Noi 45 +104,5% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 86 +10,3% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 179 -7,3% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 14 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 250 nov 24: 77 noi nov 24: 83 rulate, prima înmatriculare dec 24: 77 noi dec 24: 100 rulate, prima înmatriculare ian 25: 117 noi ian 25: 78 rulate, prima înmatriculare feb 25: 99 noi feb 25: 87 rulate, prima înmatriculare mar 25: 61 noi mar 25: 121 rulate, prima înmatriculare apr 25: 67 noi apr 25: 111 rulate, prima înmatriculare mai 25: 35 noi mai 25: 99 rulate, prima înmatriculare iun 25: 49 noi iun 25: 88 rulate, prima înmatriculare iul 25: 113 noi iul 25: 118 rulate, prima înmatriculare aug 25: 30 noi aug 25: 84 rulate, prima înmatriculare sep 25: 21 noi sep 25: 109 rulate, prima înmatriculare oct 25: 35 noi oct 25: 113 rulate, prima înmatriculare nov 25: 47 noi nov 25: 77 rulate, prima înmatriculare dec 25: 86 noi dec 25: 63 rulate, prima înmatriculare ian 26: 18 noi ian 26: 86 rulate, prima înmatriculare feb 26: 10 noi feb 26: 111 rulate, prima înmatriculare mar 26: 13 noi mar 26: 99 rulate, prima înmatriculare apr 26: 16 noi apr 26: 88 rulate, prima înmatriculare mai 26: 9 noi mai 26: 90 rulate, prima înmatriculare iun 26: 23 noi iun 26: 65 rulate, prima înmatriculare iul 26: 8 noi iul 26: 83 rulate, prima înmatriculare aug 26: 32 noi aug 26: 86 rulate, prima înmatriculare sep 26: 7 noi sep 26: 73 rulate, prima înmatriculare oct 26: 7 noi oct 26: 71 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 77 83 dec 24 77 100 ian 25 117 78 feb 25 99 87 mar 25 61 121 apr 25 67 111 mai 25 35 99 iun 25 49 88 iul 25 113 118 aug 25 30 84 sep 25 21 109 oct 25 35 113 nov 25 47 77 dec 25 86 63 ian 26 18 86 feb 26 10 111 mar 26 13 99 apr 26 16 88 mai 26 9 90 iun 26 23 65 iul 26 8 83 aug 26 32 86 sep 26 7 73 oct 26 7 71
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 10 20 30 40 < 1999: 9 rulate, prima înmatriculare 1999: 1 rulate, prima înmatriculare 2000: 5 rulate, prima înmatriculare 2001: 1 rulate, prima înmatriculare 2002: 2 rulate, prima înmatriculare 2003: 6 rulate, prima înmatriculare 2004: 6 rulate, prima înmatriculare 2006: 4 rulate, prima înmatriculare 2007: 8 rulate, prima înmatriculare 2008: 2 rulate, prima înmatriculare 2009: 2 rulate, prima înmatriculare 2011: 5 rulate, prima înmatriculare 2012: 4 rulate, prima înmatriculare 2013: 4 rulate, prima înmatriculare 2014: 2 rulate, prima înmatriculare 2015: 7 rulate, prima înmatriculare 2016: 1 rulate, prima înmatriculare 2018: 8 rulate, prima înmatriculare 2019: 4 rulate, prima înmatriculare 2020: 1 rulate, prima înmatriculare 2021: 4 rulate, prima înmatriculare 2022: 8 noi 2023: 37 noi < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 9 1999 0 1 2000 0 5 2001 0 1 2002 0 2 2003 0 6 2004 0 6 2005 0 0 2006 0 4 2007 0 8 2008 0 2 2009 0 2 2010 0 0 2011 0 5 2012 0 4 2013 0 4 2014 0 2 2015 0 7 2016 0 1 2017 0 0 2018 0 8 2019 0 4 2020 0 1 2021 0 4 2022 8 0 2023 37 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă COMPASS 49 37,4% GRAND CHEROKEE 28 21,4% CHEROKEE 18 13,7% WRANGLER 14 10,7% RENEGADE 10 7,6% PATRIOT 3 2,3% AVENGER 2 1,5% COMMANDER 2 1,5% Model necompletat 2 1,5% COMPAS 1 0,8%
Toate (12) Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 126 96,2% Neclasificate 5 3,8%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 38 29,0% Cluj 11 8,4% Mureș 5 3,8% Sibiu 5 3,8% Bihor 4 3,1% Bistrița-Năsăud 4 3,1% Brașov 4 3,1% Dolj 4 3,1% Neamț 4 3,1% Prahova 4 3,1%
Toate (36) Județe: valoare, vehicule, cotă Timiș 4 3,1% Alba 3 2,3% Argeș 3 2,3% Harghita 3 2,3% Iași 3 2,3% Maramureș 3 2,3% Bacău 2 1,5% Botoșani 2 1,5% Covasna 2 1,5% Giurgiu 2 1,5% Hunedoara 2 1,5% Olt 2 1,5% Sălaj 2 1,5% Suceava 2 1,5% Vâlcea 2 1,5% Arad 1 0,8% Brăila 1 0,8% Buzău 1 0,8% Călărași 1 0,8% Caraș-Severin 1 0,8% Constanța 1 0,8% Dâmbovița 1 0,8% Ilfov 1 0,8% Tulcea 1 0,8% Vaslui 1 0,8% Vrancea 1 0,8%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 86 65,6% Noi 45 34,4%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 68 51,9% Hibrid 44 33,6% Benzină 17 13,0% Electric 2 1,5%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 79 60,3% Companie 51 38,9% Misiune diplomatică 1 0,8%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 94 71,8% Break 31 23,7% Cabriolet 6 4,6%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 1 0,8% 75-109 kW 67 51,1% 110-149 kW 32 24,4% 150-219 kW 29 22,1% Necompletat 2 1,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 1 0,8% 1000-1399 cmc 4 3,1% 1400-1599 cmc 36 27,5% 1600-1999 cmc 26 19,8% 2000-2999 cmc 51 38,9% 3000 cmc și peste 11 8,4% Necompletat 2 1,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.