Înmatriculări în județul Brașov, aprilie 2025

Noi233-24,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare940+16,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.531-10,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri120

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 236 noinov 24: 779 rulate, prima înmatricularedec 24: 286 noidec 24: 886 rulate, prima înmatriculareian 25: 311 noiian 25: 755 rulate, prima înmatricularefeb 25: 322 noifeb 25: 914 rulate, prima înmatricularemar 25: 243 noimar 25: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 25: 233 noiapr 25: 940 rulate, prima înmatricularemai 25: 303 noimai 25: 968 rulate, prima înmatriculareiun 25: 297 noiiun 25: 821 rulate, prima înmatriculareiul 25: 346 noiiul 25: 997 rulate, prima înmatriculareaug 25: 434 noiaug 25: 852 rulate, prima înmatricularesep 25: 506 noisep 25: 882 rulate, prima înmatriculareoct 25: 399 noioct 25: 1.139 rulate, prima înmatricularenov 25: 309 noinov 25: 952 rulate, prima înmatricularedec 25: 713 noidec 25: 979 rulate, prima înmatriculareian 26: 150 noiian 26: 703 rulate, prima înmatricularefeb 26: 209 noifeb 26: 946 rulate, prima înmatricularemar 26: 241 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 246 noiapr 26: 808 rulate, prima înmatricularemai 26: 306 noimai 26: 772 rulate, prima înmatriculareiun 26: 368 noiiun 26: 805 rulate, prima înmatriculareiul 26: 284 noiiul 26: 825 rulate, prima înmatriculareaug 26: 208 noiaug 26: 759 rulate, prima înmatricularesep 26: 290 noisep 26: 730 rulate, prima înmatriculareoct 26: 292 noioct 26: 717 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24236779
dec 24286886
ian 25311755
feb 25322914
mar 252431.018
apr 25233940
mai 25303968
iun 25297821
iul 25346997
aug 25434852
sep 25506882
oct 253991.139
nov 25309952
dec 25713979
ian 26150703
feb 26209946
mar 262411.018
apr 26246808
mai 26306772
iun 26368805
iul 26284825
aug 26208759
sep 26290730
oct 26292717

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 14 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 20 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 32 rulate, prima înmatriculare2007: 30 rulate, prima înmatriculare2008: 34 rulate, prima înmatriculare2009: 46 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 62 rulate, prima înmatriculare2012: 55 rulate, prima înmatriculare2013: 64 rulate, prima înmatriculare2014: 54 rulate, prima înmatriculare2015: 47 rulate, prima înmatriculare2016: 52 rulate, prima înmatriculare2017: 48 rulate, prima înmatriculare2018: 54 rulate, prima înmatriculare2019: 72 rulate, prima înmatriculare2020: 61 rulate, prima înmatriculare2021: 59 rulate, prima înmatriculare2022: 17 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 12 rulate, prima înmatriculare2024: 117 noi2024: 14 rulate, prima înmatriculare2025: 115 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001014
200101
200209
2003011
2004020
2005021
2006032
2007030
2008034
2009046
2010051
2011062
2012055
2013064
2014054
2015047
2016052
2017048
2018054
2019072
2020061
2021059
2022017
2023112
202411714
20251150

