Înmatriculări în județul Gorj, august 2023

Noi88+7,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare457+6,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări999

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri41

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 65 noinov 24: 512 rulate, prima înmatricularedec 24: 67 noidec 24: 591 rulate, prima înmatriculareian 25: 83 noiian 25: 555 rulate, prima înmatricularefeb 25: 86 noifeb 25: 684 rulate, prima înmatricularemar 25: 65 noimar 25: 704 rulate, prima înmatriculareapr 25: 58 noiapr 25: 641 rulate, prima înmatricularemai 25: 47 noimai 25: 588 rulate, prima înmatriculareiun 25: 61 noiiun 25: 585 rulate, prima înmatriculareiul 25: 108 noiiul 25: 573 rulate, prima înmatriculareaug 25: 90 noiaug 25: 496 rulate, prima înmatricularesep 25: 67 noisep 25: 533 rulate, prima înmatriculareoct 25: 68 noioct 25: 620 rulate, prima înmatricularenov 25: 83 noinov 25: 574 rulate, prima înmatricularedec 25: 134 noidec 25: 506 rulate, prima înmatriculareian 26: 34 noiian 26: 501 rulate, prima înmatricularefeb 26: 34 noifeb 26: 608 rulate, prima înmatricularemar 26: 28 noimar 26: 574 rulate, prima înmatriculareapr 26: 38 noiapr 26: 460 rulate, prima înmatricularemai 26: 57 noimai 26: 403 rulate, prima înmatriculareiun 26: 105 noiiun 26: 456 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 444 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 431 rulate, prima înmatricularesep 26: 72 noisep 26: 503 rulate, prima înmatriculareoct 26: 92 noioct 26: 490 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2465512
dec 2467591
ian 2583555
feb 2586684
mar 2565704
apr 2558641
mai 2547588
iun 2561585
iul 25108573
aug 2590496
sep 2567533
oct 2568620
nov 2583574
dec 25134506
ian 2634501
feb 2634608
mar 2628574
apr 2638460
mai 2657403
iun 26105456
iul 2658444
aug 2650431
sep 2672503
oct 2692490

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2001: 12 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 26 rulate, prima înmatriculare2006: 33 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 42 rulate, prima înmatriculare2009: 44 rulate, prima înmatriculare2010: 36 rulate, prima înmatriculare2011: 36 rulate, prima înmatriculare2012: 28 rulate, prima înmatriculare2013: 25 rulate, prima înmatriculare2014: 17 rulate, prima înmatriculare2015: 18 rulate, prima înmatriculare2016: 14 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 11 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2023: 86 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 1 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001012
200103
2002014
2003011
2004014
2005026
2006033
2007034
2008042
2009044
2010036
2011036
2012028
2013025
2014017
2015018
2016014
2017016
2018013
2019011
202005
202103
202210
2023862
202400
202510

