Înmatriculări în județul Covasna, aprilie 2025

Noi44-33,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare361+12,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări576+32,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri63

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 37 noinov 24: 312 rulate, prima înmatricularedec 24: 47 noidec 24: 266 rulate, prima înmatriculareian 25: 52 noiian 25: 287 rulate, prima înmatricularefeb 25: 60 noifeb 25: 377 rulate, prima înmatricularemar 25: 55 noimar 25: 387 rulate, prima înmatriculareapr 25: 44 noiapr 25: 361 rulate, prima înmatricularemai 25: 38 noimai 25: 419 rulate, prima înmatriculareiun 25: 35 noiiun 25: 400 rulate, prima înmatriculareiul 25: 78 noiiul 25: 362 rulate, prima înmatriculareaug 25: 72 noiaug 25: 354 rulate, prima înmatricularesep 25: 62 noisep 25: 369 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 370 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 324 rulate, prima înmatricularedec 25: 91 noidec 25: 269 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 314 rulate, prima înmatricularefeb 26: 48 noifeb 26: 403 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 376 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 295 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 273 rulate, prima înmatriculareiun 26: 61 noiiun 26: 296 rulate, prima înmatriculareiul 26: 38 noiiul 26: 323 rulate, prima înmatriculareaug 26: 46 noiaug 26: 268 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 273 rulate, prima înmatriculareoct 26: 44 noioct 26: 258 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437312
dec 2447266
ian 2552287
feb 2560377
mar 2555387
apr 2544361
mai 2538419
iun 2535400
iul 2578362
aug 2572354
sep 2562369
oct 2567370
nov 2548324
dec 2591269
ian 2623314
feb 2648403
mar 2635376
apr 2635295
mai 2635273
iun 2661296
iul 2638323
aug 2646268
sep 2651273
oct 2644258

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2001: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 15 rulate, prima înmatriculare2007: 23 rulate, prima înmatriculare2008: 27 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 24 rulate, prima înmatriculare2011: 34 rulate, prima înmatriculare2012: 32 rulate, prima înmatriculare2013: 14 rulate, prima înmatriculare2014: 30 rulate, prima înmatriculare2015: 27 rulate, prima înmatriculare2016: 14 rulate, prima înmatriculare2017: 11 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 4 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 27 noi2024: 6 rulate, prima înmatriculare2025: 10 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200104
200102
200200
200302
200403
2005013
2006015
2007023
2008027
2009032
2010024
2011034
2012032
2013014
2014030
2015027
2016014
2017011
2018012
2019017
202008
202108
202231
202342
2024276
2025100

