Înmatriculări în județul Vrancea, aprilie 2025

Noi26-61,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare541+16,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări972+17,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri70

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 21 rulate, prima înmatriculare2007: 20 rulate, prima înmatriculare2008: 34 rulate, prima înmatriculare2009: 35 rulate, prima înmatriculare2010: 41 rulate, prima înmatriculare2011: 47 rulate, prima înmatriculare2012: 36 rulate, prima înmatriculare2013: 44 rulate, prima înmatriculare2014: 33 rulate, prima înmatriculare2015: 33 rulate, prima înmatriculare2016: 25 rulate, prima înmatriculare2017: 23 rulate, prima înmatriculare2018: 25 rulate, prima înmatriculare2019: 34 rulate, prima înmatriculare2020: 21 rulate, prima înmatriculare2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 15 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 11 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200105
200100
200202
200306
2004014
2005015
2006021
2007020
2008034
2009035
2010041
2011047
2012036
2013044
2014033
2015033
2016025
2017023
2018025
2019034
2020021
2021015
202208
202301
2024153
2025110

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11420,1%
RENAULT5810,2%
AUDI519,0%
BMW498,6%
OPEL335,8%
DACIA305,3%
FORD305,3%
MERCEDES-BENZ223,9%
PEUGEOT213,7%
SKODA203,5%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN183,2%
HYUNDAI162,8%
VOLVO142,5%
TOYOTA111,9%
CITROEN91,6%
KIA71,2%
MAZDA71,2%
SEAT71,2%
LAND ROVER61,1%
SUZUKI61,1%
FIAT50,9%
HONDA40,7%
MINI40,7%
JAGUAR30,5%
JEEP30,5%
MG30,5%
ALFA ROMEO20,4%
CHEVROLET20,4%
MITSUBISHI20,4%
SSANGYONG20,4%
CUPRA10,2%
DS10,2%
INFINITI10,2%
LEXUS10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF254,4%
VOLKSWAGEN PASSAT234,1%
RENAULT MEGANE223,9%
BMW SERIA 3162,8%
DACIA DUSTER162,8%
OPEL ASTRA162,8%
AUDI A4152,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN152,6%
FORD FOCUS142,5%
NISSAN QASHQAI132,3%
Toate (180)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT CLIO122,1%
BMW X3111,9%
AUDI A6101,8%
AUDI Q5101,8%
VOLKSWAGEN TOURAN101,8%
SKODA OCTAVIA91,6%
BMW SERIA 581,4%
DACIA LOGAN81,4%
HYUNDAI TUCSON71,2%
OPEL ZAFIRA71,2%
RENAULT SCENIC71,2%
VOLKSWAGEN POLO71,2%
AUDI A361,1%
PEUGEOT 300861,1%
RENAULT KADJAR61,1%
VOLKSWAGEN CADDY61,1%
VOLKSWAGEN SHARAN61,1%
BMW X150,9%
FORD KUGA50,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,9%
RENAULT TALISMAN50,9%
SKODA FABIA50,9%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,9%
VOLVO V4050,9%
AUDI A540,7%
DACIA SANDERO40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,7%
VOLVO XC6040,7%
AUDI Q330,5%
BMW X530,5%
FIAT PANDA30,5%
FORD FIESTA30,5%
HONDA CIVIC30,5%
HYUNDAI KONA30,5%
KIA SPORTAGE30,5%
MERCEDES-BENZ GLC30,5%
NISSAN JUKE30,5%
OPEL CORSA30,5%
OPEL INSIGNIA30,5%
PEUGEOT 30830,5%
SKODA YETI30,5%
SUZUKI GRAND VITARA30,5%
TOYOTA C-HR30,5%
TOYOTA YARIS30,5%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,5%
BMW SERIA 120,4%
FORD MONDEO20,4%
FORD S-MAX20,4%
HYUNDAI I3020,4%
HYUNDAI IX3520,4%
JAGUAR F-PACE20,4%
JEEP GRAND CHEROKEE20,4%
LAND ROVER FREELANDER20,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,4%
MAZDA 320,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MERCEDES-BENZ GLE20,4%
MG ZS20,4%
MITSUBISHI ASX20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
OPEL MERIVA20,4%
PEUGEOT 200820,4%
PEUGEOT 30720,4%
PEUGEOT 50820,4%
SEAT IBIZA20,4%
SEAT LEON20,4%
SKODA SUPERB20,4%
TOYOTA AVENSIS20,4%
VOLKSWAGEN ARTEON20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A710,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q810,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X410,2%
BMW X610,2%
BMW X710,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C210,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
CITROEN DS510,2%
CITROEN JUMPER10,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA LODGY10,2%
DS DS710,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD STREET KA10,2%
HONDA 5DR10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I4010,2%
INFINITI Q5010,2%
JAGUAR XE10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
KIA CEED10,2%
KIA RIO10,2%
KIA STONIC10,2%
KIA XCEED10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEXUS NX10,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG HS10,2%
MINI CLUBMAN10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI MINI10,2%
MINI ONE10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 400710,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 80710,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18833,2%
Compacte (C)13123,1%
Medii (D)9116,0%
Monovolume (MPV)6311,1%
Mici (B)5710,1%
Mari și de lux (E)244,2%
Mini (A)81,4%
Sport20,4%
Utilitare20,4%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare54195,4%
Noi264,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină39269,1%
Benzină12922,8%
Hibrid417,2%
GPL30,5%
Electric20,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică50789,4%
Companie6010,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28249,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12021,2%
Berlină cu hayon8815,5%
Berlină6611,6%
Cabriolet61,1%
Cupeu50,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9116,0%
75-109 kW26847,3%
110-149 kW16929,8%
150-219 kW305,3%
220 kW și peste71,2%
Necompletat20,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc142,5%
1000-1399 cmc6210,9%
1400-1599 cmc19734,7%
1600-1999 cmc23040,6%
2000-2999 cmc6110,8%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat20,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21121,7%
AUDI9810,1%
DACIA909,3%
OPEL909,3%
BMW747,6%
FORD707,2%
SKODA484,9%
MERCEDES-BENZ424,3%
RENAULT363,7%
PEUGEOT272,8%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI232,4%
TOYOTA212,2%
SEAT171,7%
NISSAN141,4%
CITROEN131,3%
FIAT121,2%
LAND ROVER101,0%
VOLVO101,0%
SUZUKI90,9%
MAZDA80,8%
MITSUBISHI70,7%
CHEVROLET60,6%
SMART50,5%
DAEWOO40,4%
ALFA ROMEO30,3%
HONDA30,3%
KIA30,3%
CHRYSLER20,2%
DODGE20,2%
JAGUAR20,2%
LEXUS20,2%
MINI20,2%
DAIHATSU10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LANCIA10,1%
MCC10,1%
MG10,1%
PORSCHE10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export4970,0%
Dezmembrare2130,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1420,0%
BMW1115,7%
DACIA811,4%
AUDI710,0%
MERCEDES-BENZ710,0%
OPEL45,7%
TOYOTA34,3%
DAEWOO22,9%
PEUGEOT22,9%
CHRYSLER11,4%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT11,4%
FORD11,4%
HYUNDAI11,4%
JAGUAR11,4%
JEEP11,4%
MAZDA11,4%
RENAULT11,4%
SEAT11,4%
SKODA11,4%
SUZUKI11,4%
VOLVO11,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.