Înmatriculări în județul Dolj, august 2023

Noi178-9,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare803-8,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.813

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri108

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 196 noinov 24: 830 rulate, prima înmatricularedec 24: 144 noidec 24: 918 rulate, prima înmatriculareian 25: 170 noiian 25: 870 rulate, prima înmatricularefeb 25: 173 noifeb 25: 1.079 rulate, prima înmatricularemar 25: 179 noimar 25: 1.131 rulate, prima înmatriculareapr 25: 125 noiapr 25: 1.165 rulate, prima înmatricularemai 25: 151 noimai 25: 998 rulate, prima înmatriculareiun 25: 137 noiiun 25: 956 rulate, prima înmatriculareiul 25: 263 noiiul 25: 1.264 rulate, prima înmatriculareaug 25: 236 noiaug 25: 918 rulate, prima înmatricularesep 25: 191 noisep 25: 952 rulate, prima înmatriculareoct 25: 195 noioct 25: 1.112 rulate, prima înmatricularenov 25: 202 noinov 25: 903 rulate, prima înmatricularedec 25: 403 noidec 25: 658 rulate, prima înmatriculareian 26: 128 noiian 26: 771 rulate, prima înmatricularefeb 26: 123 noifeb 26: 1.000 rulate, prima înmatricularemar 26: 154 noimar 26: 909 rulate, prima înmatriculareapr 26: 164 noiapr 26: 727 rulate, prima înmatricularemai 26: 190 noimai 26: 754 rulate, prima înmatriculareiun 26: 274 noiiun 26: 786 rulate, prima înmatriculareiul 26: 166 noiiul 26: 892 rulate, prima înmatriculareaug 26: 129 noiaug 26: 755 rulate, prima înmatricularesep 26: 178 noisep 26: 798 rulate, prima înmatriculareoct 26: 255 noioct 26: 747 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24196830
dec 24144918
ian 25170870
feb 251731.079
mar 251791.131
apr 251251.165
mai 25151998
iun 25137956
iul 252631.264
aug 25236918
sep 25191952
oct 251951.112
nov 25202903
dec 25403658
ian 26128771
feb 261231.000
mar 26154909
apr 26164727
mai 26190754
iun 26274786
iul 26166892
aug 26129755
sep 26178798
oct 26255747

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 1999: 5 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 18 rulate, prima înmatriculare2003: 25 rulate, prima înmatriculare2004: 44 rulate, prima înmatriculare2005: 48 rulate, prima înmatriculare2006: 51 rulate, prima înmatriculare2007: 60 rulate, prima înmatriculare2008: 60 rulate, prima înmatriculare2009: 59 rulate, prima înmatriculare2010: 62 rulate, prima înmatriculare2011: 53 rulate, prima înmatriculare2012: 44 rulate, prima înmatriculare2013: 60 rulate, prima înmatriculare2014: 22 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 29 rulate, prima înmatriculare2017: 26 rulate, prima înmatriculare2018: 27 rulate, prima înmatriculare2019: 18 rulate, prima înmatriculare2020: 18 rulate, prima înmatriculare2021: 20 rulate, prima înmatriculare2022: 18 noi2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 160 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199905
199904
200006
2001010
2002018
2003025
2004044
2005048
2006051
2007060
2008060
2009059
2010062
2011053
2012044
2013060
2014022
2015021
2016029
2017026
2018027
2019018
2020018
2021020
2022189
20231604

