Înmatriculări în județul Argeș, august 2023

Noi374+15,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare892-7,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.034

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri105

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 322 noinov 24: 974 rulate, prima înmatricularedec 24: 332 noidec 24: 1.029 rulate, prima înmatriculareian 25: 387 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 503 noifeb 25: 1.195 rulate, prima înmatricularemar 25: 391 noimar 25: 1.234 rulate, prima înmatriculareapr 25: 382 noiapr 25: 1.273 rulate, prima înmatricularemai 25: 384 noimai 25: 1.260 rulate, prima înmatriculareiun 25: 400 noiiun 25: 1.276 rulate, prima înmatriculareiul 25: 606 noiiul 25: 1.390 rulate, prima înmatriculareaug 25: 495 noiaug 25: 993 rulate, prima înmatricularesep 25: 378 noisep 25: 1.235 rulate, prima înmatriculareoct 25: 329 noioct 25: 1.407 rulate, prima înmatricularenov 25: 562 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 547 noidec 25: 1.115 rulate, prima înmatriculareian 26: 244 noiian 26: 997 rulate, prima înmatricularefeb 26: 238 noifeb 26: 1.121 rulate, prima înmatricularemar 26: 249 noimar 26: 1.183 rulate, prima înmatriculareapr 26: 219 noiapr 26: 1.119 rulate, prima înmatricularemai 26: 326 noimai 26: 1.003 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 1.034 rulate, prima înmatriculareiul 26: 405 noiiul 26: 1.039 rulate, prima înmatriculareaug 26: 185 noiaug 26: 985 rulate, prima înmatricularesep 26: 278 noisep 26: 1.027 rulate, prima înmatriculareoct 26: 280 noioct 26: 1.011 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24322974
dec 243321.029
ian 253871.063
feb 255031.195
mar 253911.234
apr 253821.273
mai 253841.260
iun 254001.276
iul 256061.390
aug 25495993
sep 253781.235
oct 253291.407
nov 255621.164
dec 255471.115
ian 26244997
feb 262381.121
mar 262491.183
apr 262191.119
mai 263261.003
iun 264101.034
iul 264051.039
aug 26185985
sep 262781.027
oct 262801.011

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 1999: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 1 noi2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 42 rulate, prima înmatriculare2007: 52 rulate, prima înmatriculare2008: 46 rulate, prima înmatriculare2009: 53 rulate, prima înmatriculare2010: 60 rulate, prima înmatriculare2011: 73 rulate, prima înmatriculare2012: 84 rulate, prima înmatriculare2013: 58 rulate, prima înmatriculare2014: 64 rulate, prima înmatriculare2015: 64 rulate, prima înmatriculare2016: 59 rulate, prima înmatriculare2017: 60 rulate, prima înmatriculare2018: 54 rulate, prima înmatriculare2019: 31 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 13 noi2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 359 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199901
199903
200004
200105
200217
200305
2004011
2005014
2006042
2007052
2008046
2009053
2010060
2011073
2012084
2013058
2014064
2015064
2016059
2017060
2018054
2019031
2020020
202117
2022139
20233596

