Înmatriculări NISSAN QASHQAI, martie 2026

Noi263+1215,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare721+16,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri50

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 18 noinov 24: 579 rulate, prima înmatricularedec 24: 17 noidec 24: 560 rulate, prima înmatriculareian 25: 34 noiian 25: 513 rulate, prima înmatricularefeb 25: 18 noifeb 25: 629 rulate, prima înmatricularemar 25: 20 noimar 25: 617 rulate, prima înmatriculareapr 25: 29 noiapr 25: 679 rulate, prima înmatricularemai 25: 18 noimai 25: 704 rulate, prima înmatriculareiun 25: 14 noiiun 25: 681 rulate, prima înmatriculareiul 25: 10 noiiul 25: 745 rulate, prima înmatriculareaug 25: 6 noiaug 25: 577 rulate, prima înmatricularesep 25: 25 noisep 25: 669 rulate, prima înmatriculareoct 25: 173 noioct 25: 774 rulate, prima înmatricularenov 25: 100 noinov 25: 603 rulate, prima înmatricularedec 25: 174 noidec 25: 600 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 noiian 26: 536 rulate, prima înmatricularefeb 26: 59 noifeb 26: 695 rulate, prima înmatricularemar 26: 263 noimar 26: 721 rulate, prima înmatriculareapr 26: 50 noiapr 26: 604 rulate, prima înmatricularemai 26: 22 noimai 26: 655 rulate, prima înmatriculareiun 26: 300 noiiun 26: 639 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 629 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2 noiaug 26: 572 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 627 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2418579
dec 2417560
ian 2534513
feb 2518629
mar 2520617
apr 2529679
mai 2518704
iun 2514681
iul 2510745
aug 256577
sep 2525669
oct 25173774
nov 25100603
dec 25174600
ian 2621536
feb 2659695
mar 26263721
apr 2650604
mai 2622655
iun 26300639
iul 261629
aug 262572
sep 261626
oct 260627

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01002003002007: 8 rulate, prima înmatriculare2008: 20 rulate, prima înmatriculare2009: 19 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 65 rulate, prima înmatriculare2012: 60 rulate, prima înmatriculare2013: 47 rulate, prima înmatriculare2014: 118 rulate, prima înmatriculare2015: 77 rulate, prima înmatriculare2016: 70 rulate, prima înmatriculare2017: 62 rulate, prima înmatriculare2018: 41 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 41 rulate, prima înmatriculare2020: 18 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 16 rulate, prima înmatriculare2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 262 noi2007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200708
2008020
2009019
2010040
2011065
2012060
2013047
20140118
2015077
2016070
2017062
2018041
2019141
2020018
2021010
2022016
202308
202401
20252620

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV984100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Cluj15916,2%
București9910,1%
Constanța545,5%
Argeș373,8%
Suceava333,4%
Timiș303,0%
Maramureș282,8%
Bacău272,7%
Bihor252,5%
Botoșani242,4%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dâmbovița242,4%
Hunedoara242,4%
Dolj232,3%
Iași232,3%
Prahova232,3%
Brașov222,2%
Buzău222,2%
Mureș202,0%
Neamț202,0%
Alba191,9%
Arad181,8%
Covasna171,7%
Galați171,7%
Vrancea171,7%
Gorj161,6%
Olt151,5%
Harghita141,4%
Sibiu141,4%
Ilfov131,3%
Vâlcea131,3%
Brăila121,2%
Sălaj121,2%
Bistrița-Năsăud111,1%
Mehedinți111,1%
Vaslui101,0%
Caraș-Severin90,9%
Tulcea70,7%
Ialomița60,6%
Satu Mare60,6%
Teleorman60,6%
Călărași30,3%
Giurgiu10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare72173,3%
Noi26326,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină55656,5%
Hibrid29530,0%
Benzină13313,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică69270,3%
Companie29229,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)89090,4%
Break949,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW61762,7%
110-149 kW36737,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc33834,3%
1400-1599 cmc56657,5%
1600-1999 cmc808,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export4794,0%
Dezmembrare36,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.