Înmatriculări în județul Vâlcea, august 2023

Noi131-25,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare486+0,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.183

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri162

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 127 noinov 24: 570 rulate, prima înmatricularedec 24: 98 noidec 24: 604 rulate, prima înmatriculareian 25: 135 noiian 25: 605 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 739 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 726 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 663 rulate, prima înmatricularemai 25: 63 noimai 25: 606 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 608 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 160 noiaug 25: 555 rulate, prima înmatricularesep 25: 116 noisep 25: 593 rulate, prima înmatriculareoct 25: 114 noioct 25: 771 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 582 rulate, prima înmatricularedec 25: 209 noidec 25: 499 rulate, prima înmatriculareian 26: 94 noiian 26: 504 rulate, prima înmatricularefeb 26: 107 noifeb 26: 614 rulate, prima înmatricularemar 26: 130 noimar 26: 540 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 492 rulate, prima înmatricularemai 26: 122 noimai 26: 459 rulate, prima înmatriculareiun 26: 127 noiiun 26: 514 rulate, prima înmatriculareiul 26: 110 noiiul 26: 529 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 132 noisep 26: 510 rulate, prima înmatriculareoct 26: 132 noioct 26: 519 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127570
dec 2498604
ian 25135605
feb 25112739
mar 2583726
apr 2580663
mai 2563606
iun 2584608
iul 25170668
aug 25160555
sep 25116593
oct 25114771
nov 25159582
dec 25209499
ian 2694504
feb 26107614
mar 26130540
apr 2684492
mai 26122459
iun 26127514
iul 26110529
aug 2675482
sep 26132510
oct 26132519

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 33 rulate, prima înmatriculare2006: 31 rulate, prima înmatriculare2007: 35 rulate, prima înmatriculare2008: 35 rulate, prima înmatriculare2009: 26 rulate, prima înmatriculare2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 40 rulate, prima înmatriculare2012: 1 noi2012: 30 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 29 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 17 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 26 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 8 noi2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 122 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199901
200002
200105
200205
2003012
2004012
2005033
2006031
2007035
2008035
2009026
2010042
2011040
2012130
2013030
2014029
2015023
2016017
2017013
2018026
2019016
202008
202105
202287
20231221

