Înmatriculări în județul Olt, august 2023

Noi67-6,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare417-1,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.097

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri66

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 67 noinov 24: 431 rulate, prima înmatricularedec 24: 83 noidec 24: 550 rulate, prima înmatriculareian 25: 103 noiian 25: 442 rulate, prima înmatricularefeb 25: 61 noifeb 25: 621 rulate, prima înmatricularemar 25: 52 noimar 25: 610 rulate, prima înmatriculareapr 25: 40 noiapr 25: 567 rulate, prima înmatricularemai 25: 53 noimai 25: 535 rulate, prima înmatriculareiun 25: 63 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 98 noiiul 25: 616 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 480 rulate, prima înmatricularesep 25: 73 noisep 25: 612 rulate, prima înmatriculareoct 25: 62 noioct 25: 664 rulate, prima înmatricularenov 25: 86 noinov 25: 539 rulate, prima înmatricularedec 25: 119 noidec 25: 503 rulate, prima înmatriculareian 26: 36 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 40 noifeb 26: 484 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 452 rulate, prima înmatricularemai 26: 71 noimai 26: 414 rulate, prima înmatriculareiun 26: 65 noiiun 26: 466 rulate, prima înmatriculareiul 26: 53 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 55 noiaug 26: 440 rulate, prima înmatricularesep 26: 74 noisep 26: 501 rulate, prima înmatriculareoct 26: 85 noioct 26: 489 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2467431
dec 2483550
ian 25103442
feb 2561621
mar 2552610
apr 2540567
mai 2553535
iun 2563519
iul 2598616
aug 2586480
sep 2573612
oct 2562664
nov 2586539
dec 25119503
ian 2636455
feb 2640484
mar 2645477
apr 2645452
mai 2671414
iun 2665466
iul 2653490
aug 2655440
sep 2674501
oct 2685489

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 27 rulate, prima înmatriculare2007: 43 rulate, prima înmatriculare2008: 25 rulate, prima înmatriculare2009: 37 rulate, prima înmatriculare2010: 27 rulate, prima înmatriculare2011: 37 rulate, prima înmatriculare2012: 34 rulate, prima înmatriculare2013: 23 rulate, prima înmatriculare2014: 22 rulate, prima înmatriculare2015: 12 rulate, prima înmatriculare2016: 16 rulate, prima înmatriculare2017: 19 rulate, prima înmatriculare2018: 17 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 65 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199904
199902
200000
200103
200204
200305
2004011
2005017
2006027
2007043
2008025
2009037
2010027
2011037
2012034
2013023
2014022
2015012
2016016
2017019
2018017
2019016
202009
202103
202223
2023651

