Înmatriculări în județul Neamț, aprilie 2025

Noi90-14,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare7270,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.097-6,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri79

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 79 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 87 noidec 24: 689 rulate, prima înmatriculareian 25: 82 noiian 25: 612 rulate, prima înmatricularefeb 25: 80 noifeb 25: 752 rulate, prima înmatricularemar 25: 81 noimar 25: 776 rulate, prima înmatriculareapr 25: 90 noiapr 25: 727 rulate, prima înmatricularemai 25: 62 noimai 25: 751 rulate, prima înmatriculareiun 25: 83 noiiun 25: 778 rulate, prima înmatriculareiul 25: 112 noiiul 25: 744 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 696 rulate, prima înmatricularesep 25: 95 noisep 25: 726 rulate, prima înmatriculareoct 25: 109 noioct 25: 869 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 179 noidec 25: 732 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 634 rulate, prima înmatricularefeb 26: 64 noifeb 26: 754 rulate, prima înmatricularemar 26: 90 noimar 26: 711 rulate, prima înmatriculareapr 26: 65 noiapr 26: 649 rulate, prima înmatricularemai 26: 136 noimai 26: 683 rulate, prima înmatriculareiun 26: 117 noiiun 26: 621 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 683 rulate, prima înmatriculareaug 26: 73 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 109 noisep 26: 670 rulate, prima înmatriculareoct 26: 127 noioct 26: 647 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479709
dec 2487689
ian 2582612
feb 2580752
mar 2581776
apr 2590727
mai 2562751
iun 2583778
iul 25112744
aug 25121696
sep 2595726
oct 25109869
nov 25108721
dec 25179732
ian 2672634
feb 2664754
mar 2690711
apr 2665649
mai 26136683
iun 26117621
iul 2667683
aug 2673646
sep 26109670
oct 26127647

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 50 rulate, prima înmatriculare2008: 54 rulate, prima înmatriculare2009: 58 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 73 rulate, prima înmatriculare2012: 53 rulate, prima înmatriculare2013: 38 rulate, prima înmatriculare2014: 49 rulate, prima înmatriculare2015: 36 rulate, prima înmatriculare2016: 44 rulate, prima înmatriculare2017: 29 rulate, prima înmatriculare2018: 31 rulate, prima înmatriculare2019: 24 rulate, prima înmatriculare2020: 25 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 29 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 61 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200109
200102
200207
200304
2004014
2005025
2006028
2007050
2008054
2009058
2010051
2011073
2012053
2013038
2014049
2015036
2016044
2017029
2018031
2019024
2020025
2021013
202205
202303
2024292
2025610