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13421,7%
DACIA9415,2%
BMW487,8%
AUDI477,6%
RENAULT477,6%
MERCEDES-BENZ416,6%
SKODA365,8%
FORD284,5%
SEAT172,8%
SUZUKI152,4%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL132,1%
MAZDA121,9%
NISSAN111,8%
TOYOTA91,5%
CITROEN81,3%
HYUNDAI81,3%
FIAT71,1%
VOLVO61,0%
MITSUBISHI50,8%
PEUGEOT50,8%
KIA40,6%
JEEP30,5%
TESLA30,5%
ALFA ROMEO20,3%
DODGE20,3%
LAND ROVER20,3%
BENTLEY10,2%
CADILLAC10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
LAMBORGHINI10,2%
LANCIA10,2%
MINI10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF416,7%
DACIA LOGAN406,5%
VOLKSWAGEN PASSAT335,4%
VOLKSWAGEN POLO284,6%
DACIA DUSTER233,8%
AUDI A4223,6%
BMW SERIA 3213,4%
RENAULT CLIO193,1%
DACIA SANDERO172,8%
SKODA OCTAVIA142,3%
Toate (170)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS111,8%
BMW SERIA 5101,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,6%
DACIA SPRING91,5%
RENAULT MEGANE91,5%
NISSAN QASHQAI81,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,3%
OPEL ASTRA71,1%
SKODA FABIA71,1%
AUDI Q361,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A61,0%
SEAT LEON61,0%
SUZUKI GRAND VITARA61,0%
SUZUKI VITARA61,0%
VOLKSWAGEN TOURAN61,0%
BMW X350,8%
MERCEDES-BENZ GLC50,8%
RENAULT LAGUNA50,8%
SKODA KAROQ50,8%
AUDI A340,7%
AUDI A640,7%
CITROEN C4 PICASSO40,7%
DACIA DOKKER40,7%
FORD FIESTA40,7%
MAZDA 340,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,7%
SEAT IBIZA40,7%
SKODA SUPERB40,7%
AUDI Q530,5%
AUDI Q730,5%
BMW X130,5%
FORD MONDEO30,5%
MAZDA 630,5%
MERCEDES-BENZ ML30,5%
OPEL CORSA30,5%
RENAULT KADJAR30,5%
TOYOTA YARIS30,5%
VOLKSWAGEN T-ROC30,5%
AUDI A820,3%
BMW X220,3%
BMW X520,3%
BMW X620,3%
CITROEN C420,3%
DODGE CALIBER20,3%
FIAT 50020,3%
FIAT PANDA20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD PUMA20,3%
KIA RIO20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT AUSTRAL20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT ESPACE20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SEAT CORDOBA20,3%
SKODA CITIGO20,3%
TESLA MODEL Y20,3%
TOYOTA RAV420,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN FOX20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO XC6020,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A510,2%
AUDI Q810,2%
AUDI S810,2%
BMW SERIA 110,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW X410,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DACIA JOGGER10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD KA10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD S-MAX10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI TUCSON10,2%
HYUNDAI VELOSTER10,2%
JAGUAR I-PACE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA PICANTO10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LAMBORGHINI URUS10,2%
LANCIA MUSA10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ 280 C10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI JOHN COOPER WORKS10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PATROL10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 10710,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 40710,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SAAB SAAB9-310,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT MII10,2%
SEAT TARRACO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA YETI10,2%
SMART FORFOUR10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15024,3%
Mici (B)14022,7%
Compacte (C)11819,1%
Medii (D)10016,2%
Monovolume (MPV)396,3%
Mari și de lux (E)325,2%
Mini (A)274,4%
Neclasificate61,0%
Sport40,6%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare48678,8%
Noi13121,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină36759,5%
Benzină15925,8%
Hibrid457,3%
GPL304,9%
Electric162,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică51884,0%
Companie9916,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break27244,1%
Berlină cu hayon15124,5%
Berlină11318,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7111,5%
Cupeu81,3%
Cabriolet20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18530,0%
75-109 kW23337,8%
110-149 kW13922,5%
150-219 kW335,3%
220 kW și peste111,8%
Necompletat162,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc8313,5%
1000-1399 cmc7311,8%
1400-1599 cmc15024,3%
1600-1999 cmc22837,0%
2000-2999 cmc6210,0%
3000 cmc și peste50,8%
Necompletat162,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27323,1%
BMW14412,2%
AUDI1048,8%
DACIA1018,5%
OPEL857,2%
FORD746,3%
MERCEDES-BENZ746,3%
SKODA595,0%
RENAULT413,5%
SEAT231,9%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT211,8%
FIAT161,4%
SUZUKI161,4%
HYUNDAI141,2%
LAND ROVER141,2%
SMART131,1%
CITROEN121,0%
NISSAN121,0%
VOLVO110,9%
CHEVROLET100,8%
TOYOTA100,8%
MAZDA80,7%
HONDA60,5%
JEEP60,5%
KIA60,5%
ALFA ROMEO50,4%
DAEWOO40,3%
LADA20,2%
LEXUS20,2%
MINI20,2%
MITSUBISHI20,2%
PORSCHE20,2%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
DR10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
MCC10,1%
SANTANA10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%
TRABANT10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export10766,0%
Dezmembrare5534,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8854,3%
AUDI1911,7%
DACIA138,0%
SEAT95,6%
FORD74,3%
OPEL74,3%
BMW31,9%
PEUGEOT31,9%
RENAULT31,9%
FIAT21,2%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA21,2%
CITROEN10,6%
HYUNDAI10,6%
MAZDA10,6%
MERCEDES-BENZ10,6%
PORSCHE10,6%
TOYOTA10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.