Înmatriculări în județul Mehedinți, aprilie 2025

Noi30-38,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare495+12,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări612-1,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri17

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 36 noinov 24: 379 rulate, prima înmatricularedec 24: 45 noidec 24: 442 rulate, prima înmatriculareian 25: 43 noiian 25: 423 rulate, prima înmatricularefeb 25: 48 noifeb 25: 520 rulate, prima înmatricularemar 25: 46 noimar 25: 543 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 495 rulate, prima înmatricularemai 25: 25 noimai 25: 460 rulate, prima înmatriculareiun 25: 21 noiiun 25: 486 rulate, prima înmatriculareiul 25: 55 noiiul 25: 533 rulate, prima înmatriculareaug 25: 51 noiaug 25: 422 rulate, prima înmatricularesep 25: 53 noisep 25: 435 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 485 rulate, prima înmatricularenov 25: 41 noinov 25: 430 rulate, prima înmatricularedec 25: 79 noidec 25: 415 rulate, prima înmatriculareian 26: 11 noiian 26: 390 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 noifeb 26: 458 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 459 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 390 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 402 rulate, prima înmatriculareiun 26: 39 noiiun 26: 358 rulate, prima înmatriculareiul 26: 30 noiiul 26: 366 rulate, prima înmatriculareaug 26: 30 noiaug 26: 328 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 392 rulate, prima înmatriculareoct 26: 43 noioct 26: 424 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436379
dec 2445442
ian 2543423
feb 2548520
mar 2546543
apr 2530495
mai 2525460
iun 2521486
iul 2555533
aug 2551422
sep 2553435
oct 2540485
nov 2541430
dec 2579415
ian 2611390
feb 2618458
mar 2633459
apr 2628390
mai 2631402
iun 2639358
iul 2630366
aug 2630328
sep 2651392
oct 2643424

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 41 rulate, prima înmatriculare2006: 32 rulate, prima înmatriculare2007: 39 rulate, prima înmatriculare2008: 39 rulate, prima înmatriculare2009: 27 rulate, prima înmatriculare2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 48 rulate, prima înmatriculare2012: 34 rulate, prima înmatriculare2013: 24 rulate, prima înmatriculare2014: 21 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 15 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 20 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 10 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200104
200208
2003018
2004021
2005041
2006032
2007039
2008039
2009027
2010042
2011048
2012034
2013024
2014021
2015019
2016013
2017015
2018011
201906
2020011
2021010
202202
202302
2024205
2025100

