Înmatriculări în județul Galați, aprilie 2025

Noi65-63,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare724+19,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.241-6,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri128

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 32 rulate, prima înmatriculare2008: 33 rulate, prima înmatriculare2009: 56 rulate, prima înmatriculare2010: 49 rulate, prima înmatriculare2011: 51 rulate, prima înmatriculare2012: 46 rulate, prima înmatriculare2013: 49 rulate, prima înmatriculare2014: 51 rulate, prima înmatriculare2015: 33 rulate, prima înmatriculare2016: 35 rulate, prima înmatriculare2017: 41 rulate, prima înmatriculare2018: 43 rulate, prima înmatriculare2019: 61 rulate, prima înmatriculare2020: 35 rulate, prima înmatriculare2021: 33 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 10 rulate, prima înmatriculare2024: 36 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 28 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200105
200102
200201
200304
2004011
2005015
2006014
2007032
2008033
2009056
2010049
2011051
2012046
2013049
2014051
2015033
2016035
2017041
2018043
2019061
2020035
2021033
202209
2023110
2024365
2025280

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15219,3%
BMW8010,1%
RENAULT638,0%
AUDI557,0%
SKODA536,7%
MERCEDES-BENZ526,6%
DACIA506,3%
FORD486,1%
HYUNDAI344,3%
OPEL232,9%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO232,9%
NISSAN212,7%
PEUGEOT212,7%
TOYOTA182,3%
SEAT172,2%
CITROEN91,1%
KIA91,1%
SUZUKI81,0%
MAZDA70,9%
MG50,6%
MITSUBISHI50,6%
SSANGYONG50,6%
DS40,5%
FIAT40,5%
PORSCHE40,5%
CUPRA30,4%
HONDA20,3%
JEEP20,3%
ALFA ROMEO10,1%
ARO10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
LAND ROVER10,1%
LEXUS10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF435,5%
VOLKSWAGEN PASSAT435,5%
DACIA DUSTER293,7%
SKODA OCTAVIA273,4%
AUDI A4232,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN222,8%
BMW SERIA 3212,7%
BMW SERIA 5182,3%
RENAULT MEGANE182,3%
FORD FOCUS172,2%
Toate (199)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI TUCSON151,9%
VOLKSWAGEN TOURAN131,7%
VOLVO XC60121,5%
AUDI A6111,4%
BMW X3111,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E111,4%
SKODA FABIA111,4%
DACIA LOGAN101,3%
NISSAN QASHQAI91,1%
VOLKSWAGEN POLO91,1%
MERCEDES-BENZ GLE81,0%
OPEL ASTRA81,0%
TOYOTA RAV481,0%
BMW X170,9%
DACIA SANDERO70,9%
FORD FIESTA70,9%
FORD KUGA70,9%
RENAULT KADJAR70,9%
SEAT LEON70,9%
SKODA SUPERB70,9%
AUDI A560,8%
KIA SPORTAGE60,8%
NISSAN X-TRAIL60,8%
RENAULT CLIO60,8%
RENAULT SCENIC60,8%
FORD C-MAX50,6%
PEUGEOT 30850,6%
RENAULT ESPACE50,6%
RENAULT LAGUNA50,6%
RENAULT TALISMAN50,6%
BMW SERIA 140,5%
BMW SERIA 740,5%
BMW X540,5%
BMW X640,5%
DS DS740,5%
FORD MONDEO40,5%
HYUNDAI KONA40,5%
MG ZS40,5%
OPEL INSIGNIA40,5%
OPEL ZAFIRA40,5%
PEUGEOT 50840,5%
SKODA KODIAQ40,5%
VOLKSWAGEN CADDY40,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,5%
VOLVO V4040,5%
AUDI A330,4%
AUDI Q530,4%
FORD PUMA30,4%
HYUNDAI I1030,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
MITSUBISHI OUTLANDER30,4%
NISSAN JUKE30,4%
OPEL CORSA30,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
SEAT ATECA30,4%
SEAT IBIZA30,4%
SKODA KAROQ30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLVO V6030,4%
AUDI A720,3%
AUDI Q320,3%
BMW X420,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
CITROEN C5 AIRCROSS20,3%
DACIA LODGY20,3%
FORD GALAXY20,3%
FORD S-MAX20,3%
HONDA CR-V20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI I4020,3%
HYUNDAI IONIQ20,3%
HYUNDAI IX3520,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
JEEP COMPASS20,3%
KIA CEED20,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA CX-3020,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL MOKKA20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 40720,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
SUZUKI S-CROSS20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%
AUDI SQ810,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X210,1%
BMW XM10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN DS510,1%
CUPRA ATECA10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
CUPRA LEON10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DACIA SPRING10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT SEICENTO10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI I2010,1%
JAGUAR XF10,1%
KIA NIRO10,1%
LANCIA YPSILON10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LEXUS NX10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA CX-510,1%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA R10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27835,2%
Compacte (C)17021,5%
Medii (D)14017,7%
Mici (B)668,4%
Monovolume (MPV)627,9%
Mari și de lux (E)526,6%
Mini (A)101,3%
Sport50,6%
Neclasificate30,4%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare72491,8%
Noi658,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină49362,5%
Benzină17221,8%
Hibrid10813,7%
GPL91,1%
Electric70,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică72391,6%
Companie668,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break38648,9%
Berlină cu hayon13717,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13116,6%
Berlină12315,6%
Cupeu70,9%
Cabriolet50,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11214,2%
75-109 kW33742,7%
110-149 kW26834,0%
150-219 kW445,6%
220 kW și peste212,7%
Necompletat70,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc293,7%
1000-1399 cmc9011,4%
1400-1599 cmc20926,5%
1600-1999 cmc36646,4%
2000-2999 cmc8410,6%
3000 cmc și peste40,5%
Necompletat70,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27822,4%
AUDI1179,4%
DACIA1179,4%
BMW1159,3%
FORD987,9%
OPEL927,4%
RENAULT746,0%
SKODA635,1%
MERCEDES-BENZ604,8%
TOYOTA362,9%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT231,9%
HYUNDAI211,7%
SEAT211,7%
VOLVO211,7%
KIA141,1%
FIAT131,0%
CITROEN110,9%
MAZDA90,7%
HONDA80,6%
NISSAN80,6%
SUZUKI80,6%
CHEVROLET70,6%
LAND ROVER50,4%
PORSCHE50,4%
MITSUBISHI30,2%
SMART30,2%
ALFA ROMEO20,2%
MINI20,2%
DAEWOO10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8163,3%
Export4635,9%
Înmatriculat pentru export10,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2015,6%
FORD1713,3%
DACIA1511,7%
BMW129,4%
AUDI107,8%
MERCEDES-BENZ97,0%
RENAULT86,2%
SKODA86,2%
OPEL75,5%
PEUGEOT64,7%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN21,6%
FIAT21,6%
LAND ROVER21,6%
MAZDA21,6%
PORSCHE21,6%
DAIHATSU10,8%
HYUNDAI10,8%
KIA10,8%
LEXUS10,8%
TOYOTA10,8%
VAUXHALL10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.