Noi 574 -29,7% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.560 -14,2% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.933 +13,6% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 426 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 nov 24: 514 noi nov 24: 1.523 rulate, prima înmatriculare dec 24: 518 noi dec 24: 1.500 rulate, prima înmatriculare ian 25: 460 noi ian 25: 1.371 rulate, prima înmatriculare feb 25: 615 noi feb 25: 1.614 rulate, prima înmatriculare mar 25: 507 noi mar 25: 1.797 rulate, prima înmatriculare apr 25: 486 noi apr 25: 1.711 rulate, prima înmatriculare mai 25: 523 noi mai 25: 1.632 rulate, prima înmatriculare iun 25: 472 noi iun 25: 1.606 rulate, prima înmatriculare iul 25: 724 noi iul 25: 1.826 rulate, prima înmatriculare aug 25: 762 noi aug 25: 1.504 rulate, prima înmatriculare sep 25: 585 noi sep 25: 1.601 rulate, prima înmatriculare oct 25: 714 noi oct 25: 1.777 rulate, prima înmatriculare nov 25: 664 noi nov 25: 1.566 rulate, prima înmatriculare dec 25: 833 noi dec 25: 1.454 rulate, prima înmatriculare ian 26: 376 noi ian 26: 1.217 rulate, prima înmatriculare feb 26: 427 noi feb 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare mar 26: 399 noi mar 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare apr 26: 384 noi apr 26: 1.280 rulate, prima înmatriculare mai 26: 479 noi mai 26: 1.251 rulate, prima înmatriculare iun 26: 632 noi iun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculare iul 26: 413 noi iul 26: 1.386 rulate, prima înmatriculare aug 26: 347 noi aug 26: 1.164 rulate, prima înmatriculare sep 26: 349 noi sep 26: 1.293 rulate, prima înmatriculare oct 26: 557 noi oct 26: 1.277 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 514 1.523 dec 24 518 1.500 ian 25 460 1.371 feb 25 615 1.614 mar 25 507 1.797 apr 25 486 1.711 mai 25 523 1.632 iun 25 472 1.606 iul 25 724 1.826 aug 25 762 1.504 sep 25 585 1.601 oct 25 714 1.777 nov 25 664 1.566 dec 25 833 1.454 ian 26 376 1.217 feb 26 427 1.501 mar 26 399 1.501 apr 26 384 1.280 mai 26 479 1.251 iun 26 632 1.235 iul 26 413 1.386 aug 26 347 1.164 sep 26 349 1.293 oct 26 557 1.277
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 < 1999: 10 rulate, prima înmatriculare 1999: 3 rulate, prima înmatriculare 2000: 8 rulate, prima înmatriculare 2001: 11 rulate, prima înmatriculare 2002: 30 rulate, prima înmatriculare 2003: 32 rulate, prima înmatriculare 2004: 50 rulate, prima înmatriculare 2005: 77 rulate, prima înmatriculare 2006: 92 rulate, prima înmatriculare 2007: 128 rulate, prima înmatriculare 2008: 118 rulate, prima înmatriculare 2009: 124 rulate, prima înmatriculare 2010: 133 rulate, prima înmatriculare 2011: 147 rulate, prima înmatriculare 2012: 120 rulate, prima înmatriculare 2013: 99 rulate, prima înmatriculare 2014: 77 rulate, prima înmatriculare 2015: 70 rulate, prima înmatriculare 2016: 53 rulate, prima înmatriculare 2017: 54 rulate, prima înmatriculare 2018: 59 rulate, prima înmatriculare 2019: 38 rulate, prima