Înmatriculări OPEL CORSA, martie 2026

Noi80+1500,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare187-28,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri115

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 64 noinov 24: 236 rulate, prima înmatricularedec 24: 5 noidec 24: 238 rulate, prima înmatriculareian 25: 5 noiian 25: 189 rulate, prima înmatricularefeb 25: 20 noifeb 25: 246 rulate, prima înmatricularemar 25: 5 noimar 25: 261 rulate, prima înmatriculareapr 25: 21 noiapr 25: 222 rulate, prima înmatricularemai 25: 52 noimai 25: 244 rulate, prima înmatriculareiun 25: 34 noiiun 25: 249 rulate, prima înmatriculareiul 25: 17 noiiul 25: 231 rulate, prima înmatriculareaug 25: 35 noiaug 25: 218 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 231 rulate, prima înmatriculareoct 25: 52 noioct 25: 250 rulate, prima înmatricularenov 25: 46 noinov 25: 225 rulate, prima înmatricularedec 25: 80 noidec 25: 177 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 148 rulate, prima înmatricularefeb 26: 7 noifeb 26: 187 rulate, prima înmatricularemar 26: 80 noimar 26: 187 rulate, prima înmatriculareapr 26: 129 noiapr 26: 200 rulate, prima înmatricularemai 26: 26 noimai 26: 183 rulate, prima înmatriculareiun 26: 6 noiiun 26: 158 rulate, prima înmatriculareiul 26: 177 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 176 rulate, prima înmatricularesep 26: 4 noisep 26: 164 rulate, prima înmatriculareoct 26: 6 noioct 26: 157 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2464236
dec 245238
ian 255189
feb 2520246
mar 255261
apr 2521222
mai 2552244
iun 2534249
iul 2517231
aug 2535218
sep 2521231
oct 2552250
nov 2546225
dec 2580177
ian 261148
feb 267187
mar 2680187
apr 26129200
mai 2626183
iun 266158
iul 260177
aug 261176
sep 264164
oct 266157

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2002: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 10 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 21 rulate, prima înmatriculare2009: 18 rulate, prima înmatriculare2010: 20 rulate, prima înmatriculare2011: 27 rulate, prima înmatriculare2012: 14 rulate, prima înmatriculare2013: 12 rulate, prima înmatriculare2014: 10 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 46 noi2026: 34 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200202
200202
200300
200404
200503
2006010
2007017
2008021
2009018
2010020
2011027
2012014
2013012
2014010
201502
201604
201704
201801
201902
202006
202104
202203
202301
202400
2025460
2026340

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)267100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București8230,7%
Timiș145,2%
Mureș114,1%
Arad103,7%
Brașov103,7%
Alba83,0%
Hunedoara83,0%
Harghita72,6%
Vrancea72,6%
Cluj62,2%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Mehedinți62,2%
Prahova62,2%
Suceava62,2%
Bacău51,9%
Botoșani51,9%
Dolj51,9%
Gorj51,9%
Iași51,9%
Maramureș51,9%
Bihor41,5%
Bistrița-Năsăud41,5%
Buzău41,5%
Caraș-Severin41,5%
Sălaj41,5%
Sibiu41,5%
Vâlcea41,5%
Constanța31,1%
Dâmbovița31,1%
Olt31,1%
Brăila20,7%
Călărași20,7%
Covasna20,7%
Galați20,7%
Ilfov20,7%
Neamț20,7%
Satu Mare20,7%
Vaslui20,7%
Giurgiu10,4%
Ialomița10,4%
Tulcea10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare18770,0%
Noi8030,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină22785,0%
Motorină3713,9%
GPL20,7%
Electric10,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică18167,8%
Companie8632,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14353,6%
Berlină cu hayon12446,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW26398,5%
75-109 kW20,7%
110-149 kW10,4%
Necompletat10,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc103,7%
1000-1399 cmc25294,4%
1400-1599 cmc31,1%
1600-1999 cmc10,4%
Necompletat10,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6455,7%
Export5144,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.