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9517,4%
BMW7413,6%
DACIA6111,2%
AUDI458,3%
RENAULT376,8%
FORD295,3%
SKODA285,1%
OPEL275,0%
HYUNDAI183,3%
NISSAN183,3%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI173,1%
MERCEDES-BENZ162,9%
SEAT142,6%
VOLVO112,0%
PEUGEOT101,8%
TOYOTA101,8%
FIAT61,1%
CITROEN40,7%
CHEVROLET30,6%
KIA30,6%
LAND ROVER20,4%
MAZDA20,4%
MINI20,4%
MITSUBISHI20,4%
PORSCHE20,4%
SMART20,4%
SSANGYONG20,4%
ALFA ROMEO10,2%
HONDA10,2%
LANCIA10,2%
SAAB10,2%
SANTANA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3305,5%
AUDI A4264,8%
DACIA DUSTER234,2%
VOLKSWAGEN PASSAT234,2%
BMW SERIA 5183,3%
VOLKSWAGEN GOLF173,1%
DACIA LOGAN162,9%
DACIA SANDERO142,6%
RENAULT MEGANE142,6%
SKODA FABIA112,0%
Toate (151)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA91,7%
OPEL CORSA91,7%
VOLKSWAGEN POLO91,7%
VOLKSWAGEN TOURAN91,7%
BMW SERIA 181,5%
NISSAN QASHQAI81,5%
SKODA OCTAVIA81,5%
BMW X371,3%
DACIA SPRING71,3%
FORD FOCUS71,3%
SEAT LEON71,3%
SUZUKI GRAND VITARA71,3%
VOLKSWAGEN CC71,3%
VOLKSWAGEN JETTA71,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,3%
AUDI A561,1%
FORD FIESTA61,1%
RENAULT CLIO50,9%
SKODA SUPERB50,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,9%
AUDI A640,7%
BMW X140,7%
FORD KUGA40,7%
HYUNDAI I3040,7%
HYUNDAI TUCSON40,7%
NISSAN QASHQAI+240,7%
RENAULT ARKANA40,7%
RENAULT KADJAR40,7%
SEAT IBIZA40,7%
VOLVO V4040,7%
AUDI A330,6%
AUDI Q530,6%
FORD MONDEO30,6%
FORD PUMA30,6%
HYUNDAI IX3530,6%
KIA SPORTAGE30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,6%
MERCEDES-BENZ GLC30,6%
NISSAN JUKE30,6%
RENAULT CAPTUR30,6%
RENAULT LAGUNA30,6%
SUZUKI JIMNY30,6%
TOYOTA YARIS CROSS30,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,6%
VOLVO XC6030,6%
AUDI Q220,4%
BMW X520,4%
CHEVROLET CAPTIVA20,4%
CITROEN C-CROSSER20,4%
FIAT PUNTO20,4%
FORD TRANSIT20,4%
HYUNDAI ELANTRA20,4%
HYUNDAI SANTA FE20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,4%
MERCEDES-BENZ GLA20,4%
MERCEDES-BENZ VIANO20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL MERIVA20,4%
OPEL ZAFIRA20,4%
PEUGEOT 20620,4%
PEUGEOT 20720,4%
RENAULT SCENIC20,4%
SEAT ALHAMBRA20,4%
SKODA KODIAQ20,4%
SMART FORFOUR20,4%
SSANGYONG KORANDO20,4%
SUZUKI SX420,4%
SUZUKI VITARA20,4%
TOYOTA C-HR20,4%
TOYOTA RAV420,4%
VOLVO V6020,4%
ALFA ROMEO 15610,2%
AUDI Q310,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X DRIVE 23D10,2%
BMW X410,2%
BMW X710,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
DACIA JOGGER10,2%
FIAT 500L10,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT SCUDO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD ESCORT10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GALAXY10,2%
HONDA ACCORD10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI I1010,2%
LANCIA LYBRA10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN MICRA10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 40810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PORSCHE 91110,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SAAB 9-310,2%
SANTANA VITARA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SUZUKI ALTO10,2%
SUZUKI SPLASH10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA LAND CRUISER10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN FOX10,2%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,2%
VOLKSWAGEN TAIGO10,2%
VOLVO C3010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15328,1%
Medii (D)11521,1%
Compacte (C)10419,1%
Mici (B)9016,5%
Monovolume (MPV)366,6%
Mari și de lux (E)264,8%
Mini (A)142,6%
Sport30,6%
Utilitare30,6%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45783,9%
Noi8816,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină35164,4%
Benzină14125,9%
Hibrid275,0%
GPL193,5%
Electric71,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică51694,7%
Companie295,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break20838,2%
Berlină11621,3%
Berlină cu hayon11120,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9717,8%
Cabriolet91,7%
Cupeu40,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12623,1%
75-109 kW24845,5%
110-149 kW14025,7%
150-219 kW213,9%
220 kW și peste30,6%
Necompletat71,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc387,0%
1000-1399 cmc8215,0%
1400-1599 cmc12522,9%
1600-1999 cmc26348,3%
2000-2999 cmc295,3%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat71,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19419,4%
BMW15315,3%
OPEL818,1%
AUDI777,7%
FORD737,3%
DACIA616,1%
RENAULT545,4%
SKODA494,9%
MERCEDES-BENZ464,6%
SEAT292,9%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI262,6%
PEUGEOT232,3%
NISSAN161,6%
HYUNDAI151,5%
FIAT141,4%
LAND ROVER101,0%
CITROEN90,9%
SMART90,9%
MAZDA80,8%
KIA70,7%
TOYOTA70,7%
CHEVROLET50,5%
DAEWOO40,4%
HONDA40,4%
MITSUBISHI30,3%
VOLVO30,3%
ALFA ROMEO20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
PORSCHE20,2%
VAUXHALL20,2%
CADILLAC10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2970,7%
Export1229,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1126,8%
FORD512,2%
DAEWOO49,8%
AUDI37,3%
DACIA37,3%
MAZDA37,3%
SKODA37,3%
OPEL24,9%
BMW12,4%
CITROEN12,4%
Toate (15)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HONDA12,4%
HYUNDAI12,4%
PEUGEOT12,4%
RENAULT12,4%
VOLVO12,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.