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA32325,5%
RENAULT19015,0%
VOLKSWAGEN16112,7%
BMW1249,8%
AUDI614,8%
SKODA584,6%
MERCEDES-BENZ503,9%
FORD403,2%
OPEL312,4%
NISSAN282,2%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO231,8%
HYUNDAI221,7%
SEAT221,7%
TOYOTA201,6%
PEUGEOT181,4%
KIA171,3%
SUZUKI131,0%
CITROEN110,9%
MAZDA110,9%
TESLA80,6%
MITSUBISHI60,5%
JAGUAR40,3%
FIAT30,2%
JEEP30,2%
MINI30,2%
ALFA ROMEO20,2%
DODGE20,2%
HONDA20,2%
LAND ROVER20,2%
SMART20,2%
SSANGYONG20,2%
CUPRA10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER1118,8%
DACIA LOGAN1018,0%
RENAULT MEGANE715,6%
DACIA SANDERO645,1%
VOLKSWAGEN GOLF403,2%
RENAULT CLIO352,8%
BMW SERIA 3332,6%
BMW SERIA 5322,5%
SKODA OCTAVIA262,1%
VOLKSWAGEN PASSAT252,0%
Toate (201)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA FABIA231,8%
AUDI A4221,7%
VOLKSWAGEN T-CROSS211,7%
DACIA JOGGER191,5%
DACIA SPRING191,5%
OPEL ASTRA191,5%
VOLKSWAGEN POLO181,4%
RENAULT KADJAR171,3%
NISSAN QASHQAI151,2%
RENAULT SCENIC151,2%
BMW X3141,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN141,1%
AUDI A3110,9%
RENAULT CAPTUR110,9%
RENAULT LAGUNA110,9%
RENAULT TALISMAN110,9%
VOLKSWAGEN CC110,9%
VOLVO V40110,9%
KIA SPORTAGE100,8%
SEAT LEON100,8%
BMW SERIA 190,7%
FORD FOCUS90,7%
FORD KUGA90,7%
AUDI A570,6%
AUDI A670,6%
DACIA LODGY70,6%
FORD MONDEO70,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,6%
BMW SERIA 760,5%
BMW X660,5%
FORD PUMA60,5%
HYUNDAI I3060,5%
HYUNDAI TUCSON60,5%
SEAT IBIZA60,5%
VOLKSWAGEN TOURAN60,5%
BMW SERIA 450,4%
BMW X150,4%
BMW X550,4%
FORD FIESTA50,4%
MERCEDES-BENZ GLE50,4%
NISSAN JUKE50,4%
OPEL CORSA50,4%
RENAULT AUSTRAL50,4%
RENAULT ESPACE50,4%
TOYOTA RAV450,4%
TOYOTA YARIS CROSS50,4%
BMW X440,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,3%
MERCEDES-BENZ GLC40,3%
MITSUBISHI ASX40,3%
NISSAN QASHQAI+240,3%
OPEL ZAFIRA40,3%
PEUGEOT 30840,3%
RENAULT ARKANA40,3%
SKODA KODIAQ40,3%
SUZUKI SX440,3%
SUZUKI VITARA40,3%
TESLA MODEL 340,3%
TESLA MODEL Y40,3%
VOLKSWAGEN CARAVELLE40,3%
AUDI Q330,2%
AUDI Q830,2%
CITROEN C830,2%
HYUNDAI KONA30,2%
HYUNDAI SANTA FE30,2%
JAGUAR XF30,2%
MAZDA CX-530,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,2%
MERCEDES-BENZ GLA30,2%
MERCEDES-BENZ VIANO30,2%
MINI COOPER30,2%
PEUGEOT 300830,2%
PEUGEOT 50830,2%
RENAULT KOLEOS30,2%
TOYOTA C-HR30,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,2%
VOLVO XC4030,2%
VOLVO XC6030,2%
AUDI A820,2%
AUDI Q220,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW X220,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
DACIA DOKKER20,2%
DODGE CALIBER20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HYUNDAI IX3520,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
KIA SORENTO20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA SUPERB20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO GT10,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q510,1%
AUDI S310,1%
AUDI TT10,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS310,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
FIAT DUCATO10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT SEICENTO10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,1%
HONDA ACCORD10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI MATRIX10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
KIA CARNIVAL10,1%
KIA OPTIMA10,1%
KIA RIO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV39931,5%
Mici (B)26821,2%
Compacte (C)24619,4%
Medii (D)15612,3%
Monovolume (MPV)977,7%
Mari și de lux (E)635,0%
Mini (A)252,0%
Sport70,6%
Utilitare40,3%
Neclasificate10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare89270,5%
Noi37429,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină71356,3%
Benzină29823,5%
GPL13810,9%
Hibrid846,6%
Electric332,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.02781,1%
Companie23918,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break54342,9%
Berlină cu hayon30023,7%
Berlină24019,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16212,8%
Cupeu161,3%
Cabriolet50,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW35327,9%
75-109 kW52441,4%
110-149 kW28522,5%
150-219 kW584,6%
220 kW și peste131,0%
Necompletat332,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc23118,2%
1000-1399 cmc14011,1%
1400-1599 cmc39231,0%
1600-1999 cmc36729,0%
2000-2999 cmc1038,1%
Necompletat332,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA37218,3%
VOLKSWAGEN32616,0%
BMW26212,9%
RENAULT1668,2%
SKODA1437,0%
OPEL1386,8%
AUDI1075,3%
FORD793,9%
MERCEDES-BENZ753,7%
PEUGEOT402,0%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI341,7%
SEAT331,6%
TOYOTA301,5%
FIAT241,2%
HYUNDAI201,0%
CITROEN180,9%
MAZDA150,7%
NISSAN150,7%
CHEVROLET140,7%
KIA130,6%
LAND ROVER130,6%
DAEWOO120,6%
HONDA120,6%
MITSUBISHI120,6%
SMART100,5%
VOLVO90,4%
ALFA ROMEO80,4%
JEEP60,3%
MINI60,3%
PORSCHE40,2%
SUBARU40,2%
IVECO20,1%
LEXUS20,1%
MCC20,1%
BENTLEY10,0%
DAIHATSU10,0%
INFINITI10,0%
LANCIA10,0%
MASERATI10,0%
SANTANA10,0%
SARIS10,0%
SCHMITZ CARGOBULL10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7066,7%
Export3533,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA2019,0%
DACIA1918,1%
OPEL1211,4%
VOLKSWAGEN1211,4%
RENAULT109,5%
FORD98,6%
DAEWOO54,8%
AUDI32,9%
PEUGEOT32,9%
TOYOTA32,9%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW21,9%
FIAT21,9%
ALFA ROMEO11,0%
DAIHATSU11,0%
HYUNDAI11,0%
MERCEDES-BENZ11,0%
SEAT11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.