Înmatriculări în județul Mureș, august 2023

Noi134-41,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare838-9,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.332

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri177

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 21 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 12 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 31 rulate, prima înmatriculare2005: 29 rulate, prima înmatriculare2006: 40 rulate, prima înmatriculare2007: 52 rulate, prima înmatriculare2008: 74 rulate, prima înmatriculare2009: 63 rulate, prima înmatriculare2010: 64 rulate, prima înmatriculare2011: 64 rulate, prima înmatriculare2012: 63 rulate, prima înmatriculare2013: 44 rulate, prima înmatriculare2014: 54 rulate, prima înmatriculare2015: 43 rulate, prima înmatriculare2016: 25 rulate, prima înmatriculare2017: 22 rulate, prima înmatriculare2018: 36 rulate, prima înmatriculare2019: 30 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 12 noi2022: 11 rulate, prima înmatriculare2023: 121 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999021
199905
200007
2001012
2002014
2003014
2004031
2005029
2006040
2007052
2008074
2009063
2010064
2011064
2012063
2013044
2014054
2015043
2016025
2017022
2018036
2019030
2020010
202118
20221211
20231212

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21622,2%
AUDI10811,1%
DACIA858,7%
BMW757,7%
FORD586,0%
RENAULT555,7%
MERCEDES-BENZ505,1%
OPEL404,1%
NISSAN363,7%
SKODA323,3%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI282,9%
HYUNDAI242,5%
VOLVO232,4%
SEAT192,0%
TOYOTA192,0%
PEUGEOT171,7%
MITSUBISHI141,4%
MAZDA131,3%
KIA80,8%
CITROEN70,7%
FIAT70,7%
HONDA50,5%
LAND ROVER50,5%
JEEP40,4%
PORSCHE40,4%
SSANGYONG40,4%
CHEVROLET30,3%
MINI30,3%
SMART20,2%
TESLA20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF666,8%
AUDI A4495,1%
VOLKSWAGEN PASSAT464,7%
DACIA DUSTER293,0%
BMW SERIA 3232,4%
DACIA SPRING222,3%
FORD FOCUS192,0%
NISSAN QASHQAI181,9%
AUDI A3171,8%
VOLKSWAGEN TOURAN171,8%
Toate (224)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5161,6%
AUDI A6151,5%
BMW X3151,5%
VOLKSWAGEN POLO151,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN151,5%
RENAULT MEGANE141,4%
SKODA OCTAVIA141,4%
DACIA LOGAN131,3%
DACIA JOGGER121,2%
OPEL ASTRA121,2%
SUZUKI GRAND VITARA111,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS111,1%
VOLVO XC60111,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,0%
AUDI A590,9%
FORD FIESTA90,9%
FORD KUGA90,9%
BMW SERIA 180,8%
NISSAN X-TRAIL80,8%
OPEL CORSA80,8%
SEAT IBIZA80,8%
SKODA FABIA80,8%
VOLKSWAGEN CADDY80,8%
HYUNDAI IX3570,7%
MITSUBISHI ASX70,7%
RENAULT CAPTUR70,7%
RENAULT SCENIC70,7%
AUDI Q360,6%
BMW X160,6%
HYUNDAI TUCSON60,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,6%
RENAULT CLIO60,6%
SUZUKI SX460,6%
VOLKSWAGEN CC60,6%
AUDI Q550,5%
DACIA SANDERO50,5%
HYUNDAI I3050,5%
OPEL ZAFIRA50,5%
PEUGEOT 300850,5%
RENAULT LAGUNA50,5%
SUZUKI VITARA50,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,5%
FORD MONDEO40,4%
FORD PUMA40,4%
FORD TRANSIT40,4%
KIA SPORTAGE40,4%
MAZDA 340,4%
NISSAN JUKE40,4%
NISSAN QASHQAI+240,4%
OPEL INSIGNIA40,4%
VOLKSWAGEN SHARAN40,4%
VOLVO XC9040,4%
DACIA DOKKER30,3%
FIAT PUNTO30,3%
LAND ROVER FREELANDER30,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ EQA30,3%
MERCEDES-BENZ GLK30,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
RENAULT AUSTRAL30,3%
RENAULT KADJAR30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SEAT LEON30,3%
SKODA KODIAQ30,3%
SKODA YETI30,3%
TOYOTA AURIS30,3%
TOYOTA C-HR30,3%
TOYOTA LAND CRUISER30,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLVO V4030,3%
AUDI A720,2%
BMW SERIA 420,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
CITROEN C420,2%
FIAT 50020,2%
FORD ECOSPORT20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD S-MAX20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI GALLOPER20,2%
HYUNDAI I1020,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
KIA CEED20,2%
KIA RIO20,2%
MAZDA 220,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLC20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MITSUBISHI PAJERO20,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 50820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA SUPERB20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
TESLA MODEL Y20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA RAV420,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN ID 320,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
AUDI A110,1%
AUDI Q410,1%
AUDI Q710,1%
AUDI SQ510,1%
AUDI TT10,1%
BMW IX10,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X410,1%
BMW X510,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHEVROLET LACETTI10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN JUMPY10,1%
DACIA LODGY10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV30631,5%
Compacte (C)20120,7%
Medii (D)16216,7%
Monovolume (MPV)10711,0%
Mici (B)939,6%
Mari și de lux (E)464,7%
Mini (A)373,8%
Sport90,9%
Utilitare90,9%
Neclasificate20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare83886,2%
Noi13413,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină63064,8%
Benzină23424,1%
Hibrid626,4%
Electric333,4%
GPL131,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică83986,3%
Companie13313,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break47649,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18819,3%
Berlină cu hayon18619,1%
Berlină959,8%
Cabriolet181,9%
Cupeu90,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19019,5%
75-109 kW43244,4%
110-149 kW26427,2%
150-219 kW394,0%
220 kW și peste141,4%
Necompletat333,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc434,4%
1000-1399 cmc12913,3%
1400-1599 cmc20421,0%
1600-1999 cmc46147,4%
2000-2999 cmc9910,2%
3000 cmc și peste30,3%
Necompletat333,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN32924,7%
AUDI14611,0%
BMW1057,9%
FORD1007,5%
OPEL987,4%
DACIA836,2%
MERCEDES-BENZ654,9%
RENAULT654,9%
SKODA564,2%
TOYOTA362,7%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT352,6%
SUZUKI241,8%
MAZDA221,7%
SEAT211,6%
HYUNDAI181,4%
NISSAN171,3%
VOLVO141,1%
CHEVROLET120,9%
CITROEN120,9%
LAND ROVER100,8%
MITSUBISHI90,7%
KIA70,5%
FIAT60,5%
MINI60,5%
HONDA50,4%
SMART50,4%
ALFA ROMEO40,3%
DAEWOO40,3%
SUBARU30,2%
JAGUAR20,2%
PORSCHE20,2%
ROVER20,2%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
HUMMER10,1%
INFINITI10,1%
LEXUS10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12671,2%
Export5128,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5229,4%
OPEL2111,9%
DACIA2011,3%
FORD158,5%
BMW105,6%
RENAULT84,5%
AUDI74,0%
MERCEDES-BENZ74,0%
SEAT63,4%
FIAT42,3%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN42,3%
PEUGEOT42,3%
SKODA42,3%
DAEWOO21,1%
HYUNDAI21,1%
MAZDA21,1%
ALFA ROMEO10,6%
ARO10,6%
CHEVROLET10,6%
CITROEN10,6%
KIA10,6%
LADA10,6%
MITSUBISHI10,6%
PORSCHE10,6%
VOLVO10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.