Înmatriculări în județul Vaslui, august 2023

Noi37-47,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare368+5,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări985

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri87

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030401999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 23 rulate, prima înmatriculare2007: 33 rulate, prima înmatriculare2008: 28 rulate, prima înmatriculare2009: 26 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 29 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 29 rulate, prima înmatriculare2014: 11 rulate, prima înmatriculare2015: 11 rulate, prima înmatriculare2016: 12 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 8 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 5 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 32 noi1999200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199902
200001
200104
200204
200309
2004017
2005021
2006023
2007033
2008028
2009026
2010040
2011029
2012035
2013029
2014011
2015011
2016012
2017010
201808
2019010
202002
202101
202252
2023320

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10124,9%
AUDI409,9%
BMW317,7%
RENAULT276,7%
FORD256,2%
SKODA256,2%
DACIA235,7%
MERCEDES-BENZ184,4%
OPEL164,0%
NISSAN133,2%
Toate (28)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI123,0%
SUZUKI112,7%
TOYOTA112,7%
SEAT92,2%
VOLVO82,0%
PEUGEOT71,7%
KIA51,2%
MAZDA51,2%
CITROEN30,7%
MITSUBISHI30,7%
FIAT20,5%
LAND ROVER20,5%
LEXUS20,5%
SSANGYONG20,5%
CHEVROLET10,2%
HONDA10,2%
MINI10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT338,2%
VOLKSWAGEN GOLF317,7%
RENAULT MEGANE174,2%
AUDI A4164,0%
BMW SERIA 3123,0%
FORD FOCUS123,0%
SKODA OCTAVIA123,0%
NISSAN QASHQAI102,5%
AUDI A692,2%
DACIA DUSTER82,0%
Toate (134)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN82,0%
AUDI A371,7%
VOLKSWAGEN TOURAN71,7%
BMW SERIA 561,5%
DACIA LOGAN61,5%
DACIA SPRING61,5%
SEAT IBIZA61,5%
SKODA FABIA61,5%
VOLKSWAGEN POLO61,5%
AUDI Q551,2%
BMW X351,2%
OPEL ZAFIRA51,2%
SKODA SUPERB51,2%
FORD FIESTA41,0%
FORD KUGA41,0%
KIA SPORTAGE41,0%
HYUNDAI IX3530,7%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,7%
PEUGEOT 30830,7%
RENAULT SCENIC30,7%
SEAT LEON30,7%
SUZUKI SX430,7%
SUZUKI VITARA30,7%
TOYOTA AVENSIS30,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,7%
VOLKSWAGEN SHARAN30,7%
VOLVO XC6030,7%
BMW SERIA 120,5%
BMW X120,5%
BMW X520,5%
DACIA SANDERO20,5%
FORD C-MAX20,5%
HYUNDAI ELANTRA20,5%
HYUNDAI TUCSON20,5%
MAZDA 320,5%
MAZDA CX-720,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,5%
MITSUBISHI ASX20,5%
OPEL ASTRA20,5%
OPEL CORSA20,5%
OPEL VECTRA20,5%
PEUGEOT PARTNER20,5%
RENAULT CAPTUR20,5%
SUZUKI GRAND VITARA20,5%
SUZUKI SWIFT20,5%
TOYOTA C-HR20,5%
TOYOTA RAV420,5%
VOLKSWAGEN CC20,5%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,5%
VOLVO S9020,5%
AUDI A510,2%
AUDI Q210,2%
AUDI Q310,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN C810,2%
DACIA JOGGER10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD STREET KA10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI ACCENT10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IX2010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
KIA CARENS10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LEXUS CT10,2%
LEXUS RX10,2%
MAZDA 210,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL KARL10,2%
OPEL SIGNUM10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 40710,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT CLIO10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA YETI10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
TOYOTA LAND CRUISER10,2%
TOYOTA PROACE10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN CRAFTER10,2%
VOLKSWAGEN ID 310,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN PHAETON10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLVO S8010,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO V6010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)10626,2%
SUV10024,7%
Medii (D)8120,0%
Mici (B)4310,6%
Monovolume (MPV)399,6%
Mari și de lux (E)225,4%
Mini (A)112,7%
Utilitare20,5%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare36890,9%
Noi379,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină29773,3%
Benzină8220,2%
Hibrid153,7%
Electric71,7%
GPL41,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică37993,6%
Companie266,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break19949,1%
Berlină cu hayon8019,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)6215,3%
Berlină5914,6%
Cupeu30,7%
Cabriolet20,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7418,3%
75-109 kW22054,3%
110-149 kW8420,7%
150-219 kW153,7%
220 kW și peste51,2%
Necompletat71,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc92,2%
1000-1399 cmc5313,1%
1400-1599 cmc9623,7%
1600-1999 cmc20851,4%
2000-2999 cmc307,4%
3000 cmc și peste20,5%
Necompletat71,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26326,7%
AUDI12612,8%
BMW10310,5%
OPEL737,4%
FORD646,5%
DACIA575,8%
SKODA525,3%
MERCEDES-BENZ484,9%
RENAULT363,7%
SEAT171,7%
Toate (33)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT151,5%
TOYOTA151,5%
CITROEN131,3%
VOLVO121,2%
HYUNDAI111,1%
LAND ROVER80,8%
MITSUBISHI80,8%
NISSAN80,8%
SUZUKI80,8%
HONDA60,6%
SMART60,6%
ALFA ROMEO50,5%
FIAT50,5%
KIA50,5%
MAZDA50,5%
CHEVROLET40,4%
LEXUS40,4%
DODGE20,2%
SSANGYONG20,2%
DAEWOO10,1%
MINI10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5057,5%
Export3742,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1416,1%
DACIA1213,8%
OPEL1011,5%
BMW89,2%
FORD66,9%
MERCEDES-BENZ66,9%
AUDI55,7%
DAEWOO44,6%
TOYOTA44,6%
CITROEN33,4%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET22,3%
FIAT22,3%
KIA22,3%
SEAT22,3%
SKODA22,3%
VOLVO22,3%
DAIHATSU11,1%
HONDA11,1%
RENAULT11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.