Înmatriculări în județul Constanța, aprilie 2025

Noi235-43,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare806+13,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.393+1,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri190

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 266 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 257 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 261 noiian 25: 539 rulate, prima înmatricularefeb 25: 312 noifeb 25: 843 rulate, prima înmatricularemar 25: 256 noimar 25: 888 rulate, prima înmatriculareapr 25: 235 noiapr 25: 806 rulate, prima înmatricularemai 25: 189 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 239 noiiun 25: 703 rulate, prima înmatriculareiul 25: 428 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 496 noiaug 25: 683 rulate, prima înmatricularesep 25: 389 noisep 25: 698 rulate, prima înmatriculareoct 25: 301 noioct 25: 807 rulate, prima înmatricularenov 25: 354 noinov 25: 722 rulate, prima înmatricularedec 25: 559 noidec 25: 652 rulate, prima înmatriculareian 26: 221 noiian 26: 608 rulate, prima înmatricularefeb 26: 228 noifeb 26: 668 rulate, prima înmatricularemar 26: 286 noimar 26: 746 rulate, prima înmatriculareapr 26: 226 noiapr 26: 632 rulate, prima înmatricularemai 26: 286 noimai 26: 575 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 562 rulate, prima înmatriculareiul 26: 318 noiiul 26: 561 rulate, prima înmatriculareaug 26: 226 noiaug 26: 576 rulate, prima înmatricularesep 26: 316 noisep 26: 621 rulate, prima înmatriculareoct 26: 342 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24266709
dec 24257625
ian 25261539
feb 25312843
mar 25256888
apr 25235806
mai 25189661
iun 25239703
iul 25428866
aug 25496683
sep 25389698
oct 25301807
nov 25354722
dec 25559652
ian 26221608
feb 26228668
mar 26286746
apr 26226632
mai 26286575
iun 26410562
iul 26318561
aug 26226576
sep 26316621
oct 26342639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2001: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 24 rulate, prima înmatriculare2007: 28 rulate, prima înmatriculare2008: 34 rulate, prima înmatriculare2009: 36 rulate, prima înmatriculare2010: 57 rulate, prima înmatriculare2011: 60 rulate, prima înmatriculare2012: 46 rulate, prima înmatriculare2013: 36 rulate, prima înmatriculare2014: 44 rulate, prima înmatriculare2015: 38 rulate, prima înmatriculare2016: 46 rulate, prima înmatriculare2017: 34 rulate, prima înmatriculare2018: 49 rulate, prima înmatriculare2019: 68 rulate, prima înmatriculare2020: 64 rulate, prima înmatriculare2021: 38 rulate, prima înmatriculare2022: 19 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 15 rulate, prima înmatriculare2024: 158 noi2024: 18 rulate, prima înmatriculare2025: 75 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200108
200108
200202
200305
200409
2005019
2006024
2007028
2008034
2009036
2010057
2011060
2012046
2013036
2014044
2015038
2016046
2017034
2018049
2019068
2020064
2021038
2022019
2023215
202415818
2025751

