Înmatriculări în județul Suceava, august 2023

Noi88-20,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.184+4,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.709

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri226

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 123 noinov 24: 1.080 rulate, prima înmatricularedec 24: 94 noidec 24: 1.051 rulate, prima înmatriculareian 25: 107 noiian 25: 1.165 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 1.181 rulate, prima înmatricularemar 25: 79 noimar 25: 1.148 rulate, prima înmatriculareapr 25: 117 noiapr 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemai 25: 139 noimai 25: 1.290 rulate, prima înmatriculareiun 25: 104 noiiun 25: 1.242 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 1.475 rulate, prima înmatriculareaug 25: 157 noiaug 25: 1.276 rulate, prima înmatricularesep 25: 136 noisep 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareoct 25: 154 noioct 25: 1.368 rulate, prima înmatricularenov 25: 180 noinov 25: 1.337 rulate, prima înmatricularedec 25: 207 noidec 25: 1.152 rulate, prima înmatriculareian 26: 81 noiian 26: 1.114 rulate, prima înmatricularefeb 26: 97 noifeb 26: 1.252 rulate, prima înmatricularemar 26: 88 noimar 26: 1.388 rulate, prima înmatriculareapr 26: 102 noiapr 26: 1.267 rulate, prima înmatricularemai 26: 126 noimai 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareiun 26: 133 noiiun 26: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 26: 102 noiiul 26: 1.168 rulate, prima înmatriculareaug 26: 98 noiaug 26: 996 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 1.172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 171 noioct 26: 1.127 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241231.080
dec 24941.051
ian 251071.165
feb 251641.181
mar 25791.148
apr 251171.351
mai 251391.290
iun 251041.242
iul 251701.475
aug 251571.276
sep 251361.407
oct 251541.368
nov 251801.337
dec 252071.152
ian 26811.114
feb 26971.252
mar 26881.388
apr 261021.267
mai 261261.119
iun 261331.134
iul 261021.168
aug 2698996
sep 26991.172
oct 261711.127

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 17 rulate, prima înmatriculare1999: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 24 rulate, prima înmatriculare2004: 33 rulate, prima înmatriculare2005: 69 rulate, prima înmatriculare2006: 78 rulate, prima înmatriculare2007: 84 rulate, prima înmatriculare2008: 85 rulate, prima înmatriculare2009: 72 rulate, prima înmatriculare2010: 97 rulate, prima înmatriculare2011: 137 rulate, prima înmatriculare2012: 82 rulate, prima înmatriculare2013: 63 rulate, prima înmatriculare2014: 61 rulate, prima înmatriculare2015: 50 rulate, prima înmatriculare2016: 40 rulate, prima înmatriculare2017: 35 rulate, prima înmatriculare2018: 44 rulate, prima înmatriculare2019: 38 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 7 noi2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 81 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999017
199906
200006
2001010
2002014
2003024
2004033
2005069
2006078
2007084
2008085
2009072
2010097
20110137
2012082
2013063
2014061
2015050
2016040
2017035
2018044
2019038
2020013
2021013
202279
2023814

