Noi 377 -19,4% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.535 -14,5% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.963 -13,2% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 2.226 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 nov 24: 514 noi nov 24: 1.523 rulate, prima înmatriculare dec 24: 518 noi dec 24: 1.500 rulate, prima înmatriculare ian 25: 460 noi ian 25: 1.371 rulate, prima înmatriculare feb 25: 615 noi feb 25: 1.614 rulate, prima înmatriculare mar 25: 507 noi mar 25: 1.797 rulate, prima înmatriculare apr 25: 486 noi apr 25: 1.711 rulate, prima înmatriculare mai 25: 523 noi mai 25: 1.632 rulate, prima înmatriculare iun 25: 472 noi iun 25: 1.606 rulate, prima înmatriculare iul 25: 724 noi iul 25: 1.826 rulate, prima înmatriculare aug 25: 762 noi aug 25: 1.504 rulate, prima înmatriculare sep 25: 585 noi sep 25: 1.601 rulate, prima înmatriculare oct 25: 714 noi oct 25: 1.777 rulate, prima înmatriculare nov 25: 664 noi nov 25: 1.566 rulate, prima înmatriculare dec 25: 833 noi dec 25: 1.454 rulate, prima înmatriculare ian 26: 376 noi ian 26: 1.217 rulate, prima înmatriculare feb 26: 427 noi feb 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare mar 26: 399 noi mar 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare apr 26: 384 noi apr 26: 1.280 rulate, prima înmatriculare mai 26: 479 noi mai 26: 1.251 rulate, prima înmatriculare iun 26: 632 noi iun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculare iul 26: 413 noi iul 26: 1.386 rulate, prima înmatriculare aug 26: 347 noi aug 26: 1.164 rulate, prima înmatriculare sep 26: 349 noi sep 26: 1.293 rulate, prima înmatriculare oct 26: 557 noi oct 26: 1.277 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 514 1.523 dec 24 518 1.500 ian 25 460 1.371 feb 25 615 1.614 mar 25 507 1.797 apr 25 486 1.711 mai 25 523 1.632 iun 25 472 1.606 iul 25 724 1.826 aug 25 762 1.504 sep 25 585 1.601 oct 25 714 1.777 nov 25 664 1.566 dec 25 833 1.454 ian 26 376 1.217 feb 26 427 1.501 mar 26 399 1.501 apr 26 384 1.280 mai 26 479 1.251 iun 26 632 1.235 iul 26 413 1.386 aug 26 347 1.164 sep 26 349 1.293 oct 26 557 1.277
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 250 < 2000: 12 rulate, prima înmatriculare 2000: 4 rulate, prima înmatriculare 2001: 7 rulate, prima înmatriculare 2002: 22 rulate, prima înmatriculare 2003: 26 rulate, prima înmatriculare 2004: 39 rulate, prima înmatriculare 2005: 71 rulate, prima înmatriculare 2006: 71 rulate, prima înmatriculare 2007: 82 rulate, prima înmatriculare 2008: 111 rulate, prima înmatriculare 2009: 97 rulate, prima înmatriculare 2010: 1 noi 2010: 148 rulate, prima înmatriculare 2011: 147 rulate, prima înmatriculare 2012: 105 rulate, prima înmatriculare 2013: 104 rulate, prima înmatriculare 2014: 80 rulate, prima înmatriculare 2015: 93 rulate, prima înmatriculare 2016: 56 rulate, prima înmatriculare 2017: 64 rulate, prima înmatriculare 2018: 68 rulate, prima înmatriculare 2019: 72 