Înmatriculări MINI, ianuarie 2026

Noi13-59,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare85-24,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări203-0,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri9

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 30 noinov 24: 113 rulate, prima înmatricularedec 24: 32 noidec 24: 122 rulate, prima înmatriculareian 25: 32 noiian 25: 112 rulate, prima înmatricularefeb 25: 33 noifeb 25: 104 rulate, prima înmatricularemar 25: 32 noimar 25: 102 rulate, prima înmatriculareapr 25: 33 noiapr 25: 118 rulate, prima înmatricularemai 25: 32 noimai 25: 112 rulate, prima înmatriculareiun 25: 24 noiiun 25: 116 rulate, prima înmatriculareiul 25: 30 noiiul 25: 125 rulate, prima înmatriculareaug 25: 20 noiaug 25: 81 rulate, prima înmatricularesep 25: 33 noisep 25: 113 rulate, prima înmatriculareoct 25: 26 noioct 25: 135 rulate, prima înmatricularenov 25: 15 noinov 25: 127 rulate, prima înmatricularedec 25: 7 noidec 25: 127 rulate, prima înmatriculareian 26: 13 noiian 26: 85 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 noifeb 26: 119 rulate, prima înmatricularemar 26: 21 noimar 26: 121 rulate, prima înmatriculareapr 26: 24 noiapr 26: 103 rulate, prima înmatricularemai 26: 17 noimai 26: 90 rulate, prima înmatriculareiun 26: 35 noiiun 26: 93 rulate, prima înmatriculareiul 26: 34 noiiul 26: 135 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 110 rulate, prima înmatricularesep 26: 19 noisep 26: 105 rulate, prima înmatriculareoct 26: 29 noioct 26: 97 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2430113
dec 2432122
ian 2532112
feb 2533104
mar 2532102
apr 2533118
mai 2532112
iun 2524116
iul 2530125
aug 252081
sep 2533113
oct 2526135
nov 2515127
dec 257127
ian 261385
feb 2618119
mar 2621121
apr 2624103
mai 261790
iun 263593
iul 2634135
aug 2626110
sep 2619105
oct 262997

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 8 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 6 rulate, prima înmatriculare2010: 5 rulate, prima înmatriculare2011: 8 rulate, prima înmatriculare2012: 8 rulate, prima înmatriculare2013: 7 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 12 noi2001200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200101
200202
200306
200404
200503
200602
200708
200801
200906
201005
201108
201208
201307
201404
201503
201603
201702
201802
201903
202002
202101
202202
202301
202411
2025120

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
COOPER3939,8%
COUNTRYMAN1919,4%
MINI1515,3%
ONE1414,3%
CLUBMAN66,1%
JOHN COOPER WORKS33,1%
CONTRYMAN COOPER D11,0%
MINICOOPER11,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)7172,4%
SUV1919,4%
Compacte (C)66,1%
Neclasificate22,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București2020,4%
Dolj66,1%
Bacău55,1%
Bihor55,1%
Timiș55,1%
Argeș44,1%
Constanța44,1%
Hunedoara44,1%
Mureș44,1%
Caraș-Severin33,1%
Toate (31)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Maramureș33,1%
Prahova33,1%
Sălaj33,1%
Sibiu33,1%
Vâlcea33,1%
Brăila22,0%
Brașov22,0%
Cluj22,0%
Dâmbovița22,0%
Neamț22,0%
Suceava22,0%
Vrancea22,0%
Arad11,0%
Călărași11,0%
Harghita11,0%
Iași11,0%
Ilfov11,0%
Olt11,0%
Satu Mare11,0%
Teleorman11,0%
Tulcea11,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare8586,7%
Noi1313,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină6263,3%
Motorină3030,6%
Hibrid44,1%
Electric22,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică7374,5%
Companie2525,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon4748,0%
Break4141,8%
Cabriolet77,1%
Cupeu33,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1919,4%
75-109 kW4849,0%
110-149 kW2222,4%
150-219 kW77,1%
Necompletat22,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc44,1%
1400-1599 cmc6768,4%
1600-1999 cmc2525,5%
Necompletat22,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București5024,6%
Ilfov209,9%
Constanța188,9%
Timiș115,4%
Cluj104,9%
Brașov83,9%
Argeș63,0%
Dâmbovița63,0%
Dolj63,0%
Suceava52,5%
Toate (35)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Bihor42,0%
Covasna42,0%
Iași42,0%
Mureș42,0%
Neamț42,0%
Prahova42,0%
Vâlcea42,0%
Vrancea42,0%
Bacău31,5%
Botoșani31,5%
Harghita31,5%
Maramureș31,5%
Olt31,5%
Satu Mare31,5%
Arad21,0%
Ialomița21,0%
Alba10,5%
Brăila10,5%
Buzău10,5%
Călărași10,5%
Caraș-Severin10,5%
Gorj10,5%
Hunedoara10,5%
Sibiu10,5%
Vaslui10,5%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export555,6%
Dezmembrare444,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.