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15114,5%
BMW1009,6%
MERCEDES-BENZ918,7%
AUDI868,3%
SKODA747,1%
HYUNDAI575,5%
RENAULT535,1%
TOYOTA474,5%
PEUGEOT454,3%
DACIA444,2%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD444,2%
VOLVO302,9%
OPEL282,7%
NISSAN242,3%
KIA222,1%
MAZDA191,8%
SEAT191,8%
SUZUKI151,4%
CITROEN121,2%
FIAT111,1%
MITSUBISHI80,8%
TESLA80,8%
LAND ROVER70,7%
SSANGYONG70,7%
MG60,6%
PORSCHE50,5%
DS40,4%
HONDA30,3%
MINI30,3%
CHEVROLET20,2%
CUPRA20,2%
JAGUAR20,2%
LEXUS20,2%
SMART20,2%
SUBARU20,2%
ALFA ROMEO10,1%
GEELY10,1%
GMC10,1%
JEEP10,1%
SAAB10,1%
ZASTAVA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT414,0%
VOLKSWAGEN GOLF363,5%
SKODA OCTAVIA343,3%
BMW SERIA 5272,6%
AUDI A4252,4%
BMW SERIA 3212,0%
BMW X3191,8%
DACIA LOGAN191,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN191,8%
HYUNDAI TUCSON181,7%
Toate (236)
Modele: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT 3008171,6%
RENAULT MEGANE161,6%
DACIA DUSTER141,4%
NISSAN QASHQAI141,4%
VOLKSWAGEN TOURAN141,4%
AUDI A6131,3%
TOYOTA RAV4131,3%
AUDI Q5121,2%
FORD KUGA121,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,2%
OPEL ASTRA121,2%
FORD FOCUS111,1%
MERCEDES-BENZ GLC111,1%
SKODA SUPERB111,1%
AUDI A5101,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A101,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,0%
SKODA FABIA101,0%
KIA SPORTAGE90,9%
MERCEDES-BENZ CLA90,9%
AUDI A380,8%
BMW X580,8%
HYUNDAI KONA80,8%
MAZDA 380,8%
MERCEDES-BENZ GLE80,8%
PEUGEOT 30880,8%
TOYOTA COROLLA80,8%
VOLVO XC6080,8%
AUDI Q370,7%
MAZDA CX-3070,7%
TOYOTA YARIS CROSS70,7%
HYUNDAI IX3560,6%
KIA CEED60,6%
MERCEDES-BENZ GLA60,6%
PEUGEOT 50860,6%
SEAT LEON60,6%
SSANGYONG KORANDO60,6%
TESLA MODEL 360,6%
TOYOTA YARIS60,6%
VOLKSWAGEN CC60,6%
VOLKSWAGEN POLO60,6%
VOLVO XC4060,6%
BMW SERIA 150,5%
BMW X150,5%
DACIA SANDERO50,5%
HYUNDAI I1050,5%
HYUNDAI I2050,5%
HYUNDAI I3050,5%
HYUNDAI SANTA FE50,5%
OPEL ZAFIRA50,5%
RENAULT CAPTUR50,5%
RENAULT SCENIC50,5%
SEAT IBIZA50,5%
SUZUKI S-CROSS50,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,5%
VOLVO V4050,5%
VOLVO XC9050,5%
AUDI Q740,4%
BMW SERIA 440,4%
DACIA LODGY40,4%
DS DS740,4%
FIAT PUNTO40,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,4%
MERCEDES-BENZ VITO40,4%
MG ZS40,4%
MITSUBISHI ASX40,4%
PEUGEOT 20840,4%
PORSCHE CAYENNE40,4%
RENAULT CLIO40,4%
SKODA KAMIQ40,4%
SKODA KODIAQ40,4%
SUZUKI VITARA40,4%
BMW X430,3%
CITROEN C530,3%
FORD FIESTA30,3%
FORD PUMA30,3%
FORD TRANSIT30,3%
MERCEDES-BENZ CLE30,3%
MERCEDES-BENZ GLK30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
OPEL GRANDLAND30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
RENAULT ARKANA30,3%
RENAULT AUSTRAL30,3%
RENAULT ESPACE30,3%
RENAULT SYMBIOZ30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SKODA KAROQ30,3%
SKODA SCALA30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
TOYOTA C-HR30,3%
TOYOTA LAND CRUISER30,3%
TOYOTA PROACE30,3%
VOLKSWAGEN ARTEON30,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
VOLVO S6030,3%
AUDI A720,2%
AUDI A820,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW X620,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C3 PICASSO20,2%
CITROEN C420,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
FIAT 50020,2%
FIAT BARCHETTA20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD MONDEO20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI IONIQ20,2%
KIA SOUL20,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ EQB20,2%
MERCEDES-BENZ EQC20,2%
NISSAN MURANO20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 40720,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT KADJAR20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
SEAT ATECA20,2%
SKODA RAPID20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
TESLA MODEL Y20,2%
TOYOTA AYGO20,2%
TOYOTA GR8620,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
BMW M510,1%
BMW X210,1%
CHEVROLET CORVETTE10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV38637,1%
Compacte (C)22121,2%
Medii (D)15915,3%
Mici (B)908,6%
Monovolume (MPV)767,3%
Mari și de lux (E)646,1%
Mini (A)171,6%
Neclasificate121,2%
Sport111,1%
Utilitare50,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare80677,4%
Noi23522,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină51949,9%
Benzină25124,1%
Hibrid22421,5%
Electric252,4%
GPL222,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică90486,8%
Companie13713,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break43241,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20519,7%
Berlină19518,7%
Berlină cu hayon18617,9%
Cupeu141,3%
Cabriolet90,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17216,5%
75-109 kW38236,7%
110-149 kW36134,7%
150-219 kW807,7%
220 kW și peste222,1%
Necompletat242,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc514,9%
1000-1399 cmc13813,3%
1400-1599 cmc27226,1%
1600-1999 cmc43241,5%
2000-2999 cmc11310,9%
3000 cmc și peste101,0%
Necompletat252,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN49720,8%
BMW24710,3%
SKODA2038,5%
AUDI1877,8%
DACIA1807,5%
FORD1697,1%
MERCEDES-BENZ1606,7%
OPEL1195,0%
RENAULT1024,3%
HYUNDAI652,7%
Toate (47)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT612,5%
SEAT602,5%
LAND ROVER361,5%
TOYOTA351,5%
MAZDA281,2%
VOLVO261,1%
CITROEN231,0%
FIAT220,9%
KIA200,8%
NISSAN200,8%
CHEVROLET160,7%
HONDA140,6%
DAEWOO130,5%
SUZUKI120,5%
MINI90,4%
MITSUBISHI90,4%
JAGUAR80,3%
PORSCHE80,3%
SMART70,3%
SSANGYONG60,3%
JEEP40,2%
LEXUS40,2%
DODGE30,1%
SAAB30,1%
SUBARU30,1%
ALFA ROMEO20,1%
CHRYSLER20,1%
DAIHATSU10,0%
DS10,0%
GEELY10,0%
INFINITI10,0%
LANCIA10,0%
MASERATI10,0%
MG10,0%
ROLLS-ROYCE10,0%
TESLA10,0%
VAUXHALL10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare13973,2%
Export5126,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2513,2%
FORD1910,0%
OPEL168,4%
DACIA157,9%
MERCEDES-BENZ157,9%
DAEWOO136,8%
SKODA115,8%
AUDI105,3%
BMW94,7%
RENAULT94,7%
Toate (32)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT73,7%
FIAT52,6%
MITSUBISHI42,1%
NISSAN42,1%
ALFA ROMEO31,6%
SMART31,6%
HYUNDAI21,1%
LADA21,1%
LAND ROVER21,1%
MAZDA21,1%
SEAT21,1%
VOLVO21,1%
BENTLEY10,5%
HONDA10,5%
IVECO10,5%
KIA10,5%
MASERATI10,5%
MINI10,5%
PORSCHE10,5%
ROVER10,5%
SUBARU10,5%
TOYOTA10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.