înmatriculare 2020: 13 rulate, prima înmatriculare 2021: 4 rulate, prima înmatriculare 2022: 104 noi 2022: 7 rulate, prima înmatriculare 2023: 470 noi 2023: 3 rulate, prima înmatriculare < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 10 1999 0 3 2000 0 8 2001 0 11 2002 0 30 2003 0 32 2004 0 50 2005 0 77 2006 0 92 2007 0 128 2008 0 118 2009 0 124 2010 0 133 2011 0 147 2012 0 120 2013 0 99 2014 0 77 2015 0 70 2016 0 53 2017 0 54 2018 0 59 2019 0 38 2020 0 13 2021 0 4 2022 104 7 2023 470 3
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă FOCUS 718 33,6% KUGA 325 15,2% PUMA 224 10,5% FIESTA 202 9,5% MONDEO 186 8,7% C-MAX 84 3,9% GALAXY 76 3,6% TRANSIT 68 3,2% S-MAX 55 2,6% TRANSIT CUSTOM 39 1,8%
Toate (34) Modele: valoare, vehicule, cotă TOURNEO CONNECT 23 1,1% ECOSPORT 22 1,0% FUSION 15 0,7% GRAND C-MAX 13 0,6% Model necompletat 12 0,6% TOURNEO CUSTOM 12 0,6% KA 10 0,5% EDGE 9 0,4% MUSTANG MACH-E 7 0,3% B-MAX 6 0,3% EXPLORER 5 0,2% MUSTANG 5 0,2% TRANSIT/TOURNEO 5 0,2% ESCORT 2 0,1% MAVERICK 2 0,1% BRONCO 1 0,0% ESCAPE 1 0,0% KA+ 1 0,0% MAX PLATINUM 1 0,0% PROBE 1 0,0% SCORPIO 1 0,0% STREET KA 1 0,0% TOURNEO COURIER 1 0,0% TRANSIT COURIER 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 720 33,7% SUV 595 27,9% Monovolume (MPV) 270 12,7% Mici (B) 217 10,2% Medii (D) 187 8,8% Utilitare 113 5,3% Neclasificate 14 0,7% Mini (A) 12 0,6% Sport 6 0,3%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 390 18,3% Prahova 103 4,8% Timiș 95 4,5% Cluj 91 4,3% Bacău 75 3,5% Suceava 69 3,2% Ilfov 68 3,2% Maramureș 66 3,1% Dolj 60 2,8% Bihor 58 2,7%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Mureș 58 2,7% Constanța 54 2,5% Brașov 53 2,5% Iași 52 2,4% Galați 51 2,4% Satu Mare 50 2,3% Sibiu 46 2,2% Caraș-Severin 44 2,1% Hunedoara 43 2,0% Dâmbovița 42 2,0% Arad 40 1,9% Argeș 40 1,9% Neamț 38 1,8% Brăila 37 1,7% Vrancea 36 1,7% Harghita 35 1,6% Bistrița-Năsăud 34 1,6% Gorj 29 1,4% Vâlcea 28 1,3% Botoșani 27 1,3% Buzău 27 1,3% Olt 27 1,3% Mehedinți 26 1,2% Vaslui 25 1,2% Alba 22 1,0% Giurgiu 22 1,0% Teleorman 16 0,7% Sălaj 15 0,7% Covasna 13 0,6% Ialomița 13 0,6% Călărași 9 0,4% Tulcea 7 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.560 73,1% Noi 574 26,9%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.255 58,8% Hibrid 474 22,2% Benzină 390 18,3% GPL 8 0,4% Electric 7 0,3%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.597 74,8% Companie 537 25,2%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 914 42,8% Berlină cu hayon 585 27,4% Break 578 27,1% Berlină 34 1,6% Cabriolet 13 0,6% Cupeu 10 0,5%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 511 23,9% 75-109 kW 1.176 55,1% 110-149 kW 405 19,0% 150-219 kW 16 0,7% 220 kW și peste 19 0,9% Necompletat 7 0,3%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 389 18,2% 1000-1399 cmc 148 6,9% 1400-1599 cmc 677 31,7% 1600-1999 cmc 675 31,6% 2000-2999 cmc 229 10,7% 3000 cmc și peste 9 0,4% Necompletat 7 0,3%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.