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7415,3%
DACIA6814,0%
BMW6212,8%
RENAULT469,5%
OPEL418,5%
SKODA306,2%
AUDI285,8%
FORD275,6%
MERCEDES-BENZ234,8%
NISSAN112,3%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT91,9%
PEUGEOT81,7%
SUZUKI81,7%
HYUNDAI71,4%
MAZDA61,2%
VOLVO61,2%
TOYOTA51,0%
KIA40,8%
ALFA ROMEO30,6%
TESLA30,6%
FIAT20,4%
JAGUAR20,4%
MINI20,4%
CHEVROLET10,2%
CHRYSLER10,2%
CITROEN10,2%
HONDA10,2%
JEEP10,2%
LAMBORGHINI10,2%
LAND ROVER10,2%
MITSUBISHI10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN347,1%
RENAULT MEGANE224,6%
BMW SERIA 3214,4%
VOLKSWAGEN PASSAT214,4%
OPEL ASTRA204,1%
SKODA OCTAVIA204,1%
VOLKSWAGEN GOLF173,5%
FORD FOCUS153,1%
AUDI A4142,9%
DACIA DUSTER142,9%
Toate (126)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5132,7%
DACIA SANDERO102,1%
OPEL CORSA81,7%
VOLKSWAGEN CC81,7%
BMW X371,5%
DACIA SPRING71,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,5%
BMW SERIA 161,2%
SKODA SUPERB61,2%
VOLKSWAGEN JETTA61,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C51,0%
RENAULT CLIO51,0%
RENAULT TALISMAN51,0%
VOLKSWAGEN POLO51,0%
AUDI A340,8%
AUDI A640,8%
BMW X140,8%
FORD MONDEO40,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,8%
NISSAN QASHQAI40,8%
RENAULT SCENIC40,8%
SEAT LEON40,8%
SUZUKI VITARA40,8%
TOYOTA RAV440,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,8%
AUDI A530,6%
DACIA JOGGER30,6%
FORD FIESTA30,6%
MERCEDES-BENZ CLA30,6%
OPEL MERIVA30,6%
PEUGEOT 50830,6%
RENAULT CAPTUR30,6%
RENAULT LAGUNA30,6%
SEAT IBIZA30,6%
SKODA FABIA30,6%
SUZUKI SX430,6%
TESLA MODEL Y30,6%
ALFA ROMEO 14720,4%
AUDI Q520,4%
BMW SERIA 420,4%
BMW SERIA 820,4%
BMW X520,4%
BMW X620,4%
FORD GALAXY20,4%
FORD TRANSIT20,4%
HYUNDAI ELANTRA20,4%
HYUNDAI TUCSON20,4%
JAGUAR X-TYPE20,4%
KIA CEED20,4%
KIA SPORTAGE20,4%
MAZDA 320,4%
MAZDA 620,4%
MAZDA CX-3020,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
MERCEDES-BENZ GLE20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
OPEL VIVARO20,4%
PEUGEOT 300820,4%
VOLKSWAGEN CADDY20,4%
VOLKSWAGEN TOURAN20,4%
VOLVO V4020,4%
VOLVO V5020,4%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A710,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW X410,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHRYSLER 300C10,2%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,2%
FIAT COUPE10,2%
FIAT SEDICI10,2%
FORD C-MAX10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI ATOS10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
JEEP COMPASS10,2%
LAMBORGHINI URUS10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN NV20010,2%
NISSAN PULSAR10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL CALIBRA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 40710,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT MASTER10,2%
SEAT ARONA10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SUBARU IMPREZA10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
TOYOTA SEQUOIA10,2%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLVO V9010,2%
VOLVO XC6010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)14229,3%
Medii (D)10020,7%
SUV9219,0%
Mici (B)7515,5%
Monovolume (MPV)316,4%
Mari și de lux (E)265,4%
Mini (A)91,9%
Neclasificate40,8%
Utilitare30,6%
Sport20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare41786,2%
Noi6713,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină32667,4%
Benzină9018,6%
Hibrid296,0%
GPL275,6%
Electric112,3%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică44391,5%
Companie418,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break20041,3%
Berlină10922,5%
Berlină cu hayon9219,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)6914,3%
Cupeu91,9%
Cabriolet51,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11223,1%
75-109 kW22646,7%
110-149 kW11122,9%
150-219 kW132,7%
220 kW și peste112,3%
Necompletat112,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc306,2%
1000-1399 cmc5110,5%
1400-1599 cmc12626,0%
1600-1999 cmc22446,3%
2000-2999 cmc398,1%
3000 cmc și peste30,6%
Necompletat112,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24622,4%
OPEL14613,3%
BMW13712,5%
DACIA1039,4%
AUDI736,7%
FORD645,8%
SKODA635,7%
RENAULT534,8%
MERCEDES-BENZ464,2%
PEUGEOT302,7%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI171,5%
SEAT151,4%
CITROEN121,1%
FIAT111,0%
LAND ROVER111,0%
DAEWOO90,8%
NISSAN60,5%
TOYOTA60,5%
CHEVROLET50,5%
HONDA50,5%
VOLVO50,5%
ALFA ROMEO40,4%
MITSUBISHI40,4%
PORSCHE40,4%
SUZUKI40,4%
KIA30,3%
MINI30,3%
LANCIA20,2%
MAZDA20,2%
SMART20,2%
ARO10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5786,4%
Export913,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD1116,7%
OPEL1116,7%
VOLKSWAGEN913,6%
DACIA812,1%
RENAULT69,1%
DAEWOO57,6%
AUDI34,5%
BMW23,0%
PEUGEOT23,0%
SKODA23,0%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
ALFA ROMEO11,5%
FIAT11,5%
HYUNDAI11,5%
MAZDA11,5%
MERCEDES-BENZ11,5%
MITSUBISHI11,5%
SEAT11,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.