Înmatriculări în județul Prahova, aprilie 2025

Noi161-20,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.202+8,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.146-11,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri159

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 193 noinov 24: 1.044 rulate, prima înmatricularedec 24: 183 noidec 24: 1.068 rulate, prima înmatriculareian 25: 263 noiian 25: 1.062 rulate, prima înmatricularefeb 25: 188 noifeb 25: 1.106 rulate, prima înmatricularemar 25: 179 noimar 25: 1.186 rulate, prima înmatriculareapr 25: 161 noiapr 25: 1.202 rulate, prima înmatricularemai 25: 150 noimai 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareiun 25: 164 noiiun 25: 1.123 rulate, prima înmatriculareiul 25: 394 noiiul 25: 1.241 rulate, prima înmatriculareaug 25: 297 noiaug 25: 1.141 rulate, prima înmatricularesep 25: 270 noisep 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareoct 25: 215 noioct 25: 1.332 rulate, prima înmatricularenov 25: 220 noinov 25: 1.193 rulate, prima înmatricularedec 25: 415 noidec 25: 1.247 rulate, prima înmatriculareian 26: 89 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 153 noifeb 26: 1.052 rulate, prima înmatricularemar 26: 165 noimar 26: 1.203 rulate, prima înmatriculareapr 26: 146 noiapr 26: 1.072 rulate, prima înmatricularemai 26: 182 noimai 26: 1.046 rulate, prima înmatriculareiun 26: 320 noiiun 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareiul 26: 203 noiiul 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 26: 154 noiaug 26: 999 rulate, prima înmatricularesep 26: 145 noisep 26: 1.049 rulate, prima înmatriculareoct 26: 244 noioct 26: 1.083 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241931.044
dec 241831.068
ian 252631.062
feb 251881.106
mar 251791.186
apr 251611.202
mai 251501.203
iun 251641.123
iul 253941.241
aug 252971.141
sep 252701.203
oct 252151.332
nov 252201.193
dec 254151.247
ian 2689934
feb 261531.052
mar 261651.203
apr 261461.072
mai 261821.046
iun 263201.018
iul 262031.119
aug 26154999
sep 261451.049
oct 262441.083

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 10 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 27 rulate, prima înmatriculare2006: 29 rulate, prima înmatriculare2007: 44 rulate, prima înmatriculare2008: 41 rulate, prima înmatriculare2009: 60 rulate, prima înmatriculare2010: 65 rulate, prima înmatriculare2011: 90 rulate, prima înmatriculare2012: 96 rulate, prima înmatriculare2013: 96 rulate, prima înmatriculare2014: 90 rulate, prima înmatriculare2015: 117 rulate, prima înmatriculare2016: 92 rulate, prima înmatriculare2017: 65 rulate, prima înmatriculare2018: 70 rulate, prima înmatriculare2019: 71 rulate, prima înmatriculare2020: 48 rulate, prima înmatriculare2021: 38 rulate, prima înmatriculare2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 12 rulate, prima înmatriculare2024: 105 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 55 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001010
200103
200204
200309
2004011
2005027
2006029
2007044
2008041
2009060
2010065
2011090
