Înmatriculări în județul Iași, august 2023

Noi283-26,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare858+4,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.995

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri151

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 273 noinov 24: 928 rulate, prima înmatricularedec 24: 361 noidec 24: 964 rulate, prima înmatriculareian 25: 239 noiian 25: 791 rulate, prima înmatricularefeb 25: 414 noifeb 25: 1.105 rulate, prima înmatricularemar 25: 237 noimar 25: 1.161 rulate, prima înmatriculareapr 25: 208 noiapr 25: 1.056 rulate, prima înmatricularemai 25: 252 noimai 25: 1.061 rulate, prima înmatriculareiun 25: 248 noiiun 25: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 25: 492 noiiul 25: 1.076 rulate, prima înmatriculareaug 25: 463 noiaug 25: 895 rulate, prima înmatricularesep 25: 320 noisep 25: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 25: 322 noioct 25: 1.105 rulate, prima înmatricularenov 25: 336 noinov 25: 1.067 rulate, prima înmatricularedec 25: 553 noidec 25: 1.046 rulate, prima înmatriculareian 26: 195 noiian 26: 790 rulate, prima înmatricularefeb 26: 184 noifeb 26: 1.036 rulate, prima înmatricularemar 26: 288 noimar 26: 1.048 rulate, prima înmatriculareapr 26: 254 noiapr 26: 1.067 rulate, prima înmatricularemai 26: 321 noimai 26: 942 rulate, prima înmatriculareiun 26: 406 noiiun 26: 929 rulate, prima înmatriculareiul 26: 389 noiiul 26: 914 rulate, prima înmatriculareaug 26: 266 noiaug 26: 839 rulate, prima înmatricularesep 26: 365 noisep 26: 823 rulate, prima înmatriculareoct 26: 343 noioct 26: 906 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24273928
dec 24361964
ian 25239791
feb 254141.105
mar 252371.161
apr 252081.056
mai 252521.061
iun 252481.134
iul 254921.076
aug 25463895
sep 253201.047
oct 253221.105
nov 253361.067
dec 255531.046
ian 26195790
feb 261841.036
mar 262881.048
apr 262541.067
mai 26321942
iun 26406929
iul 26389914
aug 26266839
sep 26365823
oct 26343906

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 1999: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 24 rulate, prima înmatriculare2006: 37 rulate, prima înmatriculare2007: 1 noi2007: 56 rulate, prima înmatriculare2008: 71 rulate, prima înmatriculare2009: 62 rulate, prima înmatriculare2010: 66 rulate, prima înmatriculare2011: 71 rulate, prima înmatriculare2012: 69 rulate, prima înmatriculare2013: 43 rulate, prima înmatriculare2014: 53 rulate, prima înmatriculare2015: 42 rulate, prima înmatriculare2016: 1 noi2016: 44 rulate, prima înmatriculare2017: 56 rulate, prima înmatriculare2018: 39 rulate, prima înmatriculare2019: 35 rulate, prima înmatriculare2020: 18 rulate, prima înmatriculare2021: 12 rulate, prima înmatriculare2022: 30 noi2022: 14 rulate, prima înmatriculare2023: 251 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199903
199902
200002
200102
200209
2003010
2004014
2005024
2006037
2007156
2008071
2009062
2010066
2011071
2012069
2013043
2014053
2015042
2016144
2017056
2018039
2019035
2020018
2021012
20223014
20232514

