Înmatriculări în județul Vrancea, august 2023

Noi59-3,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare400-15,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări986

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri62

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 18 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 23 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 28 rulate, prima înmatriculare2009: 27 rulate, prima înmatriculare2010: 31 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 31 rulate, prima înmatriculare2013: 18 rulate, prima înmatriculare2014: 29 rulate, prima înmatriculare2015: 10 rulate, prima înmatriculare2016: 11 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 16 rulate, prima înmatriculare2019: 8 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 57 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199902
200003
200104
200202
200308
2004018
2005023
2006023
2007029
2008028
2009027
2010031
2011049
2012031
2013018
2014029
2015010
2016011
2017014
2018016
201908
2020011
202101
202222
2023570

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10122,0%
DACIA439,4%
AUDI429,2%
FORD367,8%
BMW357,6%
OPEL245,2%
RENAULT235,0%
MERCEDES-BENZ214,6%
NISSAN204,4%
VOLVO204,4%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA163,5%
PEUGEOT122,6%
HYUNDAI81,7%
SEAT81,7%
CITROEN61,3%
TOYOTA61,3%
FIAT51,1%
ALFA ROMEO40,9%
HONDA40,9%
KIA40,9%
SUZUKI40,9%
MAZDA30,7%
DAIHATSU20,4%
LANCIA20,4%
LEXUS20,4%
SSANGYONG20,4%
JAGUAR10,2%
LAND ROVER10,2%
MITSUBISHI10,2%
PORSCHE10,2%
SMART10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT327,0%
VOLKSWAGEN GOLF255,4%
FORD FOCUS204,4%
DACIA DUSTER183,9%
AUDI A4173,7%
DACIA LOGAN153,3%
NISSAN QASHQAI132,8%
BMW SERIA 3122,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN112,4%
BMW SERIA 5102,2%
Toate (145)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TOURAN102,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C92,0%
OPEL ASTRA92,0%
SKODA OCTAVIA92,0%
RENAULT MEGANE81,7%
RENAULT SCENIC71,5%
DACIA SPRING61,3%
FORD FIESTA61,3%
SEAT IBIZA61,3%
VOLKSWAGEN POLO61,3%
VOLVO XC6061,3%
AUDI Q551,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,1%
AUDI Q340,9%
OPEL CORSA40,9%
RENAULT CLIO40,9%
VOLKSWAGEN CADDY40,9%
VOLVO XC9040,9%
AUDI A330,7%
AUDI A630,7%
BMW SERIA 130,7%
BMW SERIA 730,7%
BMW X530,7%
CITROEN C4 PICASSO30,7%
FIAT PUNTO30,7%
FORD MONDEO30,7%
HYUNDAI TUCSON30,7%
KIA SPORTAGE30,7%
MERCEDES-BENZ GLE30,7%
NISSAN QASHQAI+230,7%
OPEL INSIGNIA30,7%
OPEL ZAFIRA30,7%
SKODA FABIA30,7%
SKODA SUPERB30,7%
SUZUKI VITARA30,7%
VOLKSWAGEN CC30,7%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,7%
VOLVO V4030,7%
AUDI A520,4%
AUDI SQ520,4%
CITROEN C320,4%
DACIA JOGGER20,4%
FIAT 50020,4%
FORD C-MAX20,4%
FORD KUGA20,4%
HYUNDAI IX3520,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
PEUGEOT 20620,4%
PEUGEOT 30720,4%
PEUGEOT 30820,4%
PEUGEOT 50820,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
TOYOTA RAV420,4%
VOLVO V5020,4%
VOLVO V7020,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO 15610,2%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO MITO10,2%
AUDI A210,2%
AUDI A710,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q210,2%
AUDI Q710,2%
AUDI TT10,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW X110,2%
BMW X310,2%
BMW X610,2%
CITROEN C4 AIRCROSS10,2%
DACIA LODGY10,2%
DACIA SANDERO10,2%
DAIHATSU FEROZA10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA CR-V10,2%
HONDA FR-V10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI I4010,2%
JAGUAR XE10,2%
KIA CEED10,2%
LANCIA DELTA10,2%
LANCIA YPSILON10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LEXUS IS10,2%
LEXUS NX10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 32310,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN PRIMERA10,2%
NISSAN PULSAR10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 100710,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 40810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT MODUS10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SMART FORTWO10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA CAMRY10,2%
TOYOTA PRIUS10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN ID 310,2%
VOLKSWAGEN ID 410,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,2%
VOLKSWAGEN SHARAN10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLKSWAGEN UP10,2%
VOLVO S4010,2%
VOLVO S9010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV12126,4%
Compacte (C)11324,6%
Medii (D)8819,2%
Mici (B)5812,6%
Monovolume (MPV)408,7%
Mari și de lux (E)255,4%
Mini (A)122,6%
Sport20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare40087,1%
Noi5912,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină30366,0%
Benzină11224,4%
Hibrid265,7%
Electric92,0%
GPL92,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică39886,7%
Companie6113,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break22148,1%
Berlină8117,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8017,4%
Berlină cu hayon6915,0%
Cupeu51,1%
Cabriolet30,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9921,6%
75-109 kW21647,1%
110-149 kW10021,8%
150-219 kW235,0%
220 kW și peste122,6%
Necompletat92,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc245,2%
1000-1399 cmc6413,9%
1400-1599 cmc12627,5%
1600-1999 cmc18841,0%
2000-2999 cmc4710,2%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat92,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20420,7%
BMW899,0%
AUDI868,7%
FORD868,7%
DACIA818,2%
OPEL818,2%
MERCEDES-BENZ606,1%
SKODA555,6%
RENAULT525,3%
PEUGEOT313,1%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT262,6%
SEAT191,9%
HYUNDAI181,8%
MAZDA111,1%
NISSAN111,1%
VOLVO101,0%
TOYOTA90,9%
SUZUKI80,8%
CHEVROLET70,7%
LAND ROVER70,7%
CITROEN50,5%
KIA50,5%
SMART50,5%
MITSUBISHI30,3%
DAEWOO20,2%
JEEP20,2%
MINI20,2%
SUBARU20,2%
ALFA ROMEO10,1%
ARO10,1%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4064,5%
Export2235,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1422,6%
OPEL1117,7%
AUDI69,7%
DACIA46,5%
MERCEDES-BENZ46,5%
FORD34,8%
PEUGEOT34,8%
RENAULT34,8%
BMW23,2%
CHEVROLET23,2%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO23,2%
SKODA23,2%
CITROEN11,6%
HONDA11,6%
KIA11,6%
PORSCHE11,6%
SEAT11,6%
SMART11,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.