Înmatriculări PEUGEOT 3008, februarie 2026

Noi135+66,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare242+69,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri19

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 51 noinov 24: 123 rulate, prima înmatricularedec 24: 18 noidec 24: 154 rulate, prima înmatriculareian 25: 27 noiian 25: 116 rulate, prima înmatricularefeb 25: 81 noifeb 25: 143 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 170 rulate, prima înmatriculareapr 25: 55 noiapr 25: 173 rulate, prima înmatricularemai 25: 29 noimai 25: 195 rulate, prima înmatriculareiun 25: 46 noiiun 25: 220 rulate, prima înmatriculareiul 25: 70 noiiul 25: 261 rulate, prima înmatriculareaug 25: 98 noiaug 25: 181 rulate, prima înmatricularesep 25: 22 noisep 25: 219 rulate, prima înmatriculareoct 25: 68 noioct 25: 230 rulate, prima înmatricularenov 25: 31 noinov 25: 247 rulate, prima înmatricularedec 25: 33 noidec 25: 207 rulate, prima înmatriculareian 26: 97 noiian 26: 177 rulate, prima înmatricularefeb 26: 135 noifeb 26: 242 rulate, prima înmatricularemar 26: 20 noimar 26: 249 rulate, prima înmatriculareapr 26: 72 noiapr 26: 192 rulate, prima înmatricularemai 26: 85 noimai 26: 192 rulate, prima înmatriculareiun 26: 106 noiiun 26: 199 rulate, prima înmatriculareiul 26: 13 noiiul 26: 191 rulate, prima înmatriculareaug 26: 11 noiaug 26: 189 rulate, prima înmatricularesep 26: 10 noisep 26: 185 rulate, prima înmatriculareoct 26: 10 noioct 26: 169 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2451123
dec 2418154
ian 2527116
feb 2581143
mar 2551170
apr 2555173
mai 2529195
iun 2546220
iul 2570261
aug 2598181
sep 2522219
oct 2568230
nov 2531247
dec 2533207
ian 2697177
feb 26135242
mar 2620249
apr 2672192
mai 2685192
iun 26106199
iul 2613191
aug 2611189
sep 2610185
oct 2610169

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001502009: 5 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 4 rulate, prima înmatriculare2012: 7 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2014: 7 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 46 rulate, prima înmatriculare2018: 29 rulate, prima înmatriculare2019: 34 rulate, prima înmatriculare2020: 32 rulate, prima înmatriculare2021: 39 rulate, prima înmatriculare2022: 14 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 116 noi2026: 19 noi200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023202420252026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200905
201003
201104
201207
201304
201407
201505
2016010
2017046
2018029
2019034
2020032
2021039
2022014
202303
202400
20251160
2026190

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV377100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București14538,5%
Prahova195,0%
Brașov154,0%
Dolj143,7%
Cluj133,4%
Constanța133,4%
Argeș112,9%
Ilfov112,9%
Galați92,4%
Sibiu92,4%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău82,1%
Bihor82,1%
Iași71,9%
Timiș71,9%
Gorj61,6%
Maramureș61,6%
Olt61,6%
Botoșani51,3%
Călărași51,3%
Suceava51,3%
Vrancea51,3%
Arad41,1%
Brăila41,1%
Buzău41,1%
Giurgiu41,1%
Ialomița41,1%
Satu Mare41,1%
Alba30,8%
Dâmbovița30,8%
Mehedinți30,8%
Mureș30,8%
Neamț30,8%
Covasna20,5%
Tulcea20,5%
Vâlcea20,5%
Harghita10,3%
Hunedoara10,3%
Sălaj10,3%
Teleorman10,3%
Vaslui10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare24264,2%
Noi13535,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid17746,9%
Motorină10327,3%
Benzină9625,5%
Electric10,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică22058,4%
Companie15741,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)37298,7%
Break51,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW30280,1%
110-149 kW7419,6%
Necompletat10,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc20253,6%
1400-1599 cmc16042,4%
1600-1999 cmc143,7%
Necompletat10,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export19100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.