Înmatriculări MAZDA, martie 2024

Noi160-38,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare349-18,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări596-11,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri157

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 150 noinov 24: 311 rulate, prima înmatricularedec 24: 150 noidec 24: 340 rulate, prima înmatriculareian 25: 151 noiian 25: 326 rulate, prima înmatricularefeb 25: 160 noifeb 25: 384 rulate, prima înmatricularemar 25: 193 noimar 25: 410 rulate, prima înmatriculareapr 25: 205 noiapr 25: 404 rulate, prima înmatricularemai 25: 182 noimai 25: 361 rulate, prima înmatriculareiun 25: 148 noiiun 25: 373 rulate, prima înmatriculareiul 25: 216 noiiul 25: 414 rulate, prima înmatriculareaug 25: 288 noiaug 25: 355 rulate, prima înmatricularesep 25: 119 noisep 25: 353 rulate, prima înmatriculareoct 25: 137 noioct 25: 371 rulate, prima înmatricularenov 25: 190 noinov 25: 360 rulate, prima înmatricularedec 25: 218 noidec 25: 309 rulate, prima înmatriculareian 26: 121 noiian 26: 280 rulate, prima înmatricularefeb 26: 145 noifeb 26: 319 rulate, prima înmatricularemar 26: 202 noimar 26: 330 rulate, prima înmatriculareapr 26: 260 noiapr 26: 265 rulate, prima înmatricularemai 26: 310 noimai 26: 236 rulate, prima înmatriculareiun 26: 576 noiiun 26: 274 rulate, prima înmatriculareiul 26: 136 noiiul 26: 253 rulate, prima înmatriculareaug 26: 86 noiaug 26: 240 rulate, prima înmatricularesep 26: 164 noisep 26: 257 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 237 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24150311
dec 24150340
ian 25151326
feb 25160384
mar 25193410
apr 25205404
mai 25182361
iun 25148373
iul 25216414
aug 25288355
sep 25119353
oct 25137371
nov 25190360
dec 25218309
ian 26121280
feb 26145319
mar 26202330
apr 26260265
mai 26310236
iun 26576274
iul 26136253
aug 2686240
sep 26164257
oct 26236237

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 1999: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 18 rulate, prima înmatriculare2008: 38 rulate, prima înmatriculare2009: 23 rulate, prima înmatriculare2010: 25 rulate, prima înmatriculare2011: 16 rulate, prima înmatriculare2012: 14 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 30 rulate, prima înmatriculare2015: 20 rulate, prima înmatriculare2016: 16 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 158 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199903
199902
200001
200102
200203
200305
2004010
2005013
2006022
2007018
2008038
2009023
2010025
2011016
2012014
2013031
2014030
2015020
2016016
2017013
2018012
2019016
202007
202102
202225
20231582

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CX-513927,3%
313125,7%
67113,9%
2346,7%
5316,1%
CX-30295,7%
CX-3203,9%
CX-60183,5%
MX-5152,9%
CX-791,8%
Toate (17)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MX-3051,0%
DEMIO20,4%
MPV10,2%
MX610,2%
Model necompletat10,2%
PREMACY10,2%
RX-810,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22043,2%
Compacte (C)13125,7%
Medii (D)7113,9%
Mici (B)367,1%
Monovolume (MPV)336,5%
Sport163,1%
Neclasificate20,4%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București12324,2%
Timiș387,5%
Iași265,1%
Cluj244,7%
Arad183,5%
Bihor163,1%
Constanța152,9%
Hunedoara152,9%
Alba132,6%
Brașov132,6%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Ilfov132,6%
Dolj122,4%
Sibiu122,4%
Prahova112,2%
Suceava112,2%
Mureș102,0%
Argeș91,8%
Sălaj91,8%
Galați81,6%
Maramureș81,6%
Caraș-Severin71,4%
Neamț71,4%
Satu Mare71,4%
Bacău61,2%
Bistrița-Năsăud61,2%
Brăila61,2%
Buzău61,2%
Mehedinți61,2%
Olt61,2%
Călărași51,0%
Dâmbovița51,0%
Teleorman51,0%
Botoșani40,8%
Gorj40,8%
Harghita40,8%
Vaslui40,8%
Vâlcea40,8%
Vrancea40,8%
Covasna30,6%
Giurgiu30,6%
Tulcea20,4%
Ialomița10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare34968,6%
Noi16031,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină17935,2%
Benzină17033,4%
Hibrid15530,5%
Electric40,8%
GPL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică38976,4%
Companie12023,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break25750,5%
Berlină cu hayon14127,7%
Berlină6312,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)326,3%
Cabriolet152,9%
Cupeu10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW458,8%
75-109 kW19037,3%
110-149 kW26652,3%
150-219 kW40,8%
Necompletat40,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc275,3%
1400-1599 cmc10320,2%
1600-1999 cmc21341,8%
2000-2999 cmc15931,2%
3000 cmc și peste30,6%
Necompletat40,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București10918,3%
Cluj396,5%
Iași305,0%
Timiș305,0%
Brașov244,0%
Bihor213,5%
Prahova213,5%
Constanța203,4%
Ilfov203,4%
Maramureș172,9%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău162,7%
Dolj142,3%
Satu Mare132,2%
Arad122,0%
Argeș122,0%
Alba111,8%
Botoșani111,8%
Caraș-Severin101,7%
Galați101,7%
Mureș101,7%
Olt101,7%
Sibiu101,7%
Buzău91,5%
Harghita91,5%
Suceava91,5%
Dâmbovița81,3%
Ialomița81,3%
Vaslui81,3%
Vrancea81,3%
Călărași71,2%
Hunedoara71,2%
Neamț71,2%
Teleorman71,2%
Bistrița-Năsăud61,0%
Sălaj61,0%
Vâlcea61,0%
Brăila50,8%
Giurgiu40,7%
Gorj40,7%
Covasna30,5%
Mehedinți30,5%
Tulcea20,3%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare15196,2%
Export63,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.