Înmatriculări MINI, martie 2024

Noi17-39,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare97-6,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări238-2,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri15

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 30 noinov 24: 113 rulate, prima înmatricularedec 24: 32 noidec 24: 122 rulate, prima înmatriculareian 25: 32 noiian 25: 112 rulate, prima înmatricularefeb 25: 33 noifeb 25: 104 rulate, prima înmatricularemar 25: 32 noimar 25: 102 rulate, prima înmatriculareapr 25: 33 noiapr 25: 118 rulate, prima înmatricularemai 25: 32 noimai 25: 112 rulate, prima înmatriculareiun 25: 24 noiiun 25: 116 rulate, prima înmatriculareiul 25: 30 noiiul 25: 125 rulate, prima înmatriculareaug 25: 20 noiaug 25: 81 rulate, prima înmatricularesep 25: 33 noisep 25: 113 rulate, prima înmatriculareoct 25: 26 noioct 25: 135 rulate, prima înmatricularenov 25: 15 noinov 25: 127 rulate, prima înmatricularedec 25: 7 noidec 25: 127 rulate, prima înmatriculareian 26: 13 noiian 26: 85 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 noifeb 26: 119 rulate, prima înmatricularemar 26: 21 noimar 26: 121 rulate, prima înmatriculareapr 26: 24 noiapr 26: 103 rulate, prima înmatricularemai 26: 17 noimai 26: 90 rulate, prima înmatriculareiun 26: 35 noiiun 26: 93 rulate, prima înmatriculareiul 26: 34 noiiul 26: 135 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 110 rulate, prima înmatricularesep 26: 19 noisep 26: 105 rulate, prima înmatriculareoct 26: 29 noioct 26: 97 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2430113
dec 2432122
ian 2532112
feb 2533104
mar 2532102
apr 2533118
mai 2532112
iun 2524116
iul 2530125
aug 252081
sep 2533113
oct 2526135
nov 2515127
dec 257127
ian 261385
feb 2618119
mar 2621121
apr 2624103
mai 261790
iun 263593
iul 2634135
aug 2626110
sep 2619105
oct 262997

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 5 rulate, prima înmatriculare2008: 5 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 5 rulate, prima înmatriculare2011: 7 rulate, prima înmatriculare2012: 4 rulate, prima înmatriculare2013: 7 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 10 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 7 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare20022003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200201
200307
200403
200506
200603
200705
200805
200903
201005
201107
201204
201307
201403
201503
201603
201702
201803
201901
2020010
202103
202209
2023103
202471

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
COOPER5346,5%
COUNTRYMAN1815,8%
ONE1614,0%
CLUBMAN108,8%
JOHN COOPER WORKS87,0%
MINI87,0%
Model necompletat10,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)8574,6%
SUV1815,8%
Compacte (C)108,8%
Neclasificate10,9%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București3833,3%
Ilfov76,1%
Prahova76,1%
Cluj54,4%
Timiș54,4%
Constanța43,5%
Sibiu43,5%
Suceava43,5%
Arad32,6%
Bihor32,6%
Toate (31)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Covasna32,6%
Sălaj32,6%
Satu Mare32,6%
Vaslui32,6%
Alba21,8%
Argeș21,8%
Bistrița-Năsăud21,8%
Dolj21,8%
Maramureș21,8%
Brașov10,9%
Călărași10,9%
Caraș-Severin10,9%
Dâmbovița10,9%
Giurgiu10,9%
Gorj10,9%
Mehedinți10,9%
Mureș10,9%
Neamț10,9%
Olt10,9%
Vâlcea10,9%
Vrancea10,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare9785,1%
Noi1714,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină7666,7%
Motorină3026,3%
Hibrid54,4%
Electric32,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică7061,4%
Companie4438,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon5346,5%
Break5144,7%
Cabriolet87,0%
Cupeu21,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1815,8%
75-109 kW6254,4%
110-149 kW1916,7%
150-219 kW87,0%
220 kW și peste43,5%
Necompletat32,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc87,0%
1400-1599 cmc7364,0%
1600-1999 cmc3026,3%
Necompletat32,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București5322,3%
Ilfov166,7%
Prahova135,5%
Constanța114,6%
Brașov104,2%
Timiș93,8%
Cluj83,4%
Dolj83,4%
Suceava83,4%
Bihor72,9%
Toate (41)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Dâmbovița72,9%
Galați72,9%
Maramureș72,9%
Mureș72,9%
Sibiu72,9%
Arad52,1%
Bacău52,1%
Olt52,1%
Vâlcea52,1%
Argeș41,7%
Alba31,3%
Buzău31,3%
Giurgiu31,3%
Satu Mare31,3%
Bistrița-Năsăud20,8%
Brăila20,8%
Gorj20,8%
Hunedoara20,8%
Ialomița20,8%
Iași20,8%
Teleorman20,8%
Călărași10,4%
Caraș-Severin10,4%
Covasna10,4%
Harghita10,4%
Mehedinți10,4%
Neamț10,4%
Sălaj10,4%
Tulcea10,4%
Vaslui10,4%
Vrancea10,4%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1066,7%
Export426,7%
Înmatriculat pentru export16,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.