Înmatriculări în județul Constanța, august 2023

Noi326-20,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare654-1,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.478

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri124

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 266 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 257 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 261 noiian 25: 539 rulate, prima înmatricularefeb 25: 312 noifeb 25: 843 rulate, prima înmatricularemar 25: 256 noimar 25: 888 rulate, prima înmatriculareapr 25: 235 noiapr 25: 806 rulate, prima înmatricularemai 25: 189 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 239 noiiun 25: 703 rulate, prima înmatriculareiul 25: 428 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 496 noiaug 25: 683 rulate, prima înmatricularesep 25: 389 noisep 25: 698 rulate, prima înmatriculareoct 25: 301 noioct 25: 807 rulate, prima înmatricularenov 25: 354 noinov 25: 722 rulate, prima înmatricularedec 25: 559 noidec 25: 652 rulate, prima înmatriculareian 26: 221 noiian 26: 608 rulate, prima înmatricularefeb 26: 228 noifeb 26: 668 rulate, prima înmatricularemar 26: 286 noimar 26: 746 rulate, prima înmatriculareapr 26: 226 noiapr 26: 632 rulate, prima înmatricularemai 26: 286 noimai 26: 575 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 562 rulate, prima înmatriculareiul 26: 318 noiiul 26: 561 rulate, prima înmatriculareaug 26: 226 noiaug 26: 576 rulate, prima înmatricularesep 26: 316 noisep 26: 621 rulate, prima înmatriculareoct 26: 342 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24266709
dec 24257625
ian 25261539
feb 25312843
mar 25256888
apr 25235806
mai 25189661
iun 25239703
iul 25428866
aug 25496683
sep 25389698
oct 25301807
nov 25354722
dec 25559652
ian 26221608
feb 26228668
mar 26286746
apr 26226632
mai 26286575
iun 26410562
iul 26318561
aug 26226576
sep 26316621
oct 26342639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 1999: 12 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 39 rulate, prima înmatriculare2007: 32 rulate, prima înmatriculare2008: 29 rulate, prima înmatriculare2009: 38 rulate, prima înmatriculare2010: 35 rulate, prima înmatriculare2011: 55 rulate, prima înmatriculare2012: 42 rulate, prima înmatriculare2013: 42 rulate, prima înmatriculare2014: 36 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 34 rulate, prima înmatriculare2017: 44 rulate, prima înmatriculare2018: 43 rulate, prima înmatriculare2019: 45 rulate, prima înmatriculare2020: 25 rulate, prima înmatriculare2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 32 noi2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 294 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999012
199900
200001
200104
200207
2003010
2004016
2005018
2006039
2007032
2008029
2009038
2010035
2011055
2012042
2013042
2014036
2015029
2016034
2017044
2018043
2019045
2020025
202107
20223210
20232941

