Înmatriculări în județul Bacău, august 2023

Noi135+8,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare819-8,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.627

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri78

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 103 noinov 24: 795 rulate, prima înmatricularedec 24: 103 noidec 24: 748 rulate, prima înmatriculareian 25: 101 noiian 25: 737 rulate, prima înmatricularefeb 25: 126 noifeb 25: 933 rulate, prima înmatricularemar 25: 84 noimar 25: 958 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 1.035 rulate, prima înmatricularemai 25: 95 noimai 25: 891 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 915 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 1.106 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 955 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 noisep 25: 935 rulate, prima înmatriculareoct 25: 143 noioct 25: 1.040 rulate, prima înmatricularenov 25: 141 noinov 25: 976 rulate, prima înmatricularedec 25: 249 noidec 25: 880 rulate, prima înmatriculareian 26: 83 noiian 26: 749 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 923 rulate, prima înmatricularemar 26: 122 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 714 rulate, prima înmatriculareiun 26: 164 noiiun 26: 816 rulate, prima înmatriculareiul 26: 134 noiiul 26: 812 rulate, prima înmatriculareaug 26: 117 noiaug 26: 870 rulate, prima înmatricularesep 26: 135 noisep 26: 842 rulate, prima înmatriculareoct 26: 163 noioct 26: 853 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103795
dec 24103748
ian 25101737
feb 25126933
mar 2584958
apr 25801.035
mai 2595891
iun 2584915
iul 251831.106
aug 25164955
sep 25148935
oct 251431.040
nov 25141976
dec 25249880
ian 2683749
feb 2698923
mar 261221.018
apr 2687764
mai 26132714
iun 26164816
iul 26134812
aug 26117870
sep 26135842
oct 26163853

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 28 rulate, prima înmatriculare2005: 37 rulate, prima înmatriculare2006: 35 rulate, prima înmatriculare2007: 52 rulate, prima înmatriculare2008: 55 rulate, prima înmatriculare2009: 76 rulate, prima înmatriculare2010: 80 rulate, prima înmatriculare2011: 82 rulate, prima înmatriculare2012: 77 rulate, prima înmatriculare2013: 42 rulate, prima înmatriculare2014: 42 rulate, prima înmatriculare2015: 40 rulate, prima înmatriculare2016: 40 rulate, prima înmatriculare2017: 31 rulate, prima înmatriculare2018: 25 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 9 noi2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 126 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199904
199905
200003
200104
200208
2003014
2004028
2005037
2006035
2007052
2008055
2009076
2010080
2011082
2012077
2013042
2014042
2015040
2016040
2017031
2018025
2019020
202009
202104
202296
20231260

