Înmatriculări în județul Covasna, august 2023

Noi60+42,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare310-5,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări627

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri43

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 37 noinov 24: 312 rulate, prima înmatricularedec 24: 47 noidec 24: 266 rulate, prima înmatriculareian 25: 52 noiian 25: 287 rulate, prima înmatricularefeb 25: 60 noifeb 25: 377 rulate, prima înmatricularemar 25: 55 noimar 25: 387 rulate, prima înmatriculareapr 25: 44 noiapr 25: 361 rulate, prima înmatricularemai 25: 38 noimai 25: 419 rulate, prima înmatriculareiun 25: 35 noiiun 25: 400 rulate, prima înmatriculareiul 25: 78 noiiul 25: 362 rulate, prima înmatriculareaug 25: 72 noiaug 25: 354 rulate, prima înmatricularesep 25: 62 noisep 25: 369 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 370 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 324 rulate, prima înmatricularedec 25: 91 noidec 25: 269 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 314 rulate, prima înmatricularefeb 26: 48 noifeb 26: 403 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 376 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 295 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 273 rulate, prima înmatriculareiun 26: 61 noiiun 26: 296 rulate, prima înmatriculareiul 26: 38 noiiul 26: 323 rulate, prima înmatriculareaug 26: 46 noiaug 26: 268 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 273 rulate, prima înmatriculareoct 26: 44 noioct 26: 258 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437312
dec 2447266
ian 2552287
feb 2560377
mar 2555387
apr 2544361
mai 2538419
iun 2535400
iul 2578362
aug 2572354
sep 2562369
oct 2567370
nov 2548324
dec 2591269
ian 2623314
feb 2648403
mar 2635376
apr 2635295
mai 2635273
iun 2661296
iul 2638323
aug 2646268
sep 2651273
oct 2644258

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 18 rulate, prima înmatriculare2008: 23 rulate, prima înmatriculare2009: 25 rulate, prima înmatriculare2010: 30 rulate, prima înmatriculare2011: 29 rulate, prima înmatriculare2012: 25 rulate, prima înmatriculare2013: 25 rulate, prima înmatriculare2014: 13 rulate, prima înmatriculare2015: 15 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 56 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199903
199900
200003
200105
200204
200305
2004012
2005015
2006012
2007018
2008023
2009025
2010030
2011029
2012025
2013025
2014013
2015015
201606
2017012
2018013
2019010
202002
202101
202244
2023560