rulate, prima înmatriculare 2020: 34 rulate, prima înmatriculare 2021: 15 rulate, prima înmatriculare 2022: 28 noi 2022: 7 rulate, prima înmatriculare 2023: 247 noi 2024: 101 noi < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 12 2000 0 4 2001 0 7 2002 0 22 2003 0 26 2004 0 39 2005 0 71 2006 0 71 2007 0 82 2008 0 111 2009 0 97 2010 1 148 2011 0 147 2012 0 105 2013 0 104 2014 0 80 2015 0 93 2016 0 56 2017 0 64 2018 0 68 2019 0 72 2020 0 34 2021 0 15 2022 28 7 2023 247 0 2024 101 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă FOCUS 664 34,7% KUGA 317 16,6% FIESTA 197 10,3% MONDEO 174 9,1% PUMA 105 5,5% C-MAX 78 4,1% GALAXY 76 4,0% TRANSIT 59 3,1% S-MAX 44 2,3% ECOSPORT 25 1,3%
Toate (33) Modele: valoare, vehicule, cotă TOURNEO CONNECT 24 1,3% TRANSIT CUSTOM 22 1,2% FUSION 17 0,9% EDGE 13 0,7% KA 13 0,7% TOURNEO CUSTOM 13 0,7% TOURNEO COURIER 10 0,5% GRAND C-MAX 9 0,5% Model necompletat 9 0,5% B-MAX 8 0,4% MUSTANG 8 0,4% BRONCO 5 0,3% MUSTANG MACH-E 5 0,3% TRANSIT/TOURNEO 4 0,2% KA+ 2 0,1% MAVERICK 2 0,1% STREET KA 2 0,1% TRANSIT CONNECT 2 0,1% ESCAPE 1 0,1% EXPLORER 1 0,1% PROBE 1 0,1% SIERRA 1 0,1% TOURNEO 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 664 34,7% SUV 473 24,7% Monovolume (MPV) 263 13,8% Mici (B) 214 11,2% Medii (D) 174 9,1% Utilitare 87 4,6% Mini (A) 17 0,9% Neclasificate 11 0,6% Sport 9 0,5%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 334 17,5% Cluj 109 5,7% Timiș 88 4,6% Prahova 78 4,1% Bihor 76 4,0% Dolj 64 3,3% Iași 59 3,1% Bacău 56 2,9% Suceava 56 2,9% Brașov 53 2,8%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Ilfov 52 2,7% Maramureș 52 2,7% Galați 51 2,7% Satu Mare 44 2,3% Sibiu 42 2,2% Hunedoara 41 2,1% Arad 39 2,0% Argeș 38 2,0% Mureș 38 2,0% Neamț 37 1,9% Harghita 34 1,8% Constanța 32 1,7% Vrancea 32 1,7% Dâmbovița 31 1,6% Bistrița-Năsăud 30 1,6% Buzău 30 1,6% Vâlcea 30 1,6% Caraș-Severin 29 1,5% Alba 27 1,4% Gorj 26 1,4% Covasna 24 1,3% Giurgiu 24 1,3% Sălaj 24 1,3% Ialomița 19 1,0% Botoșani 17 0,9% Brăila 17 0,9% Vaslui 17 0,9% Mehedinți 16 0,8% Olt 16 0,8% Călărași 10 0,5% Teleorman 10 0,5% Tulcea 10 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.535 80,3% Noi 377 19,7%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.143 59,8% Benzină 459 24,0% Hibrid 299 15,6% GPL 6 0,3% Electric 5 0,3%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.428 74,7% Companie 484 25,3%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 766 40,1% Berlină cu hayon 540 28,2% Break 536 28,0% Berlină 49 2,6% Cupeu 12 0,6% Cabriolet 9 0,5%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 477 24,9% 75-109 kW 1.023 53,5% 110-149 kW 365 19,1% 150-219 kW 27 1,4% 220 kW și peste 15 0,8% Necompletat 5 0,3%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 274 14,3% 1000-1399 cmc 149 7,8% 1400-1599 cmc 666 34,8% 1600-1999 cmc 589 30,8% 2000-2999 cmc 223 11,7% 3000 cmc și peste 6 0,3% Necompletat 5 0,3%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.