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18619,5%
DACIA818,5%
RENAULT818,5%
AUDI768,0%
FORD757,9%
BMW717,4%
OPEL495,1%
SKODA444,6%
TOYOTA323,4%
NISSAN303,1%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ282,9%
HYUNDAI272,8%
SEAT232,4%
VOLVO232,4%
SUZUKI202,1%
KIA161,7%
PEUGEOT161,7%
CITROEN131,4%
FIAT111,2%
MAZDA111,2%
HONDA80,8%
MITSUBISHI60,6%
ALFA ROMEO50,5%
CHEVROLET40,4%
TESLA30,3%
BENTLEY20,2%
JEEP20,2%
LAND ROVER20,2%
LEXUS20,2%
MINI20,2%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
PORSCHE10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF485,0%
VOLKSWAGEN PASSAT454,7%
DACIA DUSTER333,5%
RENAULT MEGANE313,3%
FORD FOCUS272,8%
BMW SERIA 3252,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN252,6%
AUDI A4202,1%
AUDI Q5181,9%
NISSAN QASHQAI181,9%
Toate (202)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL CORSA181,9%
AUDI A6151,6%
BMW SERIA 5151,6%
DACIA SANDERO151,6%
DACIA LOGAN141,5%
DACIA SPRING141,5%
FORD FIESTA141,5%
OPEL ASTRA141,5%
TOYOTA RAV4141,5%
VOLVO XC60131,4%
FORD KUGA111,2%
RENAULT SCENIC111,2%
SEAT LEON111,2%
BMW SERIA 1101,1%
KIA SPORTAGE101,1%
VOLKSWAGEN TOURAN101,1%
AUDI A390,9%
FORD MONDEO90,9%
RENAULT CAPTUR90,9%
SKODA FABIA90,9%
SKODA OCTAVIA90,9%
VOLKSWAGEN POLO90,9%
BMW X170,7%
BMW X370,7%
HYUNDAI TUCSON70,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,7%
RENAULT LAGUNA70,7%
SEAT IBIZA70,7%
SKODA SUPERB70,7%
VOLKSWAGEN CC70,7%
FIAT PUNTO60,6%
HYUNDAI IX3560,6%
MAZDA CX-560,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,6%
SKODA KODIAQ60,6%
SUZUKI VITARA60,6%
VOLKSWAGEN CADDY60,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,6%
VOLKSWAGEN T-ROC60,6%
FORD C-MAX50,5%
HONDA CIVIC50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,5%
OPEL INSIGNIA50,5%
RENAULT CLIO50,5%
SKODA KAROQ50,5%
SUZUKI GRAND VITARA50,5%
AUDI A540,4%
AUDI Q340,4%
DACIA LODGY40,4%
HYUNDAI I3040,4%
MITSUBISHI ASX40,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
OPEL ZAFIRA40,4%
SKODA ROOMSTER40,4%
TOYOTA C-HR40,4%
TOYOTA YARIS CROSS40,4%
VOLKSWAGEN TAIGO40,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,4%
BMW SERIA 230,3%
CITROEN C530,3%
HONDA CR-V30,3%
HYUNDAI I2030,3%
HYUNDAI SANTA FE30,3%
MAZDA 630,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
NISSAN JUKE30,3%
NISSAN QASHQAI+230,3%
PEUGEOT 30830,3%
PEUGEOT 500830,3%
RENAULT ARKANA30,3%
RENAULT KADJAR30,3%
RENAULT KANGOO30,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
SUZUKI SX430,3%
TOYOTA AURIS30,3%
VOLKSWAGEN SHARAN30,3%
ALFA ROMEO 15920,2%
AUDI A820,2%
BMW X620,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C-CROSSER20,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
FIAT STILO20,2%
FORD FUSION20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD S-MAX20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
KIA CEED20,2%
KIA SORENTO20,2%
MAZDA 320,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
NISSAN MICRA20,2%
OPEL AGILA20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 50820,2%
SEAT ALTEA20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO C3020,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO GT10,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q410,1%
AUDI Q810,1%
BENTLEY BENTAYGA10,1%
BENTLEY CONTINENTAL10,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X410,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHEVROLET MATIZ10,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DS DS710,1%
FIAT 50010,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT PANDA10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI MATRIX10,1%
JAGUAR XJ10,1%
JEEP COMPASS10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV32133,6%
Compacte (C)21222,2%
Medii (D)14915,6%
Mici (B)11512,1%
Monovolume (MPV)818,5%
Mari și de lux (E)474,9%
Mini (A)242,5%
Neclasificate20,2%
Sport20,2%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare81985,8%
Noi13514,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină61464,4%
Benzină23925,1%
Hibrid626,5%
Electric252,6%
GPL131,4%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică87291,4%
Companie828,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break41043,0%
Berlină cu hayon21122,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20021,0%
Berlină11712,3%
Cupeu111,2%
Cabriolet50,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21122,1%
75-109 kW42544,5%
110-149 kW24926,1%
150-219 kW384,0%
220 kW și peste60,6%
Necompletat252,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc474,9%
1000-1399 cmc13814,5%
1400-1599 cmc25126,3%
1600-1999 cmc40342,2%
2000-2999 cmc889,2%
3000 cmc și peste20,2%
Necompletat252,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN35922,1%
BMW16810,3%
OPEL1458,9%
AUDI1438,8%
DACIA1277,8%
FORD1106,8%
RENAULT1026,3%
SKODA965,9%
MERCEDES-BENZ623,8%
SEAT392,4%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT281,7%
TOYOTA261,6%
FIAT241,5%
HYUNDAI231,4%
SUZUKI231,4%
MAZDA211,3%
NISSAN191,2%
KIA171,0%
CITROEN150,9%
HONDA130,8%
VOLVO110,7%
LAND ROVER90,6%
JEEP60,4%
ALFA ROMEO50,3%
CHEVROLET50,3%
JAGUAR40,2%
SMART40,2%
DAEWOO30,2%
LEXUS30,2%
MITSUBISHI30,2%
DAIHATSU20,1%
DODGE20,1%
SUBARU20,1%
ARO10,1%
BENTLEY10,1%
DS10,1%
GWM10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5266,7%
Export2633,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1316,7%
OPEL1215,4%
DACIA79,0%
SEAT67,7%
FORD56,4%
RENAULT56,4%
BMW45,1%
FIAT45,1%
DAEWOO33,8%
PEUGEOT33,8%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI22,6%
CITROEN22,6%
SKODA22,6%
ALFA ROMEO11,3%
DAIHATSU11,3%
JAGUAR11,3%
JEEP11,3%
LAND ROVER11,3%
LEXUS11,3%
MERCEDES-BENZ11,3%
SAAB11,3%
TOYOTA11,3%
VOLVO11,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.