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7319,7%
DACIA5915,9%
SKODA3810,3%
AUDI318,4%
BMW195,1%
MERCEDES-BENZ164,3%
RENAULT143,8%
FORD133,5%
NISSAN113,0%
OPEL113,0%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI113,0%
VOLVO102,7%
HYUNDAI92,4%
SEAT92,4%
MAZDA82,2%
MITSUBISHI61,6%
FIAT51,4%
KIA41,1%
TOYOTA41,1%
LADA30,8%
SUBARU30,8%
MINI20,5%
PORSCHE20,5%
SSANGYONG20,5%
ALFA ROMEO10,3%
CHEVROLET10,3%
CITROEN10,3%
LAND ROVER10,3%
SAAB10,3%
SMART10,3%
TESLA10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN184,9%
SKODA OCTAVIA184,9%
VOLKSWAGEN PASSAT174,6%
AUDI A4164,3%
VOLKSWAGEN GOLF143,8%
DACIA DUSTER133,5%
DACIA SANDERO113,0%
DACIA SPRING113,0%
SKODA FABIA92,4%
NISSAN QASHQAI82,2%
Toate (133)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO82,2%
OPEL ASTRA71,9%
RENAULT MEGANE71,9%
VOLKSWAGEN CADDY71,9%
BMW SERIA 361,6%
AUDI A651,4%
AUDI Q551,4%
FORD KUGA51,4%
SUZUKI VITARA51,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN51,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER51,4%
BMW X341,1%
DACIA LODGY41,1%
FORD TRANSIT41,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E41,1%
BMW X530,8%
HYUNDAI IX3530,8%
LADA 4X430,8%
MITSUBISHI OUTLANDER30,8%
SEAT IBIZA30,8%
SKODA KODIAQ30,8%
SKODA SUPERB30,8%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,8%
VOLKSWAGEN CC30,8%
VOLVO V4030,8%
VOLVO XC6030,8%
AUDI A320,5%
AUDI Q320,5%
BMW SERIA 520,5%
FORD PUMA20,5%
HYUNDAI SANTA FE20,5%
KIA SPORTAGE20,5%
MAZDA CX-520,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,5%
MERCEDES-BENZ GLC20,5%
NISSAN QASHQAI+220,5%
RENAULT SCENIC20,5%
RENAULT TALISMAN20,5%
SEAT LEON20,5%
SKODA KAMIQ20,5%
SKODA RAPID20,5%
SSANGYONG KORANDO20,5%
SUBARU FORESTER20,5%
SUZUKI GRAND VITARA20,5%
SUZUKI SX420,5%
VOLKSWAGEN SHARAN20,5%
VOLKSWAGEN TAIGO20,5%
VOLKSWAGEN TOURAN20,5%
VOLVO V5020,5%
ALFA ROMEO 14710,3%
AUDI A210,3%
BMW SERIA 110,3%
BMW X110,3%
BMW X410,3%
BMW X610,3%
CHEVROLET CAPTIVA10,3%
CITROEN C4 CACTUS10,3%
DACIA DOKKER10,3%
DACIA JOGGER10,3%
FIAT 50010,3%
FIAT DUCATO10,3%
FIAT PANDA10,3%
FIAT PUNTO10,3%
FIAT UNO10,3%
FORD FIESTA10,3%
FORD FOCUS10,3%
HYUNDAI ATOS10,3%
HYUNDAI BAYON10,3%
HYUNDAI I3010,3%
HYUNDAI TUCSON10,3%
KIA CEED10,3%
KIA SORENTO10,3%
LAND ROVER RANGE ROVER10,3%
MAZDA 210,3%
MAZDA 310,3%
MAZDA 510,3%
MAZDA CX-3010,3%
MAZDA MX-510,3%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,3%
MERCEDES-BENZ CLK10,3%
MERCEDES-BENZ GLA10,3%
MERCEDES-BENZ GLE10,3%
MERCEDES-BENZ ML10,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,3%
MINI COOPER10,3%
MINI COUNTRYMAN10,3%
MITSUBISHI LANCER10,3%
MITSUBISHI PAJERO10,3%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,3%
NISSAN MICRA10,3%
OPEL AGILA10,3%
OPEL ANTARA10,3%
OPEL FRONTERA10,3%
OPEL MERIVA10,3%
PORSCHE CAYENNE10,3%
PORSCHE PANAMERA10,3%
RENAULT CAPTUR10,3%
RENAULT CLIO10,3%
RENAULT TRAFIC10,3%
SAAB 9-510,3%
SEAT ALTEA10,3%
SEAT ATECA10,3%
SEAT EXEO10,3%
SEAT MII10,3%
SKODA YETI10,3%
SMART FORTWO10,3%
SUBARU G3X JUSTY10,3%
SUZUKI IGNIS10,3%
SUZUKI S-CROSS10,3%
TESLA MODEL Y10,3%
TOYOTA AYGO10,3%
TOYOTA LAND CRUISER10,3%
TOYOTA RAV410,3%
TOYOTA YARIS10,3%
VOLKSWAGEN BORA10,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,3%
VOLKSWAGEN JETTA10,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,3%
VOLVO V9010,3%
VOLVO XC9010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV11731,6%
Compacte (C)6617,8%
Mici (B)6016,2%
Medii (D)4913,2%
Monovolume (MPV)338,9%
Mini (A)195,1%
Mari și de lux (E)143,8%
Utilitare61,6%
Sport41,1%
Neclasificate20,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare31083,8%
Noi6016,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină21457,8%
Benzină10528,4%
Hibrid215,7%
GPL174,6%
Electric133,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică33490,3%
Companie369,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break19352,2%
Berlină cu hayon6918,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)5915,9%
Berlină4111,1%
Cabriolet41,1%
Cupeu41,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9425,4%
75-109 kW15943,0%
110-149 kW8222,2%
150-219 kW174,6%
220 kW și peste51,4%
Necompletat133,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc328,6%
1000-1399 cmc5915,9%
1400-1599 cmc7520,3%
1600-1999 cmc15140,8%
2000-2999 cmc3710,0%
3000 cmc și peste30,8%
Necompletat133,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15925,4%
OPEL7011,2%
AUDI599,4%
DACIA528,3%
BMW457,2%
SKODA426,7%
FORD355,6%
RENAULT243,8%
TOYOTA172,7%
MERCEDES-BENZ152,4%
Toate (32)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT152,4%
CHEVROLET111,8%
PEUGEOT111,8%
HYUNDAI101,6%
SUZUKI91,4%
MAZDA71,1%
NISSAN71,1%
VOLVO71,1%
KIA61,0%
CITROEN50,8%
HONDA40,6%
MITSUBISHI40,6%
ALFA ROMEO20,3%
FIAT20,3%
MINI20,3%
DAEWOO10,2%
DAIHATSU10,2%
LAND ROVER10,2%
LEXUS10,2%
MASERATI10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4195,3%
Export24,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1023,3%
OPEL716,3%
SKODA614,0%
DACIA511,6%
FORD511,6%
RENAULT49,3%
AUDI12,3%
CHEVROLET12,3%
MERCEDES-BENZ12,3%
PEUGEOT12,3%
Toate (12)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT12,3%
SUZUKI12,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.