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16917,2%
DACIA10510,7%
AUDI848,6%
BMW767,8%
RENAULT616,2%
SKODA616,2%
MERCEDES-BENZ585,9%
FORD545,5%
TOYOTA404,1%
PEUGEOT353,6%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI343,5%
VOLVO262,7%
SUZUKI232,3%
SEAT191,9%
OPEL181,8%
MAZDA171,7%
NISSAN151,5%
SSANGYONG151,5%
KIA131,3%
TESLA131,3%
CITROEN101,0%
FIAT50,5%
ALFA ROMEO40,4%
MINI40,4%
MITSUBISHI40,4%
CHEVROLET30,3%
HONDA30,3%
DS20,2%
JAGUAR20,2%
DODGE10,1%
FERRARI10,1%
JEEP10,1%
LAND ROVER10,1%
PORSCHE10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT535,4%
DACIA LOGAN353,6%
VOLKSWAGEN GOLF353,6%
DACIA DUSTER343,5%
SKODA OCTAVIA262,7%
BMW SERIA 5222,3%
AUDI A6191,9%
DACIA SANDERO191,9%
RENAULT MEGANE191,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN191,9%
Toate (220)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3181,8%
AUDI A4171,7%
FORD FOCUS171,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E171,7%
DACIA SPRING151,5%
AUDI Q5131,3%
FORD KUGA121,2%
VOLKSWAGEN TOURAN111,1%
AUDI A3101,0%
MERCEDES-BENZ GLC101,0%
OPEL ASTRA101,0%
SUZUKI VITARA101,0%
TOYOTA RAV4101,0%
VOLVO XC60101,0%
AUDI Q390,9%
FORD PUMA90,9%
HYUNDAI TUCSON90,9%
NISSAN QASHQAI90,9%
RENAULT CAPTUR90,9%
SKODA KODIAQ90,9%
SSANGYONG KORANDO90,9%
HYUNDAI I3080,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C80,8%
SEAT LEON80,8%
SKODA KAROQ80,8%
TESLA MODEL Y80,8%
VOLKSWAGEN POLO80,8%
BMW SERIA 770,7%
BMW X370,7%
KIA SPORTAGE70,7%
SKODA SUPERB70,7%
SUZUKI SX470,7%
VOLKSWAGEN CC70,7%
AUDI A560,6%
BMW SERIA 160,6%
MAZDA CX-560,6%
PEUGEOT 300860,6%
RENAULT CLIO60,6%
TOYOTA C-HR60,6%
FORD MONDEO50,5%
FORD TRANSIT50,5%
RENAULT ARKANA50,5%
RENAULT AUSTRAL50,5%
SEAT IBIZA50,5%
SKODA FABIA50,5%
TOYOTA COROLLA50,5%
VOLKSWAGEN CADDY50,5%
BMW X140,4%
HYUNDAI IX3540,4%
KIA CEED40,4%
MAZDA 340,4%
PEUGEOT 20840,4%
PEUGEOT 30840,4%
PEUGEOT 50840,4%
RENAULT SCENIC40,4%
RENAULT TALISMAN40,4%
SSANGYONG REXTON40,4%
SUZUKI SWIFT40,4%
TESLA MODEL 340,4%
VOLKSWAGEN SCIROCCO40,4%
VOLVO V4040,4%
AUDI A730,3%
AUDI Q730,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
FORD FIESTA30,3%
HYUNDAI BAYON30,3%
HYUNDAI I1030,3%
HYUNDAI I2030,3%
MAZDA 530,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,3%
MERCEDES-BENZ GLE30,3%
MITSUBISHI ASX30,3%
NISSAN JUKE30,3%
PEUGEOT 200830,3%
PEUGEOT 40730,3%
PEUGEOT 500830,3%
SKODA KAMIQ30,3%
TOYOTA AURIS30,3%
TOYOTA AYGO X30,3%
VOLKSWAGEN ARTEON30,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
ALFA ROMEO 15920,2%
BMW X520,2%
BMW X620,2%
CITROEN C320,2%
DACIA JOGGER20,2%
FIAT 50020,2%
HYUNDAI KONA20,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MINI COOPER20,2%
OPEL CORSA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 30720,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
SEAT ARONA20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
TOYOTA CAMRY20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
TOYOTA SUPRA20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO S9020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO GT10,1%
AUDI A810,1%
AUDI RS710,1%
AUDI S510,1%
BMW I310,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X REIHE10,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET SUBURBAN10,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN C610,1%
CITROEN DS510,1%
DODGE JOURNEY10,1%
DS DS310,1%
DS DS710,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV33734,4%
Compacte (C)18919,3%
Medii (D)15015,3%
Mici (B)11111,3%
Mari și de lux (E)838,5%
Monovolume (MPV)596,0%
Mini (A)252,6%
Sport121,2%
Neclasificate70,7%
Utilitare70,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare65466,7%
Noi32633,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină54055,1%
Benzină20821,2%
Hibrid15115,4%
GPL474,8%
Electric343,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică83385,0%
Companie14715,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break40040,8%
Berlină20520,9%
Berlină cu hayon20420,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14414,7%
Cupeu181,8%
Cabriolet90,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16616,9%
75-109 kW36837,6%
110-149 kW32533,2%
150-219 kW626,3%
220 kW și peste252,6%
Necompletat343,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc959,7%
1000-1399 cmc11211,4%
1400-1599 cmc21021,4%
1600-1999 cmc40341,1%
2000-2999 cmc11111,3%
3000 cmc și peste151,5%
Necompletat343,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN55122,2%
BMW28211,4%
AUDI2309,3%
SKODA1767,1%
DACIA1626,5%
OPEL1596,4%
MERCEDES-BENZ1556,3%
FORD1536,2%
RENAULT1174,7%
SEAT592,4%
Toate (45)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT532,1%
TOYOTA461,9%
HYUNDAI361,5%
MAZDA311,3%
KIA271,1%
NISSAN251,0%
FIAT241,0%
CITROEN210,8%
LAND ROVER210,8%
MITSUBISHI190,8%
CHEVROLET170,7%
VOLVO150,6%
SUZUKI140,6%
MINI110,4%
DAEWOO100,4%
SMART100,4%
ALFA ROMEO70,3%
PORSCHE70,3%
JEEP60,2%
HONDA50,2%
JAGUAR50,2%
LEXUS40,2%
VAUXHALL40,2%
DODGE30,1%
LANCIA20,1%
SUBARU20,1%
CHRYSLER10,0%
INFINITI10,0%
IVECO10,0%
JAGUAR LAND ROVER LIMITED10,0%
LANDWIND10,0%
LINCOLN10,0%
MAN10,0%
SSANGYONG10,0%
TESLA10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10987,9%
Export1310,5%
Înmatriculat pentru export21,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1915,3%
DAEWOO1411,3%
VOLKSWAGEN1411,3%
FORD118,9%
SKODA118,9%
OPEL108,1%
MERCEDES-BENZ86,5%
RENAULT54,0%
HYUNDAI43,2%
PEUGEOT43,2%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO43,2%
AUDI32,4%
BMW32,4%
SEAT32,4%
TOYOTA32,4%
FIAT21,6%
CHEVROLET10,8%
CITROEN10,8%
LAND ROVER10,8%
NISSAN10,8%
ROVER10,8%
SUZUKI10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.