GALAXY40,8%
FORD MONDEO40,8%
HYUNDAI TUCSON40,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,8%
OPEL MERIVA40,8%
PEUGEOT 30840,8%
BMW X330,6%
HYUNDAI I4030,6%
KIA CEED30,6%
MAZDA 630,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,6%
PEUGEOT 20730,6%
PEUGEOT 30730,6%
SEAT ALHAMBRA30,6%
SEAT ALTEA30,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,6%
VOLVO S6030,6%
VOLVO V4030,6%
ALFA ROMEO 15920,4%
FORD FOCUS20,4%
FORD S-MAX20,4%
KIA SORENTO20,4%
MAZDA 320,4%
MERCEDES-BENZ CLA20,4%
MITSUBISHI COLT20,4%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL CROSSLAND20,4%
OPEL MOKKA20,4%
PORSCHE CAYENNE20,4%
RENAULT KADJAR20,4%
RENAULT MEGANE20,4%
SEAT ATECA20,4%
SEAT LEON20,4%
SKODA SUPERB20,4%
TOYOTA RAV420,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
AUDI A710,2%
AUDI Q310,2%
BMW M310,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X210,2%
BMW X610,2%
BMW X710,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN DS410,2%
CITROEN DS510,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DACIA JOGGER10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT 500L10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT ULYSSE10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD TRANSIT10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI COUPE10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA OPTIMA10,2%
LANCIA PHEDRA10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEXUS GS10,2%
LEXUS LBX10,2%
LEXUS UX10,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA CX-710,2%
MAZDA MPV10,2%
MERCEDES-BENZ CITAN10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MG ZS10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
NISSAN SILVIA 200SX10,2%
NISSAN TERRANO II10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL FRONTERA10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL OMEGA10,2%
OPEL SIGNUM10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 400710,2%
PEUGEOT 400810,2%
PORSCHE PANAMERA10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV14327,1%
Compacte (C)11521,8%
Medii (D)8916,9%
Mici (B)7514,2%
Monovolume (MPV)6913,1%
Mari și de lux (E)275,1%
Sport40,8%
Mini (A)30,6%
Utilitare20,4%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare49894,3%
Noi305,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină34665,5%
Benzină15429,2%
Hibrid234,4%
GPL40,8%
Electric10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică50495,5%
Companie244,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24145,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11922,5%
Berlină cu hayon9317,6%
Berlină6512,3%
Cupeu81,5%
Cabriolet20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12223,1%
75-109 kW24646,6%
110-149 kW13124,8%
150-219 kW193,6%
220 kW și peste91,7%
Necompletat10,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc214,0%
1000-1399 cmc8516,1%
1400-1599 cmc12122,9%
1600-1999 cmc24847,0%
2000-2999 cmc499,3%
3000 cmc și peste30,6%
Necompletat10,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12320,9%
BMW6010,2%
AUDI539,0%
DACIA488,1%
FORD467,8%
OPEL457,6%
RENAULT305,1%
SKODA305,1%
MERCEDES-BENZ233,9%
SUZUKI162,7%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA132,2%
PEUGEOT122,0%
MAZDA101,7%
FIAT91,5%
HYUNDAI91,5%
NISSAN91,5%
SEAT71,2%
CITROEN61,0%
MITSUBISHI61,0%
CHEVROLET50,8%
KIA50,8%
VOLVO40,7%
ALFA ROMEO30,5%
DAIHATSU30,5%
SMART30,5%
SUBARU20,3%
CHANGAN10,2%
CHRYSLER10,2%
DODGE10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
LAND ROVER10,2%
SSANGYONG10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5173,9%
Export1826,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1318,8%
OPEL1115,9%
VOLKSWAGEN811,6%
AUDI68,7%
FORD68,7%
DAEWOO57,2%
BMW45,8%
MERCEDES-BENZ45,8%
RENAULT34,3%
SEAT22,9%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET11,4%
HYUNDAI11,4%
LAND ROVER11,4%
MAZDA11,4%
MITSUBISHI11,4%
OLTCIT11,4%
SKODA11,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.