2012096
2013096
2014090
20150117
2016092
2017065
2018070
2019071
2020048
2021038
2022012
2023112
20241052
2025550

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23417,2%
RENAULT15811,6%
BMW1359,9%
AUDI1138,3%
SKODA896,5%
FORD846,2%
MERCEDES-BENZ705,1%
DACIA685,0%
OPEL574,2%
HYUNDAI453,3%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN453,3%
PEUGEOT433,2%
TOYOTA332,4%
VOLVO292,1%
CITROEN211,5%
SEAT211,5%
MAZDA181,3%
KIA151,1%
SUZUKI131,0%
SSANGYONG70,5%
LAND ROVER60,4%
MITSUBISHI60,4%
FIAT50,4%
HONDA50,4%
JAGUAR50,4%
MINI50,4%
PORSCHE50,4%
LEXUS40,3%
TESLA40,3%
JEEP30,2%
MG30,2%
ALFA ROMEO20,1%
CHEVROLET20,1%
CUPRA20,1%
SUBARU20,1%
CADILLAC10,1%
DR10,1%
DS10,1%
FORTHING10,1%
MASERATI10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE715,2%
VOLKSWAGEN GOLF624,6%
VOLKSWAGEN PASSAT614,5%
AUDI A4473,5%
BMW SERIA 3423,1%
DACIA DUSTER362,6%
SKODA OCTAVIA362,6%
NISSAN QASHQAI342,5%
FORD FOCUS302,2%
AUDI A6261,9%
Toate (248)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN261,9%
RENAULT CLIO251,8%
SKODA FABIA221,6%
BMW SERIA 5211,5%
OPEL ASTRA211,5%
HYUNDAI TUCSON201,5%
RENAULT KADJAR191,4%
VOLKSWAGEN POLO191,4%
DACIA LOGAN171,3%
FORD KUGA171,3%
BMW SERIA 1161,2%
BMW X3161,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E141,0%
SKODA SUPERB141,0%
VOLKSWAGEN TOURAN141,0%
AUDI A3131,0%
OPEL CORSA131,0%
BMW X1120,9%
RENAULT CAPTUR120,9%
FORD MONDEO100,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A100,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C100,7%
PEUGEOT 508100,7%
TOYOTA COROLLA90,7%
DACIA SANDERO80,6%
MERCEDES-BENZ CLA80,6%
PEUGEOT 300880,6%
SEAT IBIZA80,6%
VOLKSWAGEN CC80,6%
VOLVO V4080,6%
AUDI Q570,5%
BMW SERIA 470,5%
FORD PUMA70,5%
PEUGEOT 30870,5%
SEAT LEON70,5%
TOYOTA RAV470,5%
VOLVO XC6070,5%
AUDI A560,4%
AUDI Q360,4%
FORD FIESTA60,4%
KIA CEED60,4%
MERCEDES-BENZ GLC60,4%
RENAULT LAGUNA60,4%
RENAULT SCENIC60,4%
VOLKSWAGEN CADDY60,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,4%
VOLKSWAGEN SHARAN60,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER60,4%
BMW X550,4%
CITROEN C350,4%
HYUNDAI I3050,4%
HYUNDAI KONA50,4%
OPEL MOKKA50,4%
SKODA KODIAQ50,4%
SUZUKI S-CROSS50,4%
TOYOTA YARIS CROSS50,4%
BMW SERIA 240,3%
BMW X640,3%
CITROEN C440,3%
DACIA LODGY40,3%
FORD TRANSIT40,3%
HYUNDAI IX3540,3%
MAZDA CX-540,3%
NISSAN JUKE40,3%
OPEL INSIGNIA40,3%
PEUGEOT 500840,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
RENAULT TALISMAN40,3%
SKODA RAPID40,3%
SUZUKI VITARA40,3%
TESLA MODEL 340,3%
VOLKSWAGEN JETTA40,3%
VOLVO V5040,3%
AUDI A830,2%
CITROEN C4 PICASSO30,2%
HONDA CIVIC30,2%
HYUNDAI I1030,2%
HYUNDAI I2030,2%
HYUNDAI I4030,2%
KIA PICANTO30,2%
KIA SPORTAGE30,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,2%
LEXUS NX30,2%
MAZDA 330,2%
MAZDA 630,2%
MAZDA CX-3030,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,2%
MERCEDES-BENZ GLA30,2%
MERCEDES-BENZ GLE30,2%
MINI COOPER30,2%
MITSUBISHI OUTLANDER30,2%
NISSAN X-TRAIL30,2%
OPEL MERIVA30,2%
OPEL VIVARO30,2%
PEUGEOT 40730,2%
PORSCHE CAYENNE30,2%
RENAULT KANGOO30,2%
RENAULT TRAFIC30,2%
SKODA KAROQ30,2%
SKODA YETI30,2%
SSANGYONG KORANDO30,2%