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24121,1%
DACIA1119,7%
RENAULT897,8%
AUDI746,5%
BMW746,5%
MERCEDES-BENZ615,3%
SKODA554,8%
FORD524,6%
TOYOTA433,8%
OPEL403,5%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI363,2%
SEAT282,5%
VOLVO272,4%
PEUGEOT252,2%
NISSAN242,1%
SUZUKI242,1%
KIA221,9%
MAZDA201,8%
CITROEN151,3%
TESLA151,3%
MITSUBISHI111,0%
SSANGYONG80,7%
FIAT70,6%
HONDA70,6%
LEXUS70,6%
CHEVROLET40,4%
LAND ROVER40,4%
JEEP30,3%
MINI30,3%
PORSCHE30,3%
ALFA ROMEO20,2%
CUPRA20,2%
BENTLEY10,1%
FERRARI10,1%
JAGUAR10,1%
MASERATI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT575,0%
VOLKSWAGEN GOLF544,7%
DACIA LOGAN373,3%
DACIA DUSTER322,8%
AUDI A4302,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN262,3%
RENAULT MEGANE252,2%
DACIA SPRING242,1%
VOLKSWAGEN TOURAN242,1%
HYUNDAI TUCSON201,8%
Toate (242)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3191,7%
FORD FOCUS171,5%
SKODA OCTAVIA171,5%
BMW X3161,4%
OPEL ASTRA151,3%
VOLKSWAGEN POLO151,3%
BMW SERIA 5141,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E141,2%
SKODA FABIA141,2%
AUDI Q5131,1%
DACIA SANDERO131,1%
RENAULT CLIO131,1%
NISSAN QASHQAI121,1%
AUDI A6111,0%
TESLA MODEL Y111,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS111,0%
AUDI A3100,9%
RENAULT ZOE100,9%
TOYOTA AURIS90,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG90,8%
BMW X580,7%
FORD FIESTA80,7%
KIA SPORTAGE80,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C80,7%
RENAULT CAPTUR80,7%
SEAT IBIZA80,7%
SKODA SUPERB80,7%
SSANGYONG KORANDO80,7%
VOLKSWAGEN SHARAN80,7%
VOLVO XC9080,7%
OPEL CORSA70,6%
SUZUKI SX470,6%
SUZUKI VITARA70,6%
VOLKSWAGEN CC70,6%
FORD PUMA60,5%
MERCEDES-BENZ GLC60,5%
OPEL ZAFIRA60,5%
PEUGEOT 300860,5%
SEAT LEON60,5%
TOYOTA C-HR60,5%
VOLVO XC4060,5%
CITROEN C450,4%
FORD KUGA50,4%
HYUNDAI I3050,4%
KIA CEED50,4%
MERCEDES-BENZ GLE50,4%
RENAULT LAGUNA50,4%
RENAULT TALISMAN50,4%
SEAT ATECA50,4%
SKODA RAPID50,4%
TOYOTA RAV450,4%
TOYOTA YARIS CROSS50,4%
VOLKSWAGEN CADDY50,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,4%
AUDI A540,4%
BMW SERIA 140,4%
FIAT PUNTO40,4%
MAZDA CX-3040,4%
NISSAN QASHQAI+240,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
PEUGEOT 20740,4%
PEUGEOT 30840,4%
RENAULT ARKANA40,4%
RENAULT KANGOO40,4%
RENAULT KOLEOS40,4%
RENAULT SCENIC40,4%
SKODA KAROQ40,4%
SUZUKI SWIFT40,4%
TOYOTA AYGO X40,4%
TOYOTA YARIS40,4%
VOLKSWAGEN TAIGO40,4%
VOLVO V4040,4%
BMW X130,3%
DACIA LODGY30,3%
FORD C-MAX30,3%
FORD MONDEO30,3%
HONDA HR-V30,3%
KIA NIRO30,3%
KIA XCEED30,3%
LEXUS NX30,3%
MAZDA 330,3%
MAZDA 630,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,3%
MERCEDES-BENZ GLA30,3%
MERCEDES-BENZ ML30,3%
MITSUBISHI ASX30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
NISSAN JUKE30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
RENAULT KADJAR30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SEAT EXEO30,3%
SEAT TOLEDO30,3%
SKODA YETI30,3%
TOYOTA COROLLA30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLVO XC6030,3%
AUDI Q320,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X420,2%
BMW X620,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C520,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DACIA JOGGER20,2%
FIAT 50020,2%
FORD TOURNEO CONNECT20,2%
HYUNDAI IONIQ20,2%
HYUNDAI IX3520,2%
HYUNDAI KONA20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
LEXUS RX20,2%
MAZDA 520,2%
MAZDA CX-320,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MINI COOPER20,2%
OPEL AGILA20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 50820,2%
PEUGEOT PARTNER20,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TESLA MODEL X20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV39334,4%
Compacte (C)22119,4%
Medii (D)16314,3%
Mici (B)15613,7%
Monovolume (MPV)1069,3%
Mari și de lux (E)564,9%
Mini (A)363,2%
Utilitare40,4%
Neclasificate30,3%
Sport30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare85875,2%
Noi28324,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină65257,1%
Benzină24821,7%
Hibrid13611,9%
Electric675,9%
GPL383,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică96484,5%
Companie17715,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break49843,6%
Berlină cu hayon23220,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)22319,5%
Berlină17415,2%
Cabriolet90,8%
Cupeu50,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23720,8%
75-109 kW44939,4%
110-149 kW30326,6%
150-219 kW665,8%
220 kW și peste201,8%
Necompletat665,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc877,6%
1000-1399 cmc11810,3%
1400-1599 cmc28424,9%
1600-1999 cmc47041,2%
2000-2999 cmc1099,6%
3000 cmc și peste60,5%
Necompletat675,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN46823,5%
BMW1989,9%
AUDI1839,2%
DACIA1296,5%
OPEL1216,1%
FORD1135,7%
SKODA1115,6%
MERCEDES-BENZ1075,4%
RENAULT1055,3%
TOYOTA653,3%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT512,6%
PEUGEOT381,9%
MAZDA351,8%
HYUNDAI271,4%
NISSAN251,3%
FIAT241,2%
VOLVO241,2%
CITROEN211,1%
KIA211,1%
HONDA191,0%
LAND ROVER180,9%
SUZUKI180,9%
CHEVROLET130,7%
MITSUBISHI130,7%
SMART90,5%
LEXUS70,4%
ALFA ROMEO60,3%
PORSCHE50,3%
SSANGYONG50,3%
JAGUAR30,2%
JEEP30,2%
LANCIA30,2%
MINI30,2%
BENTLEY10,1%
DAEWOO10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8556,3%
Export6341,7%
Înmatriculat pentru export32,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2617,2%
OPEL1811,9%
FORD138,6%
MERCEDES-BENZ138,6%
BMW106,6%
SKODA106,6%
DACIA96,0%
DAEWOO74,6%
TOYOTA74,6%
SEAT53,3%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO53,3%
RENAULT42,6%
AUDI32,0%
FIAT32,0%
PEUGEOT32,0%
ALFA ROMEO21,3%
CHEVROLET21,3%
HYUNDAI21,3%
NISSAN21,3%
CITROEN10,7%
HONDA10,7%
JEEP10,7%
LAND ROVER10,7%
PORSCHE10,7%
ROLLS-ROYCE10,7%
SUZUKI10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.