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN32125,2%
AUDI18114,2%
BMW1038,1%
MERCEDES-BENZ907,1%
FORD695,4%
DACIA645,0%
SKODA534,2%
OPEL423,3%
NISSAN403,1%
VOLVO393,1%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA322,5%
SEAT292,3%
HYUNDAI282,2%
RENAULT272,1%
SUZUKI262,0%
PEUGEOT252,0%
FIAT161,3%
MITSUBISHI151,2%
KIA100,8%
LAND ROVER100,8%
MAZDA100,8%
CITROEN70,6%
JEEP60,5%
MINI40,3%
ALFA ROMEO30,2%
CHEVROLET30,2%
JAGUAR30,2%
PORSCHE30,2%
TESLA30,2%
SMART20,2%
CADILLAC10,1%
DODGE10,1%
HONDA10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
MG10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT796,2%
AUDI A4725,7%
VOLKSWAGEN GOLF685,4%
AUDI A6503,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN443,5%
BMW SERIA 5342,7%
FORD FOCUS292,3%
VOLKSWAGEN POLO272,1%
DACIA DUSTER262,1%
BMW SERIA 3241,9%
Toate (236)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TOURAN241,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E231,8%
SKODA OCTAVIA221,7%
NISSAN QASHQAI181,4%
DACIA LOGAN171,3%
AUDI Q5161,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C161,3%
BMW X3151,2%
VOLVO XC60141,1%
SEAT IBIZA120,9%
SKODA FABIA120,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS120,9%
AUDI A3110,9%
OPEL ASTRA110,9%
VOLKSWAGEN CADDY110,9%
BMW X1100,8%
OPEL ZAFIRA100,8%
TOYOTA RAV4100,8%
VOLKSWAGEN SHARAN100,8%
NISSAN X-TRAIL90,7%
SKODA SUPERB90,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG90,7%
DACIA SANDERO80,6%
DACIA SPRING80,6%
FORD KUGA80,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B80,6%
RENAULT MEGANE80,6%
AUDI A570,6%
AUDI Q370,6%
HYUNDAI IX3570,6%
MERCEDES-BENZ SPRINTER70,6%
MERCEDES-BENZ VITO70,6%
SUZUKI GRAND VITARA70,6%
SUZUKI VITARA70,6%
TOYOTA AVENSIS70,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER70,6%
FORD C-MAX60,5%
FORD GALAXY60,5%
HYUNDAI TUCSON60,5%
KIA SPORTAGE60,5%
NISSAN JUKE60,5%
RENAULT CLIO60,5%
VOLVO XC9060,5%
BMW X550,4%
FIAT PUNTO50,4%
FORD MONDEO50,4%
HYUNDAI SANTA FE50,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE50,4%
MERCEDES-BENZ GLC50,4%
MITSUBISHI OUTLANDER50,4%
RENAULT SCENIC50,4%
SEAT LEON50,4%
SUZUKI SX450,4%
VOLVO V5050,4%
AUDI Q740,3%
BMW SERIA 140,3%
BMW X440,3%
FORD FIESTA40,3%
FORD S-MAX40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,3%
MERCEDES-BENZ VIANO40,3%
MITSUBISHI ASX40,3%
NISSAN QASHQAI+240,3%
OPEL MOKKA40,3%
SEAT ALHAMBRA40,3%
SEAT ALTEA40,3%
SKODA KODIAQ40,3%
VOLVO V4040,3%
AUDI A130,2%
CITROEN C4 PICASSO30,2%
HYUNDAI I3030,2%
JEEP CHEROKEE30,2%
JEEP COMPASS30,2%
MAZDA 330,2%
MAZDA 630,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,2%
MERCEDES-BENZ ML30,2%
MINI COOPER30,2%
OPEL ANTARA30,2%
OPEL INSIGNIA30,2%
PEUGEOT 300830,2%
PEUGEOT 30730,2%
PEUGEOT 30830,2%
SUZUKI IGNIS30,2%
TESLA MODEL Y30,2%
TOYOTA COROLLA30,2%
TOYOTA YARIS30,2%
TOYOTA YARIS CROSS30,2%
VOLKSWAGEN CC30,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN30,2%
VOLKSWAGEN JETTA30,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,2%
VOLKSWAGEN T-ROC30,2%
VOLVO S6030,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,2%
AUDI A220,2%
AUDI A720,2%
AUDI Q820,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X620,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C420,2%
DACIA DOKKER20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT 50020,2%
FIAT CROMA20,2%
FIAT FREEMONT20,2%
FIAT STILO20,2%
FORD ECOSPORT20,2%
HYUNDAI I4020,2%
HYUNDAI IONIQ20,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MITSUBISHI PAJERO20,2%
MITSUBISHI SPACE STAR20,2%
OPEL AGILA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL VECTRA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 40720,2%
PEUGEOT 50820,2%
PORSCHE 91120,2%
RENAULT KADJAR20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SKODA YETI20,2%
SMART FORTWO20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN PHAETON20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLVO V6020,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV37329,3%
Medii (D)23718,6%
Compacte (C)22517,7%
Monovolume (MPV)15211,9%
Mici (B)1189,3%
Mari și de lux (E)1189,3%
Mini (A)241,9%
Neclasificate90,7%
Sport80,6%
Utilitare80,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.18493,1%
Noi886,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină99077,8%
Benzină18514,5%
Hibrid645,0%
GPL171,3%
Electric161,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.14089,6%
Companie13210,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break63249,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)24719,4%
Berlină20215,9%
Berlină cu hayon17213,5%
Cabriolet141,1%
Cupeu50,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21116,6%
75-109 kW60747,7%
110-149 kW34727,3%
150-219 kW755,9%
220 kW și peste161,3%
Necompletat161,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc372,9%
1000-1399 cmc1098,6%
1400-1599 cmc22717,8%
1600-1999 cmc69654,7%
2000-2999 cmc18314,4%
3000 cmc și peste40,3%
Necompletat161,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN49028,7%
AUDI23914,0%
BMW17410,2%
MERCEDES-BENZ1116,5%
FORD1066,2%
OPEL774,5%
SKODA744,3%
DACIA643,7%
RENAULT412,4%
VOLVO382,2%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT352,0%
PEUGEOT291,7%
TOYOTA261,5%
NISSAN231,3%
SUZUKI221,3%
FIAT201,2%
HYUNDAI201,2%
MAZDA201,2%
LAND ROVER181,1%
ALFA ROMEO130,8%
CITROEN110,6%
KIA100,6%
MITSUBISHI80,5%
CHEVROLET70,4%
SMART60,4%
HONDA50,3%
JEEP40,2%
CHRYSLER20,1%
DAIHATSU20,1%
MASERATI20,1%
MINI20,1%
PORSCHE20,1%
SUBARU20,1%
ARO10,1%
CADILLAC10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare19787,2%
Export2912,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6528,8%
FORD2511,1%
DACIA219,3%
OPEL219,3%
AUDI156,6%
BMW135,8%
FIAT135,8%
MERCEDES-BENZ104,4%
RENAULT73,1%
PEUGEOT62,7%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT52,2%
SKODA52,2%
TOYOTA41,8%
DAEWOO31,3%
ALFA ROMEO20,9%
HYUNDAI20,9%
MAZDA20,9%
CHRYSLER10,4%
CITROEN10,4%
HONDA10,4%
JAGUAR10,4%
LAND ROVER10,4%
MITSUBISHI10,4%
NISSAN10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.