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16416,7%
BMW14214,5%
DACIA899,1%
OPEL828,4%
AUDI788,0%
FORD606,1%
RENAULT575,8%
MERCEDES-BENZ515,2%
TOYOTA323,3%
SKODA282,9%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT212,1%
HYUNDAI202,0%
VOLVO191,9%
NISSAN171,7%
SEAT171,7%
CITROEN161,6%
MAZDA111,1%
FIAT90,9%
KIA80,8%
LEXUS70,7%
SSANGYONG70,7%
SUZUKI60,6%
ALFA ROMEO50,5%
TESLA50,5%
CHEVROLET40,4%
JAGUAR40,4%
JEEP40,4%
PORSCHE40,4%
LAND ROVER30,3%
MINI30,3%
SMART30,3%
MITSUBISHI20,2%
CUPRA10,1%
LANCIA10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT474,8%
VOLKSWAGEN GOLF454,6%
DACIA LOGAN363,7%
BMW SERIA 3353,6%
BMW SERIA 5323,3%
AUDI A4313,2%
OPEL ASTRA313,2%
BMW SERIA 1222,3%
RENAULT MEGANE222,3%
FORD FOCUS202,1%
Toate (212)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER192,0%
DACIA SPRING181,8%
AUDI A6171,7%
OPEL ZAFIRA171,7%
VOLKSWAGEN TOURAN171,7%
OPEL CORSA161,6%
BMW X1131,3%
DACIA SANDERO131,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C131,3%
SKODA OCTAVIA131,3%
NISSAN QASHQAI121,2%
AUDI A3111,1%
BMW X3111,1%
VOLKSWAGEN POLO111,1%
FORD PUMA101,0%
SKODA FABIA101,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E90,9%
RENAULT CLIO90,9%
BMW SERIA 780,8%
AUDI Q570,7%
FORD MONDEO70,7%
SEAT LEON70,7%
VOLKSWAGEN CC70,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN70,7%
AUDI A560,6%
FORD FIESTA60,6%
HYUNDAI TUCSON60,6%
KIA SPORTAGE60,6%
TOYOTA PRIUS60,6%
VOLKSWAGEN SHARAN60,6%
BMW X650,5%
CITROEN C550,5%
FORD KUGA50,5%
MAZDA 650,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,5%
SEAT IBIZA50,5%
SSANGYONG KORANDO50,5%
TOYOTA C-HR50,5%
TOYOTA COROLLA50,5%
TOYOTA RAV450,5%
VOLVO XC6050,5%
BMW SERIA 440,4%
FORD C-MAX40,4%
HYUNDAI I1040,4%
MERCEDES-BENZ GLE40,4%
OPEL MERIVA40,4%
OPEL VECTRA40,4%
PEUGEOT 20840,4%
PEUGEOT 30840,4%
RENAULT AUSTRAL40,4%
RENAULT TRAFIC40,4%
VOLKSWAGEN JETTA40,4%
VOLKSWAGEN TAIGO40,4%
VOLVO S6040,4%
BMW X430,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
FIAT DUCATO30,3%
FIAT PUNTO30,3%
FORD TRANSIT30,3%
JAGUAR XF30,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ GLC30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
PEUGEOT 50830,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
RENAULT SCENIC30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
TESLA MODEL Y30,3%
TOYOTA YARIS30,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLVO V4030,3%
VOLVO XC4030,3%
AUDI RS Q820,2%
CHEVROLET CORVETTE20,2%
CITROEN C320,2%
FIAT 50020,2%
FORD GALAXY20,2%
HYUNDAI ELANTRA20,2%
HYUNDAI I3020,2%
HYUNDAI IX3520,2%
JEEP COMPASS20,2%
LEXUS IS20,2%
LEXUS NX20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ EQS20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MINI MINI20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN PRIMERA20,2%
OPEL SIGNUM20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 30720,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KADJAR20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
SKODA RAPID20,2%
SKODA SUPERB20,2%
SMART FORFOUR20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLVO S9020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO BRERA10,1%
ALFA ROMEO GT10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%
BMW M810,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X REIHE10,1%
BMW X510,1%
BMW Z310,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET MATIZ10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN SAXO10,1%
CITROEN XSARA10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DACIA LODGY10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)22923,3%
SUV22122,5%
Medii (D)18018,3%
Mici (B)13313,6%
Monovolume (MPV)818,3%
Mari și de lux (E)788,0%
Mini (A)313,2%
Sport121,2%
Neclasificate90,9%
Utilitare70,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare80381,9%
Noi17818,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină58459,5%
Benzină23223,6%
Hibrid9810,0%
GPL353,6%
Electric313,2%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică88990,6%
Companie929,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break32132,7%
Berlină24525,0%
Berlină cu hayon22623,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16817,1%
Cupeu111,1%
Cabriolet101,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23223,6%
75-109 kW38539,2%
110-149 kW24424,9%
150-219 kW565,7%
220 kW și peste333,4%
Necompletat313,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc656,6%
1000-1399 cmc12012,2%
1400-1599 cmc19720,1%
1600-1999 cmc44845,7%
2000-2999 cmc11111,3%
3000 cmc și peste90,9%
Necompletat313,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW30616,9%
VOLKSWAGEN29416,2%
OPEL21011,6%
AUDI1447,9%
DACIA1427,8%
FORD1226,7%
MERCEDES-BENZ1015,6%
RENAULT754,1%
SKODA683,8%
SEAT442,4%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT402,2%
CITROEN331,8%
HYUNDAI321,8%
TOYOTA241,3%
FIAT201,1%
NISSAN201,1%
CHEVROLET170,9%
LAND ROVER160,9%
VOLVO150,8%
DAEWOO140,8%
MAZDA140,8%
KIA80,4%
ALFA ROMEO60,3%
PORSCHE60,3%
SUZUKI60,3%
MINI50,3%
MITSUBISHI50,3%
SMART50,3%
JAGUAR40,2%
HONDA30,2%
JEEP20,1%
SAAB20,1%
BENTLEY10,1%
CADILLAC10,1%
CHRYSLER10,1%
FERRARI10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
MCC10,1%
ROVER10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9487,0%
Export1413,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1816,7%
DAEWOO1513,9%
DACIA1413,0%
VOLKSWAGEN1211,1%
FORD98,3%
BMW76,5%
FIAT65,6%
SEAT43,7%
AUDI32,8%
MERCEDES-BENZ32,8%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT32,8%
NISSAN21,9%
RENAULT21,9%
SKODA21,9%
ALFA ROMEO10,9%
ARO10,9%
CHEVROLET10,9%
MAZDA10,9%
MINI10,9%
MITSUBISHI10,9%
VAUXHALL10,9%
VOLVO10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.