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16620,3%
DACIA8210,0%
AUDI779,4%
BMW566,9%
MERCEDES-BENZ526,4%
FORD475,8%
SKODA435,3%
RENAULT394,8%
VOLVO394,8%
OPEL303,7%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT263,2%
TOYOTA263,2%
NISSAN242,9%
HYUNDAI222,7%
MAZDA111,3%
FIAT101,2%
PEUGEOT91,1%
KIA81,0%
SUZUKI81,0%
MINI60,7%
CITROEN50,6%
LEXUS50,6%
MITSUBISHI50,6%
ALFA ROMEO40,5%
CHEVROLET30,4%
DODGE20,2%
LAND ROVER20,2%
SSANGYONG20,2%
SUBARU20,2%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
MG10,1%
PORSCHE10,1%
SANTANA10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER607,4%
VOLKSWAGEN PASSAT404,9%
VOLKSWAGEN GOLF394,8%
AUDI A4364,4%
VOLKSWAGEN TOURAN192,3%
VOLVO XC60192,3%
SKODA OCTAVIA182,2%
SKODA FABIA172,1%
FORD FOCUS162,0%
OPEL ASTRA162,0%
Toate (191)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5151,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN151,8%
BMW SERIA 3141,7%
AUDI Q5131,6%
SEAT IBIZA131,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,5%
NISSAN QASHQAI121,5%
VOLKSWAGEN POLO121,5%
AUDI A6111,3%
VOLKSWAGEN CADDY111,3%
RENAULT MEGANE101,2%
AUDI A381,0%
BMW X381,0%
DACIA LOGAN81,0%
DACIA SANDERO81,0%
HYUNDAI TUCSON70,9%
RENAULT KADJAR70,9%
TOYOTA COROLLA70,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS70,9%
FORD KUGA60,7%
HYUNDAI IX3560,7%
TOYOTA C-HR60,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,7%
VOLVO V6060,7%
BMW X150,6%
BMW X550,6%
FORD MONDEO50,6%
HYUNDAI I3050,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,6%
MINI COOPER50,6%
OPEL INSIGNIA50,6%
RENAULT CLIO50,6%
SEAT ALTEA50,6%
VOLKSWAGEN CC50,6%
VOLVO XC4050,6%
BMW SERIA 140,5%
DACIA LODGY40,5%
FORD FIESTA40,5%
FORD S-MAX40,5%
KIA SPORTAGE40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,5%
MERCEDES-BENZ GLE40,5%
NISSAN QASHQAI+240,5%
OPEL CORSA40,5%
PEUGEOT 50840,5%
RENAULT SCENIC40,5%
SKODA KODIAQ40,5%
TOYOTA AURIS40,5%
VOLKSWAGEN SHARAN40,5%
ALFA ROMEO 15930,4%
FIAT PUNTO30,4%
FORD C-MAX30,4%
FORD ECOSPORT30,4%
LEXUS RX30,4%
MAZDA 330,4%
MAZDA 630,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
MERCEDES-BENZ GLK30,4%
MERCEDES-BENZ ML30,4%
NISSAN X-TRAIL30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
RENAULT TALISMAN30,4%
SEAT ATECA30,4%
SEAT LEON30,4%
SUZUKI GRAND VITARA30,4%
TOYOTA YARIS30,4%
VOLVO V4030,4%
AUDI A520,2%
AUDI Q320,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
DACIA BIGSTER20,2%
FIAT 50020,2%
FIAT PANDA20,2%
FIAT TIPO20,2%
KIA SORENTO20,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLS20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN MICRA20,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
SKODA SUPERB20,2%
SSANGYONG TORRES20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
TOYOTA RAV420,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI CABRIO10,1%
AUDI Q710,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DODGE AVENGER10,1%
DODGE CALIBER10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TRANSIT10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI IX2010,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR X-TYPE10,1%
KIA CEED10,1%
KIA XCEED10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
LEXUS CT10,1%
LEXUS NX10,1%
MAZDA CX-510,1%
MAZDA CX-8010,1%
MAZDA MX-510,1%
MERCEDES-BENZ CITAN10,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA R10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ CLC10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV28534,9%
Compacte (C)16320,0%
Medii (D)13416,4%
Mici (B)9311,4%
Monovolume (MPV)8610,5%
Mari și de lux (E)394,8%
Mini (A)70,9%
Sport40,5%
Utilitare40,5%
Neclasificate20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare72789,0%
Noi9011,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină54666,8%
Benzină14718,0%
Hibrid10412,7%
GPL172,1%
Electric30,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică72088,1%
Companie9711,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break42151,5%
Berlină cu hayon15819,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14217,4%
Berlină8910,9%
Cabriolet50,6%
Cupeu20,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14918,2%
75-109 kW40149,1%
110-149 kW21326,1%
150-219 kW455,5%
220 kW și peste60,7%
Necompletat30,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc323,9%
1000-1399 cmc12014,7%
1400-1599 cmc18322,4%
1600-1999 cmc38747,4%
2000-2999 cmc8610,5%
3000 cmc și peste60,7%
Necompletat30,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28225,7%
AUDI978,8%
BMW958,7%
OPEL706,4%
MERCEDES-BENZ666,0%
RENAULT666,0%
SKODA666,0%
DACIA655,9%
FORD655,9%
TOYOTA292,6%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT252,3%
PEUGEOT211,9%
NISSAN191,7%
HYUNDAI171,5%
SUZUKI141,3%
VOLVO141,3%
FIAT121,1%
MAZDA121,1%
LAND ROVER100,9%
CITROEN70,6%
ALFA ROMEO50,5%
HONDA50,5%
MITSUBISHI50,5%
SMART50,5%
DAEWOO40,4%
KIA40,4%
PORSCHE40,4%
TESLA30,3%
CHEVROLET20,2%
JEEP20,2%
SSANGYONG20,2%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
FORTHING10,1%
MINI10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4759,5%
Export3240,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2227,8%
VOLKSWAGEN1316,5%
SKODA810,1%
FORD78,9%
RENAULT67,6%
FIAT45,1%
BMW33,8%
MERCEDES-BENZ33,8%
OPEL33,8%
AUDI22,5%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MITSUBISHI22,5%
HONDA11,3%
KIA11,3%
MAZDA11,3%
NISSAN11,3%
SEAT11,3%
TOYOTA11,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.