Înmatriculări NISSAN QASHQAI, august 2026

Noi2-66,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare572-0,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri10

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 18 noinov 24: 579 rulate, prima înmatricularedec 24: 17 noidec 24: 560 rulate, prima înmatriculareian 25: 34 noiian 25: 513 rulate, prima înmatricularefeb 25: 18 noifeb 25: 629 rulate, prima înmatricularemar 25: 20 noimar 25: 617 rulate, prima înmatriculareapr 25: 29 noiapr 25: 679 rulate, prima înmatricularemai 25: 18 noimai 25: 704 rulate, prima înmatriculareiun 25: 14 noiiun 25: 681 rulate, prima înmatriculareiul 25: 10 noiiul 25: 745 rulate, prima înmatriculareaug 25: 6 noiaug 25: 577 rulate, prima înmatricularesep 25: 25 noisep 25: 669 rulate, prima înmatriculareoct 25: 173 noioct 25: 774 rulate, prima înmatricularenov 25: 100 noinov 25: 603 rulate, prima înmatricularedec 25: 174 noidec 25: 600 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 noiian 26: 536 rulate, prima înmatricularefeb 26: 59 noifeb 26: 695 rulate, prima înmatricularemar 26: 263 noimar 26: 721 rulate, prima înmatriculareapr 26: 50 noiapr 26: 604 rulate, prima înmatricularemai 26: 22 noimai 26: 655 rulate, prima înmatriculareiun 26: 300 noiiun 26: 639 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 629 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2 noiaug 26: 572 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 627 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2418579
dec 2417560
ian 2534513
feb 2518629
mar 2520617
apr 2529679
mai 2518704
iun 2514681
iul 2510745
aug 256577
sep 2525669
oct 25173774
nov 25100603
dec 25174600
ian 2621536
feb 2659695
mar 26263721
apr 2650604
mai 2622655
iun 26300639
iul 261629
aug 262572
sep 261626
oct 260627

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060802007: 11 rulate, prima înmatriculare2008: 14 rulate, prima înmatriculare2009: 7 rulate, prima înmatriculare2010: 25 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 45 rulate, prima înmatriculare2013: 56 rulate, prima înmatriculare2014: 79 rulate, prima înmatriculare2015: 56 rulate, prima înmatriculare2016: 57 rulate, prima înmatriculare2017: 61 rulate, prima înmatriculare2018: 41 rulate, prima înmatriculare2019: 23 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 9 rulate, prima înmatriculare2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 3 rulate, prima înmatriculare2026: 2 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare20072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023202420252026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
2007011
2008014
200907
2010025
2011049
2012045
2013056
2014079
2015056
2016057
2017061
2018041
2019023
202009
2021011
2022013
202309
202402
202503
202621

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV574100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Iași315,4%
Cluj295,1%
Argeș264,5%
Bacău264,5%
Prahova264,5%
Suceava264,5%
Vrancea254,4%
Hunedoara244,2%
Brașov234,0%
Dolj234,0%
Toate (41)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bihor213,7%
Mureș183,1%
Timiș183,1%
Maramureș173,0%
București152,6%
Neamț142,4%
Brăila132,3%
Caraș-Severin132,3%
Galați122,1%
Gorj122,1%
Alba111,9%
Arad111,9%
Sălaj111,9%
Buzău101,7%
Mehedinți101,7%
Sibiu101,7%
Vaslui101,7%
Bistrița-Năsăud91,6%
Botoșani91,6%
Olt91,6%
Constanța81,4%
Dâmbovița81,4%
Harghita81,4%
Ilfov81,4%
Satu Mare71,2%
Vâlcea71,2%
Covasna50,9%
Giurgiu40,7%
Ialomița40,7%
Teleorman20,3%
Călărași10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare57299,7%
Noi20,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină43776,1%
Benzină9817,1%
Hibrid386,6%
GPL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică54394,6%
Companie315,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)50387,6%
Break7112,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW48183,8%
110-149 kW9316,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc10418,1%
1400-1599 cmc41472,1%
1600-1999 cmc569,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare770,0%
Export330,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.