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16313,9%
RENAULT1149,7%
DACIA988,4%
BMW958,1%
SKODA877,4%
AUDI827,0%
TOYOTA706,0%
FORD645,5%
MERCEDES-BENZ534,5%
HYUNDAI373,2%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO373,2%
NISSAN282,4%
OPEL262,2%
SUZUKI252,1%
PEUGEOT242,0%
SEAT221,9%
MAZDA161,4%
KIA141,2%
MITSUBISHI131,1%
CITROEN121,0%
SSANGYONG121,0%
FIAT110,9%
TESLA100,9%
HONDA90,8%
MG90,8%
LEXUS70,6%
CHEVROLET50,4%
LAND ROVER50,4%
PORSCHE50,4%
CUPRA40,3%
SUBARU40,3%
JEEP30,3%
DS20,2%
ALPINA10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
LYNK&CO10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF585,0%
RENAULT CLIO484,1%
SKODA OCTAVIA484,1%
DACIA DUSTER433,7%
VOLKSWAGEN PASSAT292,5%
BMW SERIA 3282,4%
AUDI A4272,3%
DACIA LOGAN272,3%
RENAULT MEGANE232,0%
AUDI A6211,8%
Toate (259)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN201,7%
TOYOTA COROLLA181,5%
BMW X3171,5%
DACIA SANDERO171,5%
NISSAN QASHQAI171,5%
TOYOTA RAV4161,4%
HYUNDAI TUCSON151,3%
FORD FOCUS141,2%
SKODA FABIA141,2%
VOLVO XC60141,2%
AUDI Q5131,1%
FORD KUGA131,1%
BMW SERIA 5121,0%
RENAULT SCENIC110,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C100,9%
AUDI A390,8%
FORD FIESTA90,8%
OPEL ASTRA90,8%
SEAT IBIZA90,8%
SUZUKI S-CROSS90,8%
BMW X180,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,7%
RENAULT KADJAR80,7%
SKODA SUPERB80,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER80,7%
BMW SERIA 270,6%
DACIA LODGY70,6%
SKODA KODIAQ70,6%
SSANGYONG KORANDO70,6%
TESLA MODEL 370,6%
TOYOTA AURIS70,6%
VOLKSWAGEN CADDY70,6%
VOLKSWAGEN POLO70,6%
VOLKSWAGEN SHARAN70,6%
BMW SERIA 160,5%
HYUNDAI I3060,5%
MAZDA 360,5%
MERCEDES-BENZ GLC60,5%
MITSUBISHI OUTLANDER60,5%
PEUGEOT 300860,5%
RENAULT CAPTUR60,5%
SEAT LEON60,5%
TOYOTA YARIS60,5%
CITROEN C350,4%
NISSAN X-TRAIL50,4%
OPEL CORSA50,4%
PEUGEOT 30850,4%
SUZUKI GRAND VITARA50,4%
TOYOTA C-HR50,4%
TOYOTA YARIS CROSS50,4%
VOLVO V4050,4%
VOLVO V5050,4%
VOLVO XC9050,4%
BMW X240,3%
BMW X540,3%
CHEVROLET CAPTIVA40,3%
FIAT DOBLO40,3%
HYUNDAI I2040,3%
KIA NIRO40,3%
KIA SPORTAGE40,3%
MAZDA CX-540,3%
MERCEDES-BENZ CLA40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,3%
MG ZS40,3%
RENAULT ZOE40,3%
TOYOTA AYGO40,3%
VOLKSWAGEN CC40,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,3%
AUDI TT30,3%
FORD C-MAX30,3%
FORD MONDEO30,3%
FORD PUMA30,3%
FORD TRANSIT30,3%
FORD TRANSIT CUSTOM30,3%
HONDA CIVIC30,3%
HONDA HR-V30,3%
HYUNDAI SANTA FE30,3%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT30,3%
LEXUS UX30,3%
MAZDA CX-3030,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MERCEDES-BENZ GLA30,3%
MITSUBISHI ASX30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
PEUGEOT 50830,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
SEAT MII30,3%
SKODA CITIGO30,3%
SUZUKI JIMNY30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
TESLA MODEL Y30,3%
TOYOTA AVENSIS30,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,3%
VOLKSWAGEN TOURAN30,3%
VOLKSWAGEN UP30,3%
AUDI Q820,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X420,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
CUPRA TERRAMAR20,2%
DACIA DOKKER20,2%
FIAT PANDA20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD FUSION20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD TOURNEO CUSTOM20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI IX3520,2%
HYUNDAI KONA20,2%
KIA CEED20,2%
LEXUS RX20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MG EHS20,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN MICRA20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 500820,2%
PEUGEOT 80720,2%
PORSCHE 91120,2%
PORSCHE MACAN20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT TWINGO20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA RAPID20,2%
SSANGYONG REXTON20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI SWACE20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLVO V6020,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV40934,9%
Compacte (C)26922,9%
Mici (B)17715,1%
Medii (D)13311,3%
Monovolume (MPV)917,8%
Mari și de lux (E)494,2%
Mini (A)221,9%
Sport80,7%
Utilitare80,7%
Neclasificate70,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare94080,1%
Noi23319,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină58249,6%
Benzină31326,7%
Hibrid22619,3%
GPL302,6%
Electric221,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică91778,2%
Companie25621,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break55147,0%
Berlină cu hayon25221,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)22319,0%
Berlină12911,0%
Cupeu100,9%
Cabriolet80,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW28724,5%
75-109 kW44738,1%
110-149 kW33928,9%
150-219 kW544,6%
220 kW și peste262,2%
Necompletat201,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc827,0%
1000-1399 cmc16614,2%
1400-1599 cmc33128,2%
1600-1999 cmc43837,3%
2000-2999 cmc12710,8%
3000 cmc și peste70,6%
Necompletat221,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27518,0%
DACIA1429,3%
BMW1288,4%
AUDI1137,4%
FORD1097,1%
SKODA976,3%
RENAULT895,8%
OPEL805,2%
MERCEDES-BENZ734,8%
TOYOTA714,6%
Toate (46)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI372,4%
PEUGEOT362,4%
SEAT302,0%
KIA281,8%
SUZUKI261,7%
MITSUBISHI201,3%
CITROEN191,2%
NISSAN191,2%
FIAT161,0%
VOLVO161,0%
HONDA140,9%
CHEVROLET120,8%
MAZDA120,8%
LAND ROVER100,7%
MINI80,5%
JEEP60,4%
LEXUS50,3%
SMART50,3%
TESLA50,3%
ALFA ROMEO40,3%
PORSCHE40,3%
JAGUAR30,2%
SUBARU30,2%
DAIHATSU20,1%
LADA20,1%
MG20,1%
BYD10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DAEWOO10,1%
DFSK10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
INFINITI10,1%
LANCIA10,1%
OLTCIT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export7058,3%
Dezmembrare5041,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT2319,2%
DACIA2218,3%
VOLKSWAGEN1714,2%
OPEL1613,3%
AUDI86,7%
SKODA65,0%
FORD43,3%
BMW32,5%
CITROEN32,5%
SEAT32,5%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
ALFA ROMEO21,7%
LAND ROVER21,7%
MERCEDES-BENZ21,7%
PEUGEOT21,7%
TOYOTA21,7%
FIAT10,8%
HYUNDAI10,8%
KIA10,8%
OLTCIT10,8%
VAUXHALL10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.