SSANGYONG TIVOLI30,2%
SUZUKI SWIFT30,2%
TOYOTA C-HR30,2%
TOYOTA YARIS30,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,2%
VOLKSWAGEN T-ROC30,2%
VOLVO XC4030,2%
ALFA ROMEO MITO20,1%
AUDI A120,1%
BMW SERIA 620,1%
BMW SERIA 820,1%
CITROEN C3 AIRCROSS20,1%
DACIA DOKKER20,1%
FIAT PUNTO20,1%
FORD GRAND C-MAX20,1%
FORD TOURNEO CUSTOM20,1%
JAGUAR F-PACE20,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,1%
MAZDA CX-320,1%
MERCEDES-BENZ CLS20,1%
MERCEDES-BENZ VITO20,1%
MG ZS20,1%
OPEL ZAFIRA TOURER20,1%
PEUGEOT 10720,1%
PEUGEOT 200820,1%
PEUGEOT 20720,1%
PEUGEOT 20820,1%
RENAULT ARKANA20,1%
SEAT ATECA20,1%
TOYOTA CAMRY20,1%
VOLKSWAGEN ARTEON20,1%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,1%
VOLVO V6020,1%
VOLVO V7020,1%
VOLVO XC9020,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q710,1%
AUDI S810,1%
BMW M410,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV40829,9%
Compacte (C)34925,6%
Medii (D)24618,0%
Mici (B)15511,4%
Monovolume (MPV)957,0%
Mari și de lux (E)745,4%
Mini (A)141,0%
Neclasificate110,8%
Sport60,4%
Utilitare50,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.20288,2%
Noi16111,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină84962,3%
Benzină32023,5%
Hibrid16912,4%
GPL151,1%
Electric100,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.21589,1%
Companie14810,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break67049,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)24918,3%
Berlină cu hayon23116,9%
Berlină19114,0%
Cupeu161,2%
Cabriolet60,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW24417,9%
75-109 kW61144,8%
110-149 kW41830,7%
150-219 kW564,1%
220 kW și peste241,8%
Necompletat100,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc523,8%
1000-1399 cmc19314,2%
1400-1599 cmc44232,4%
1600-1999 cmc54540,0%
2000-2999 cmc1138,3%
3000 cmc și peste80,6%
Necompletat100,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN37417,4%
DACIA1959,1%
BMW1898,8%
OPEL1898,8%
SKODA1788,3%
RENAULT1677,8%
FORD1667,7%
AUDI1466,8%
MERCEDES-BENZ944,4%
PEUGEOT632,9%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI452,1%
TOYOTA411,9%
SEAT341,6%
NISSAN281,3%
CITROEN271,3%
SUZUKI251,2%
FIAT211,0%
VOLVO211,0%
KIA200,9%
MAZDA150,7%
CHEVROLET140,7%
HONDA120,6%
LAND ROVER120,6%
MITSUBISHI120,6%
SMART100,5%
ALFA ROMEO60,3%
DAEWOO60,3%
JEEP60,3%
MINI60,3%
JAGUAR30,1%
PORSCHE30,1%
SAAB30,1%
LEXUS20,1%
MASERATI20,1%
SSANGYONG20,1%
TESLA20,1%
CADILLAC10,0%
CHRYSLER10,0%
CUPRA10,0%
FORTHING10,0%
GEELY10,0%
SUBARU10,0%
VAUXHALL10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10264,2%
Export5534,6%
Înmatriculat pentru export21,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2213,8%
OPEL2213,8%
FORD1911,9%
HYUNDAI159,4%
VOLKSWAGEN127,5%
AUDI106,3%
BMW85,0%
RENAULT85,0%
SKODA85,0%
MERCEDES-BENZ53,1%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO42,5%
PEUGEOT42,5%
LAND ROVER31,9%
SEAT31,9%
TOYOTA31,9%
CHEVROLET21,3%
FIAT21,3%
CITROEN10,6%
MAZDA10,6%
MINI10,6%
MITSUBISHI10,6%
NISSAN10,6%
OLTCIT10,6%
SUBARU10,6%
TESLA10,6%
WARTBURG10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.