Înmatriculări KIA, martie 2026

Noi259-22,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare506+24,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări609-0,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri149

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 321 noinov 24: 384 rulate, prima înmatricularedec 24: 445 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 212 noiian 25: 339 rulate, prima înmatricularefeb 25: 196 noifeb 25: 411 rulate, prima înmatricularemar 25: 334 noimar 25: 405 rulate, prima înmatriculareapr 25: 318 noiapr 25: 416 rulate, prima înmatricularemai 25: 210 noimai 25: 457 rulate, prima înmatriculareiun 25: 194 noiiun 25: 436 rulate, prima înmatriculareiul 25: 379 noiiul 25: 445 rulate, prima înmatriculareaug 25: 416 noiaug 25: 412 rulate, prima înmatricularesep 25: 271 noisep 25: 443 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 501 rulate, prima înmatricularenov 25: 181 noinov 25: 430 rulate, prima înmatricularedec 25: 243 noidec 25: 418 rulate, prima înmatriculareian 26: 143 noiian 26: 369 rulate, prima înmatricularefeb 26: 130 noifeb 26: 472 rulate, prima înmatricularemar 26: 259 noimar 26: 506 rulate, prima înmatriculareapr 26: 201 noiapr 26: 486 rulate, prima înmatricularemai 26: 344 noimai 26: 414 rulate, prima înmatriculareiun 26: 581 noiiun 26: 435 rulate, prima înmatriculareiul 26: 114 noiiul 26: 450 rulate, prima înmatriculareaug 26: 88 noiaug 26: 387 rulate, prima înmatricularesep 26: 126 noisep 26: 428 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 424 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24321384
dec 24445395
ian 25212339
feb 25196411
mar 25334405
apr 25318416
mai 25210457
iun 25194436
iul 25379445
aug 25416412
sep 25271443
oct 25240501
nov 25181430
dec 25243418
ian 26143369
feb 26130472
mar 26259506
apr 26201486
mai 26344414
iun 26581435
iul 26114450
aug 2688387
sep 26126428
oct 26168424

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001502002004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 7 rulate, prima înmatriculare2007: 7 rulate, prima înmatriculare2008: 14 rulate, prima înmatriculare2009: 10 rulate, prima înmatriculare2010: 14 rulate, prima înmatriculare2011: 24 rulate, prima înmatriculare2012: 45 rulate, prima înmatriculare2013: 32 rulate, prima înmatriculare2014: 29 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 44 rulate, prima înmatriculare2017: 43 rulate, prima înmatriculare2018: 29 rulate, prima înmatriculare2019: 23 rulate, prima înmatriculare2020: 30 rulate, prima înmatriculare2021: 27 rulate, prima înmatriculare2022: 67 rulate, prima înmatriculare2023: 12 rulate, prima înmatriculare2024: 9 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 181 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare2026: 69 noi20042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023202420252026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200404
2005010
200607
200707
2008014
2009010
2010014
2011024
2012045
2013032
2014029
2015029
2016044
2017043
2018029
2019023
2020030
2021027
2022067
2023012
202493
20251813
2026690

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SPORTAGE42555,6%
CEED9612,5%
XCEED658,5%
NIRO496,4%
SORENTO395,1%
RIO212,7%
STONIC121,6%
PICANTO111,4%
SOUL91,2%
OPTIMA81,0%
Toate (22)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VENGA60,8%
Model necompletat50,7%
CARENS40,5%
EV630,4%
PROCEED30,4%
CARNIVAL20,3%
CERATO20,3%
CEE?D10,1%
EV310,1%
K510,1%
KM, SPORTAGE10,1%
MAGENTIS10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV60378,8%
Compacte (C)10113,2%
Mici (B)212,7%
Monovolume (MPV)121,6%
Mini (A)111,4%
Medii (D)91,2%
Neclasificate81,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București23731,0%
Iași425,5%
Brașov334,3%
Ilfov334,3%
Cluj293,8%
Bihor182,4%
Arad172,2%
Galați172,2%
Hunedoara172,2%
Maramureș172,2%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova172,2%
Suceava172,2%
Argeș162,1%
Timiș162,1%
Bacău152,0%
Botoșani152,0%
Constanța141,8%
Dolj131,7%
Neamț131,7%
Sibiu131,7%
Dâmbovița121,6%
Alba111,4%
Buzău111,4%
Vaslui111,4%
Gorj101,3%
Mureș101,3%
Vrancea101,3%
Bistrița-Năsăud91,2%
Harghita81,0%
Olt81,0%
Vâlcea81,0%
Brăila60,8%
Giurgiu60,8%
Caraș-Severin50,7%
Satu Mare50,7%
Ialomița40,5%
Mehedinți40,5%
Sălaj40,5%
Teleorman40,5%
Tulcea40,5%
Călărași30,4%
Covasna30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare50666,1%
Noi25933,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină29839,0%
Motorină25933,9%
Hibrid19024,8%
Electric182,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică52168,1%
Companie24431,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)53670,1%
Break11915,6%
Berlină cu hayon10213,3%
Berlină81,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW759,8%
75-109 kW33243,4%
110-149 kW34044,4%
150-219 kW10,1%
Necompletat172,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc172,2%
1000-1399 cmc567,3%
1400-1599 cmc48363,1%
1600-1999 cmc15920,8%
2000-2999 cmc324,2%
Necompletat182,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București13321,8%
Ilfov345,6%
Timiș294,8%
Brașov274,4%
Constanța254,1%
Prahova223,6%
Cluj203,3%
Argeș193,1%
Arad183,0%
Galați183,0%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Buzău172,8%
Iași162,6%
Bacău142,3%
Bihor142,3%
Maramureș132,1%
Sibiu132,1%
Dolj122,0%
Vaslui101,6%
Alba91,5%
Harghita91,5%
Hunedoara91,5%
Teleorman91,5%
Vâlcea91,5%
Călărași81,3%
Covasna81,3%
Dâmbovița81,3%
Giurgiu81,3%
Botoșani71,1%
Gorj71,1%
Neamț71,1%
Suceava71,1%
Ialomița61,0%
Mureș61,0%
Satu Mare61,0%
Vrancea61,0%
Bistrița-Năsăud50,8%
Tulcea50,8%
Brăila40,7%
Mehedinți40,7%
Sălaj40,7%
Olt30,5%
Caraș-Severin10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Înmatriculat pentru export11577,2%
Dezmembrare1912,8%
Export1510,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.