Înmatriculări FORD MONDEO, august 2023

Noi0-100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare186-11,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri46

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 1 noinov 24: 159 rulate, prima înmatricularedec 24: 165 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 rulate, prima înmatricularefeb 25: 160 rulate, prima înmatricularemar 25: 164 rulate, prima înmatriculareapr 25: 160 rulate, prima înmatricularemai 25: 167 rulate, prima înmatriculareiun 25: 144 rulate, prima înmatriculareiul 25: 175 rulate, prima înmatriculareaug 25: 149 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 rulate, prima înmatriculareoct 25: 160 rulate, prima înmatricularenov 25: 142 rulate, prima înmatricularedec 25: 133 rulate, prima înmatriculareian 26: 108 rulate, prima înmatricularefeb 26: 122 rulate, prima înmatricularemar 26: 134 rulate, prima înmatriculareapr 26: 119 rulate, prima înmatricularemai 26: 97 rulate, prima înmatriculareiun 26: 99 rulate, prima înmatriculareiul 26: 123 rulate, prima înmatriculareaug 26: 89 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 rulate, prima înmatriculareoct 26: 106 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241159
dec 240165
ian 250142
feb 250160
mar 250164
apr 250160
mai 250167
iun 250144
iul 250175
aug 250149
sep 250148
oct 250160
nov 250142
dec 250133
ian 260108
feb 260122
mar 260134
apr 260119
mai 26097
iun 26099
iul 260123
aug 26089
sep 260107
oct 260106

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015202000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 18 rulate, prima înmatriculare2009: 11 rulate, prima înmatriculare2010: 14 rulate, prima înmatriculare2011: 14 rulate, prima înmatriculare2012: 7 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2014: 7 rulate, prima înmatriculare2015: 16 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 13 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare200020012002200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200001
200102
200204
200303
200402
200508
200609
2007016
2008018
2009011
2010014
2011014
201207
201304
201407
2015016
2016010
2017010
2018014
2019013
202003

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)186100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București2513,4%
Timiș158,1%
Bacău94,8%
Cluj94,8%
Argeș73,8%
Dolj73,8%
Maramureș73,8%
Prahova73,8%
Hunedoara63,2%
Bihor52,7%
Toate (39)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Buzău52,7%
Caraș-Severin52,7%
Constanța52,7%
Suceava52,7%
Dâmbovița42,2%
Galați42,2%
Mureș42,2%
Olt42,2%
Arad31,6%
Brăila31,6%
Brașov31,6%
Călărași31,6%
Giurgiu31,6%
Gorj31,6%
Iași31,6%
Ilfov31,6%
Mehedinți31,6%
Neamț31,6%
Satu Mare31,6%
Sibiu31,6%
Teleorman31,6%
Vâlcea31,6%
Vrancea31,6%
Botoșani21,1%
Ialomița21,1%
Alba10,5%
Harghita10,5%
Tulcea10,5%
Vaslui10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare186100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină16488,2%
Hibrid179,1%
Benzină52,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică16186,6%
Companie2513,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break10053,8%
Berlină cu hayon7037,6%
Berlină168,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW31,6%
75-109 kW12466,7%
110-149 kW5630,1%
150-219 kW31,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc2211,8%
1600-1999 cmc15784,4%
2000-2999 cmc73,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3576,1%
Export1123,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.