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11822,5%
BMW7514,3%
AUDI6111,6%
RENAULT305,7%
DACIA275,1%
FORD275,1%
OPEL275,1%
MERCEDES-BENZ244,6%
SEAT183,4%
NISSAN173,2%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA173,2%
CITROEN112,1%
VOLVO101,9%
FIAT91,7%
PEUGEOT91,7%
HYUNDAI71,3%
SUZUKI71,3%
TOYOTA61,1%
KIA40,8%
MITSUBISHI40,8%
SMART30,6%
SUBARU30,6%
HONDA20,4%
MAZDA20,4%
MG20,4%
CHEVROLET10,2%
JAGUAR10,2%
LAND ROVER10,2%
PORSCHE10,2%
SAAB10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF346,5%
AUDI A4315,9%
VOLKSWAGEN PASSAT224,2%
BMW SERIA 3203,8%
BMW SERIA 5173,2%
VOLKSWAGEN TOURAN163,0%
DACIA DUSTER152,9%
BMW X3122,3%
AUDI A6112,1%
NISSAN QASHQAI112,1%
Toate (156)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA112,1%
BMW SERIA 1101,9%
VOLKSWAGEN SHARAN101,9%
FORD GALAXY91,7%
SEAT ALHAMBRA81,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,5%
SKODA OCTAVIA71,3%
VOLKSWAGEN CC71,3%
FORD FOCUS61,1%
OPEL CORSA61,1%
RENAULT SCENIC61,1%
AUDI A351,0%
AUDI A551,0%
BMW X151,0%
DACIA LOGAN51,0%
DACIA SANDERO51,0%
FORD FIESTA51,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A51,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,0%
RENAULT MEGANE51,0%
SKODA FABIA51,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,8%
RENAULT CAPTUR40,8%
SEAT IBIZA40,8%
VOLKSWAGEN JETTA40,8%
VOLKSWAGEN POLO40,8%
VOLVO XC6040,8%
AUDI Q530,6%
BMW SERIA 730,6%
BMW X530,6%
BMW X630,6%
CITROEN C4 PICASSO30,6%
FIAT PUNTO30,6%
FORD KUGA30,6%
NISSAN JUKE30,6%
PEUGEOT 30830,6%
RENAULT ARKANA30,6%
RENAULT CLIO30,6%
SUBARU FORESTER30,6%
SUZUKI GRAND VITARA30,6%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN30,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,6%
AUDI A720,4%
CITROEN C420,4%
CITROEN C520,4%
FIAT BRAVO20,4%
FORD S-MAX20,4%
HONDA CIVIC20,4%
HYUNDAI TUCSON20,4%
KIA SPORTAGE20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,4%
MG HS20,4%
MITSUBISHI LANCER20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
OPEL ANTARA20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
PEUGEOT 200820,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
RENAULT TALISMAN20,4%
SEAT LEON20,4%
SKODA ROOMSTER20,4%
SMART ROADSTER20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
VOLVO S4020,4%
VOLVO XC4020,4%
AUDI A110,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
AUDI RS Q310,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW XDRIVE23D10,2%
CHEVROLET ORLANDO10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CITROEN C3 PLURIEL10,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DACIA LODGY10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT IDEA10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT SCUDO10,2%
FORD TRANSIT10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI IX2010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
JAGUAR X-TYPE10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA CEED10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MAZDA CX-710,2%
MAZDA TRIBUTE10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 40610,2%
PEUGEOT 50810,2%
PORSCHE PANAMERA10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT ZOE10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA SCALA10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SUZUKI BALENO10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA AYGO10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA LAND CRUISER10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV12323,4%
Compacte (C)11221,3%
Medii (D)10319,6%
Monovolume (MPV)8015,2%
Mici (B)519,7%
Mari și de lux (E)417,8%
Mini (A)51,0%
Utilitare40,8%
Neclasificate30,6%
Sport30,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare49594,3%
Noi305,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină37771,8%
Benzină10620,2%
Hibrid336,3%
GPL81,5%
Electric10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică50095,2%
Companie254,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break18936,0%
Berlină11922,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11221,3%
Berlină cu hayon9417,9%
Cabriolet61,1%
Cupeu51,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10219,4%
75-109 kW25648,8%
110-149 kW12924,6%
150-219 kW295,5%
220 kW și peste81,5%
Necompletat10,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc193,6%
1000-1399 cmc7213,7%
1400-1599 cmc10219,4%
1600-1999 cmc28053,3%
2000-2999 cmc509,5%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat10,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13822,5%
BMW10417,0%
AUDI6510,6%
OPEL569,2%
FORD386,2%
DACIA315,1%
MERCEDES-BENZ304,9%
RENAULT193,1%
SKODA193,1%
PEUGEOT162,6%
Toate (33)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT162,6%
SUZUKI81,3%
CITROEN71,1%
LAND ROVER71,1%
HYUNDAI61,0%
MAZDA50,8%
TOYOTA50,8%
VOLVO50,8%
DAEWOO40,7%
FIAT40,7%
NISSAN40,7%
PORSCHE40,7%
SMART40,7%
CHEVROLET30,5%
JEEP30,5%
HONDA20,3%
JAGUAR20,3%
KIA20,3%
ARO10,2%
BENTLEY10,2%
MCC10,2%
MINI10,2%
MITSUBISHI10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare952,9%
Export847,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN423,5%
DACIA317,6%
BMW211,8%
MERCEDES-BENZ211,8%
PEUGEOT211,8%
SEAT211,8%
AUDI15,9%
RENAULT15,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.