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6315,6%
SKODA5313,1%
DACIA5012,3%
AUDI368,9%
OPEL276,7%
BMW256,2%
NISSAN194,7%
FORD184,4%
MERCEDES-BENZ153,7%
RENAULT153,7%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI133,2%
VOLVO112,7%
HYUNDAI102,5%
SEAT92,2%
PEUGEOT71,7%
CITROEN41,0%
CUPRA30,7%
TOYOTA30,7%
HONDA20,5%
JEEP20,5%
KIA20,5%
LEXUS20,5%
MAZDA20,5%
MINI20,5%
MITSUBISHI20,5%
TESLA20,5%
CHEVROLET10,2%
DAIHATSU10,2%
FIAT10,2%
GEELY10,2%
LAND ROVER10,2%
SMART10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA307,4%
VOLKSWAGEN GOLF205,0%
DACIA DUSTER164,0%
DACIA LOGAN164,0%
AUDI A4143,5%
DACIA SANDERO133,2%
NISSAN QASHQAI133,2%
VOLKSWAGEN PASSAT123,0%
OPEL ASTRA112,7%
VOLKSWAGEN POLO102,5%
Toate (135)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS92,2%
RENAULT MEGANE92,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN92,2%
OPEL CORSA71,7%
SKODA FABIA71,7%
SKODA KODIAQ61,5%
VOLVO XC6061,5%
AUDI Q551,2%
BMW SERIA 351,2%
BMW X351,2%
BMW X551,2%
AUDI A641,0%
AUDI Q341,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E41,0%
SUZUKI JIMNY41,0%
AUDI A330,7%
BMW SERIA 530,7%
BMW X430,7%
HYUNDAI I3030,7%
HYUNDAI IX3530,7%
HYUNDAI TUCSON30,7%
SEAT IBIZA30,7%
SKODA KAROQ30,7%
SUZUKI S-CROSS30,7%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,7%
VOLVO XC9030,7%
AUDI A120,5%
CUPRA FORMENTOR20,5%
DACIA DOKKER20,5%
DACIA LODGY20,5%
LEXUS RX20,5%
MERCEDES-BENZ CLA20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,5%
MERCEDES-BENZ GLA20,5%
NISSAN QASHQAI+220,5%
OPEL MERIVA20,5%
OPEL ZAFIRA20,5%
PEUGEOT 20720,5%
PEUGEOT 50820,5%
RENAULT CAPTUR20,5%
RENAULT LAGUNA20,5%
SEAT ALHAMBRA20,5%
SEAT ATECA20,5%
SKODA KAMIQ20,5%
SKODA SUPERB20,5%
SKODA YETI20,5%
SUZUKI GRAND VITARA20,5%
SUZUKI VITARA20,5%
TESLA MODEL 320,5%
VOLKSWAGEN CADDY20,5%
AUDI A510,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q810,2%
AUDI S810,2%
BMW SERIA 110,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X110,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CUPRA LEON10,2%
DACIA SPRING10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD KA10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD MUSTANG MACH-E10,2%
FORD TRANSIT10,2%
GEELY COOLRAY10,2%
HONDA CR-V10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI GRAND SANTA FE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
KIA CEED10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL MOVANO10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 500810,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT ARONA10,2%
SKODA RAPID10,2%
SMART FORTWO10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUBARU G3X JUSTY10,2%
SUZUKI ALTO10,2%
SUZUKI SPLASH10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,2%
VOLKSWAGEN SHARAN10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO V6010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV14134,8%
Compacte (C)9523,5%
Mici (B)7217,8%
Medii (D)4511,1%
Monovolume (MPV)297,2%
Mari și de lux (E)123,0%
Mini (A)51,2%
Neclasificate20,5%
Sport20,5%
Utilitare20,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare36189,1%
Noi4410,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină24259,8%
Benzină12129,9%
Hibrid204,9%
Electric123,0%
GPL102,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică36590,1%
Companie409,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break21452,8%
Berlină cu hayon7819,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7017,3%
Berlină358,6%
Cabriolet51,2%
Cupeu30,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9824,2%
75-109 kW17743,7%
110-149 kW9724,0%
150-219 kW143,5%
220 kW și peste71,7%
Necompletat123,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc194,7%
1000-1399 cmc7318,0%
1400-1599 cmc10826,7%
1600-1999 cmc15939,3%
2000-2999 cmc338,1%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat123,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11920,7%
OPEL7613,2%
DACIA6310,9%
SKODA549,4%
AUDI427,3%
FORD335,7%
BMW325,6%
RENAULT254,3%
SEAT152,6%
PEUGEOT142,4%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI111,9%
FIAT101,7%
MERCEDES-BENZ101,7%
SUZUKI101,7%
VOLVO81,4%
MAZDA71,2%
CHEVROLET61,0%
NISSAN50,9%
TOYOTA50,9%
CITROEN40,7%
KIA40,7%
LAND ROVER30,5%
ALFA ROMEO20,3%
DAEWOO20,3%
DAIHATSU20,3%
HONDA20,3%
JEEP20,3%
MITSUBISHI20,3%
SUBARU20,3%
TRABANT20,3%
DODGE10,2%
JAGUAR10,2%
LADA10,2%
SAAB10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5384,1%
Export1015,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1117,5%
VOLKSWAGEN1117,5%
OPEL812,7%
DAEWOO711,1%
FORD57,9%
SKODA46,3%
RENAULT34,8%
AUDI23,2%
BMW23,2%
FIAT23,2%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN11,6%
DODGE11,6%
JEEP11,6%
KIA11,6%
MAZDA11,6%
NISSAN11,6%
PEUGEOT11,6%
SEAT11,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.